Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana la bass
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Twister
Nu este o problema specifica Daciei (nici nu stiu daca e o problema), dar asta e masina,asa ca postez aici. Poate s-a mai intamplat cuiva si ma pot edifica daca este un comportament normal al masinii.
Care-i "hardware-ul": Dacie 1994, 1397cm³, carburatie, alternator Bosch 85A, baterie Victor 62Ah, condensator 1F Dietz, 2 statii JBL, 2 subwoofere tub JBL, 2 ovale JBL, 2 Panasonic in usi, 2 tweetere Infinity.
Care-i problema: La volum mare, la bass imi pune frana de motor. E sesizabil, simt cum imi infraneaza masina, se pune usor in nas, scade turatia binisor. Si nu ma refer doar la ralanti. Cand aveam vechiul alternator de Dacie scadea turatia numai la ralanti. Insa nici nu incarca, Bosch-ul incarca ca un berbec.
Motorul e in stare buna, l-am facut cu mana mea de la A-Z, nu papa ulei, nu scapa compresie, nu face "muci". Alternatorul sta in 14V indiferent de consumatori, nu pare a avea vreo dioda cazuta, i-am schimbat preventiv si regulatorul+carbunii incorporat.
Eu imi explic fenomenul prin faptul ca alternatorul intra puternic in sarcina in momentul descarcarii de tensiune la bass, intrebarea mea - este normal sa se simta acest lucru si in mers (2000-2500 rotatii/min), nu numai la ralanti? Bine, nu franeaza vizibil, sa il surprinda pe cel din spatele meu, dar eu simt in pedala. A mai patit cineva de pe forum asa ceva?
Multumesc mult.
ArtVandelay
condensator n-ai ?

(pentru sistemul audio)
bygy007
e normal sa se intimple asa la bas ia curent mare si acel curent il ia din alternator producerea acelui curent cere lucru mecanic , pe care il ia de la motor infrinindu-l

daca ai pus alternator mai mare blush.gif
Twister
QUOTE(ArtVandelay @ 30 Sep 2010, 13:48)
condensator n-ai ?

(pentru sistemul audio)
*



Am, am scris si in mesaj, Dietz 1 Farad.
Offtopic, felicitari pentru masina din semnatura. Eu sunt pasionat de americanele sfarsitului anilor '50, asa ca iti inteleg si apreciez pasunea pt ol' cars.



QUOTE(bygy007 @ 30 Sep 2010, 14:12)
e normal sa se intimple asa la bas ia curent mare si acel curent il ia din alternator producerea acelui curent cere lucru mecanic , pe care il ia de la motor infrinindu-l

daca ai pus alternator mai mare blush.gif
*



Asta vroiam, o confirmare sau o infirmare a idei ca alternatorul intra in sarcina si asta ar fi cauza (oarecum normala). Cum se zice, o a doua parere avizata.
Merci mult, bygy007.
Ciorapel
Mie imi face lafel cu alternatorul de dacie. Mai ciudat e ca a mea e injectie, si calculatorul simte un consumator puternic, si ca scade turatia, si da sa compenseze acest lucru prin accelerarea masinii, dar cum tot procesul asta are lag, bass-ul deja se duce, asa ca o fractiune de secunda sunt in frana de motor, o fractiune de secunda cu "pedala la fund".

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.