Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frane dacie papuc 1.6 benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alexxbossu
salutare. am o problema foarte grava la frane...
fanez imi blocheaza rotile cateva secunde si dupaia le deblocheaza ducandumi pedala pana la fund, tocmai la a 3 a pedala mi se opreste masina da cand vreau sa plec de pe loc iau tarasi rotile din spate pana isi dau drumu..
ce ar putea fii??? am pompa cu 4 conducte schimbata acum cateva luni si tot atunci si repartitoru...
un mi sfat ca sa rezolv si eu problema, nu vreau sa mor in ea...
MULRUMESC ANTICIPAT
radu30
Salutare vezi ca pompa de frina e la tine problema,probabil e uzata si eu am avut asemea probleme la Dacia mea i-am cumparat o pompa noua anu trecut si acuma totul e ok wink.gif
alexxbossu
pompa e noua si problema asta imi face numai la roata stanga spate..
am dat roata jos da nu imi pot da seama ce ar vii...
iam facut aerisirea dinou si tineau bine franele...
cand dau tare in frane atunci am observat ca imi prinde aer...

mi-a zis cineva ca e de la distanta, cu reglez distanta la saboti????

va rog foarte mult sa ma ajutati ca nu vreau sa ma prinda iarna cu ea asa.

multumesc anticipat
s0r1n2004
Vezi ca pe spate ai un repartitor si cred ca ala e defect.
alexxbossu
pompa si repartitoru sunt noi.
repartitoru lam blocat pe deschis.
alexxbossu
am gasit buba unde era... aveam cilindru din dreapta blocat si lam schimbat...da am dat de alta problema e distanta prea mare la saboti si imi tine frana undeva la jumate....cum fak distanta ca nu merge sa desfac suruburile alea patrate????

multumesc pentru sfaturile care mi-leati dat pe acest forum
ghitza
poate ai tamburii cu uzura prea mare si atunci nu ai ce face decat sa ii schimbi
alexxbossu
nu e asa mare uzuru...
un mic sfat pentru reglare imi poti oferi???

multumesc
ghitza
pai daca nu ma insel are autoreglaj ca si la berlina deci nu prea ai ce sa ii faci caci deasta ii zice auoreglaj.da tamburul jos si ai acolo o tija dintata care sta la baza ei pe un pinten dintat.o pui sa calce pe atatia zimti ai pintenuluii cat iti permite sa pui tamburul fara sa il fortezi .Mai uitate sa vezi cum sunt uzati saboti ,uniform sau numai in partea de sus sau de jos,mai multe nu ai ce sa ii faci
vladut88
la papuc nu este cu auto reglaj este reglaj cu excentrice
daca le ai blocate le incalzesti cu ceva ex lampa dinaia mica cu gaz si isi da drumu ,daca scapa cheia sudezi o piulita peste patrat ,poti regla si din cablu de frana ,il intinzi umpic ,dar nu e recomandat ca nu poti face la fel la ambi tamburi

alexxbossu
multumesc vladut88...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.