Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incarcarea bateriei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bettrik
Am vazut int-un magazin un redresor de 6V/12V max 4Ah, si am o intrebare: se poate incarca o baterie ale carei specificatii de incarcare sunt 13,5<Uiesire (V)<16,5 si un curent 4<Iiesire (A)<25.

< reprezinta mai mic sau egal.



Evident ma intereseaza sa se incarce la o capacitate normala, nu superficial.
Tudor Badescu
Daca scrie intr-adevar 4Ah,inseamna ca scoate 0,4 A,deci nu merge pentru baterii mari.Incarcarea unei baterii nu se face dupa curentul de iesire ci dupa capacitatea ei pe care n-ai spus-o.
bettrik
Capacitatea e de 52 Ah (12V). De care redresor imi trebuie?
bygy007
calculul este simplu , orice acumulator la incarcare nu trebuie sa se depaseasca 1/10 din curentul nominal

in cazul tau 5,2, evident amperi
PH-06-BOA
Dar o poti incarca si cu 1A, crescand timpul tot de atatea ori, de cate scade curentul, si e si mai bine. Rabdare sa ai. Specificatiile tale, sunt cam neclare. Redresorul nu scoate Ah. El debiteaza un curent(A), pentru care se specifica si o tensiune(U). In cazul in care poate debita 4A, si tensiunea sa fie in jurul a 14V. La cei 25A pe care-i vad p-acolo, ai putea sa ai sub 10V, ceea ce ar inseamna ca bateria ar fi in scurt. Daca el poate debita 25A, fara sa scada tensiunea (deci, e reglabil dintr-un comutator),nu mai sta pe ganduri, ca ala-i aparat de sudura. Daca are in jur de 2Kg, atunci , tot ce scrie peste tot e numai labareala si poti sa-i scuipi in ochi, c-asa merita. In concluzie, aparatul trebuie sa iba un comutator, din care sa se poata regla curentul de incarcare, pe care il citesti pe un indicator asezat aproape de comutator, cu 3-4 trepte. El regleaza tensiunea din primarul transformatorului. Daca-i poti vedea sarma din bobina secundara, trebuie sa fie peste 1,5mm in diametru, iar miezul, sa aiba sectiunea de cel putin 10 cm patrati, adica miezul de tole pe care se afla bobinajul, sa fie de 2,5/4cm. Cam aiurea, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.