Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierd lichid de frana...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Salutare!

Acum 3 luni de zile am facut o reparatie capitala la frane: curatat pistonasele,
cilindrii, etrierii, garnituri noi peste tot, inclusiv la pompa, schimbat chiar si o
conducta la puntea spate. Am pus lichid TRW dot4. Aerisit. Merg brici.

Dar... in aceste 3 luni am pierdut jumatate din lichidul din borcanel. Am facut o
inspectie pe la roti, dar nimic acolo: totul e uscat. Am desfacut pompa de pe
servofrana (fara sa dau conductele jos de pe pompa, ca sa nu trebuiasca sa
aerisesc) sa vad daca nu cumva imi curge pe la pompa (adica daca e lichid
intre pompa si servofrana). Nimic d-acolo.

Uitandu-ma cu atentie, am vazut ca corpul pompei, pe exterior, in dreptul
"piciorului" de borcan care intra in pompa inspre spatele masinii (adica cel
corespunzator sistemului de franare pentru rotile fata) este umed. Pe semne
ca (destul de incet) curge lichid pe la garnitura ce etanseaza borcanelul de
corpul pompei.

Deci va trebui sa schimb aceste garnituri, scotand bidonasul cu lichid de frana
de pe pompa.

Merge oare sa fac operatia asta fara sa fie nevoie sa mai aerisesc franele?

Adica, merge sa scot bidonasul de pe pompa, dar fara sa dau pompa jos de
pe masina, sa schimb garniturile dintre bidonas si corpul pompei si apoi sa
pun lichid in bidonas si totul sa fie ok si toate astea fara sa mai aerisesc
franele?

Multumesc.
baciudibaciu
Cu atentie si rabdare se poate efectua aceasta operatiune pe masina fara a mai fi necesara aerisirea
bygy007
da merge am facut si eu operatia asta (fara a aerisi) acum mult timp
besche
Daca se recomanda dot 3 si tu ai pus dot 4,o sa-ti moaie garniturile ,cu timpul
Mircea27D
Si eu recomand DOT 3, nu strica garniturile. Si asa ca sa fii sigur.. mai bine fa si o aerisire, nu strica pana la urma e vorba de frana si iti trebuie wink.gif
Alex4u
eu patesc altceva...si nu am servo...acum vreo 3 sapt am schimbat etrieri+garnituri si placute de frana..atunci s-a scurs tot lichidul din instalatie...dupa montare l-am inlocuit cu totul...si am inceput aerisirea..din spate catre fata....a scos cat a scos aer si apoi sarea numai lichid...am inceput cu roata stanga+drepta spate....cand nu isi dadea drumu pedala cine m-a ajutat sa fac aerisirea o tinea apasata si eu mai bateam usurel in repartitor...apoi am trecut pe fata am aerisit foarte foarte bine sarea numai lichid..si la final am mai aerisit si conducta centrala de la pompa ...frana era super ok dar problema este ca uneori cand pun frana e moarta ma duc la fund cu ea..sau pur si simplu scapa..trb sa fac 2-3 pedale sa isi revina sa fie garniturile din pompa? pierderi de lichid nu am
besche
Garniturile din pompa
voicila_radu
Salut,am si eu o problema...care ma poate ajuta,un sfat ceva...am schimbat o gramada de garnituri de sub borcanul de la pompa(dublu circuit),toate curg,sunt eu idiot si gresesc ceva(cea mai mare probabilitate) sau sunt toate proaste?????
Magnum_Baracuda
daca e asam mergi pe drumul de moarte, mai ales cand e vorba de frane,eu zic totusi motorul ca motorul si cutia,dar franele isi spun cuvantul e vb de siguranta ta si a celor din imprejur.
george 07
QUOTE(voicila_radu @ 2 Feb 2011, 20:58)
Salut,am si eu o problema...care ma poate ajuta,un sfat ceva...am schimbat o gramada de garnituri de sub borcanul de la pompa(dublu circuit),toate curg,sunt eu idiot si gresesc ceva(cea mai mare probabilitate) sau sunt toate proaste?????
*


Salut! Radu , tu pur si simplu nu te-ai lovit de asemenea probleme , deci nu esti "idiot" trebuie sa fi putin mai inventiv (doar e Dacie, nu?) incearca pt. inceput sa bobinezi ata de cusut pe borcanul pompei partea care intra in garniturile pompei (mai cu simt de raspundere in ideea sa umfle garnituriile de cauciuc , care din fabricare vin mai suptiate fata de cele originale) si la montare dupa ce le-ai introdus total , mai tragi usor de 'borcanul pompei " pana ajunge relativ partea conica din capatul "moturilor" borcanului in contact cu garnituriile de cauciuc. Spor la treaba ! si daca nu a-i inteles ceva mai intreaba pt. a lamuri neantelegerea.
voicila_radu
Salut George,multam de sfat,trec in aplicare astazi la munca...doar pt asta e facuta pauza de masa.Magnum pe mine ma omoara pretul benzinei nu franele pt ca ce am eu acolo e un ABS mai primitiv,nu blocheaza rotile si la cum fug eu ma opresc din inertie in 2 m.
mihai7575
QUOTE(voicila_radu @ 2 Feb 2011, 21:58)
Salut,am si eu o problema...care ma poate ajuta,un sfat ceva...am schimbat o gramada de garnituri de sub borcanul de la pompa(dublu circuit),toate curg,sunt eu idiot si gresesc ceva(cea mai mare probabilitate) sau sunt toate proaste?????
*


Cred ca ai facut o mica greșeala ,la montarea borcanului cu lichid,nu la-i īnfipt bine īn pompa de frīna,sau ai pus garnituri foarte proaste.
ghitza
bobineaza cum zice si colegu da mei sus "george 07" piciorusele de la borcan dar cu banda de teflon sa nu mai ai surprize
Paulorossi
Banda de teflon nu stiu daca rezista la actiunea coroziva a licidului de frana.Personal m-am lovit de aceasta problema dupa ce am schimbat pistonasele in pompa.Nu a trebuit decat sa curat canalul unde intra garnitura.Atentie insa,garnitura are o anumita orientare fata de pompa,numai asa se asigura etansarea perfecta.
ghitza
eu cu banda am rezolvat si vad ca de 1an jumate nu mai are treaba
PAUL:cum adica au o anumita pozitie fata de pompa?ca sunt rotunde ai o poza cu un reper de pe garnitura ?sau explicami/ne
voicila_radu
Buna seara domnilor,azi iar mi s-a confirmat ca ata si sarma merg mana-n mana cu Dacia.Pompa momentan e uscata de la pranz de cand am bobinat piciorusele pana acum cand am ajuns acasa,deci treaba e incercata si merge.Multumesc de sfaturi.
kxz
garniturile alea dintre pompa si rezervorul de lichid se gasesc la magazinele de piese auto?
Costy2000
QUOTE(kxz @ 29 May 2012, 11:04)
garniturile alea dintre pompa si rezervorul de lichid se gasesc la magazinele de piese auto?
*


daaa
dar dupa ce le cumperi te sfatuiesc sa le dai cu banda de teflon pe stutul de la bidonas ca sa etanseze mai bine ca s-ar putea sa ai ginionul sa iti de pe langa ele lichid de frana
bafta smile.gif
kxz
mda, le-am gasit. prin banda de teflon intelegi banda aia alba, de la instalatii sanitare...?
Costy2000
QUOTE(kxz @ 29 May 2012, 12:49)
mda, le-am gasit. prin banda de teflon intelegi banda aia alba, de la instalatii sanitare...?
*


da biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.