Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iluminare nocturnă- probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aqme
Salut, am și eu o problemă care sună in felul următor: când dau faza scurtă merge becul din stânga dar nu și cel din dreapta. Când dau fază lungă, merge becul din dreapta și nu cel din stânga.

Orice sfat va fi bine-primit. Multumesc anticipat!
Paulorossi
S-ar putea sa ai sigurantele respective arse.Cauta in blocul de sigurante,pe verso la capac ai ordinea sigurantelor.Identifcale pe cele de pe faze si vezi daca sunt arse.Daca nu sunt arse cel mai probabil ai becurile arse pe fazele respective.O schimbare intre becuri te-ar lamuri.
Spor.
aqme
Mulțumesc, o să încerc o permutare de becuri!
danut 69-71
Cu o lampa de control , dai jos farurile si vezi pe care iti vine curent si pe care nu , dar nu inainte cum a zis si colegul sa verifici sigurantele . Daca iti lipseste o masa nu ai sa ai curent pe acel fir .
Paulorossi
Masa e comuna pt ambele faze,deci daca merge oricare dintre faze n-are cum sa lipseasca
calin_pirotehnistul
Am si eu o problema asemanatoare. Si anume: cand pun faza scurta merg ambele becuri de pe faza scurta iar cand pun faza lunga se stinge becul de faza scurta din dreapta si merg amandoua becurile din partea stanga iar pe partea dreapta ramane numai pozitia. Masina e din '86 cu faruri rotunde. Am verificat sigurantele si nu e arsa niciuna. Ce poate fi?
Kiraly
schimba releul dar verifica si becurile
kog
chiar, ce becuri folosesti?
Alexio
Si nu cumva "s-au scuturat" de la vreo groapa?
Eu am patit asa la ambele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.