Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteza sau disc de ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
michel18_1987
salutare.am revenit pintre voi cu o problema mai delicata.sa incep povestea de la inceput.m-a mancat undeva sa fac o cursa mai lunga cu dacia mea pe drum pe niste serpentine mia iesit brusc din viteza.e si de atunci a inceput beleaua.incercand io sa o mai bag reuseam s-o bag doar in a 1 a 3 si a 5 a . a2 a4 si marsarier nu mai vrea deloc....ok dar nu ar fi asta problema cea mare.am incercat io sa mai merg cu ea am reusit cat de cat doar in a 3 pana la un moment dat cand sau blocat rosile.ca si cum era trasa frana de mana .am crezut ca e ceva de la roti dar nu ptr ca alea jentile nu frigeau.ramasese in viteza bagata cgiar daca maneta imi arata ca e pe liber .am reusit io so inmping so tarai so chinui si am scoso din viteza.si am mers inapoi spre casa cu a 3 si cu un zgomot ca si cum decolam acum..zici ca trageam dupa mine cutii goale de bere....acum am vb cu niste baieti mai priceputi decat mine care mi-au spus ca cica ar fi ramas fara ulei in cutie ca miar fi curs ca discul de ambreiaj imi patineaza ca cica ar fi sarit uleiu din cutie pe el si dasta ar patina .acum problema mea e ca nu gasesc nici un surub pe unde as putea sa torn ulei in cutie mam uitat io pe acolo dar nimic.astept o parere un sfat,credeti ca uleiu ar fi.discul de ambreiaj sau cutia propriuzisa.multumesc
bac.
Te bagi sub ea si ai un surub hexagon mai mare la jumatea cutiei il desfaci si vezi daca curge ulei din cutie. Te uiti in partea stanga se vede pe cutie un surub cu forma de patrat( nu hexagon) iesit in afara putin, il desfaci si completezi.
michel18_1987
ok acum ma duc sa ma uit revin cat se poate de repede

18 Oct 2010, 11:12:
ok...sunt prost rau.nu am gasit nimic sa mor in schimb am facut 2 poze pe care le postez aici ca sa incercuiesi u ...
vespukci
este sub masina, pe la mijlocul cutiei de viteze!!
bac.
sa-ti fie mai usor, virezi maxim dreapta si te uiti din LATERAL STANGA printre roata si aripa la cutie. acum nu stiu care e problema la masina ta dar ca sa completezi uleiul la cutie desfaci surubul acesta.
michel18_1987
pfff..s-a intzeleg ca e cam complicat cu uleiul asta.firar mama ei de cutie.poi si cum torn ca imi da cu virgula in cea ce priveste legea gravitatiei??!!
TXzamora88
te duci la mecanic si iti baga el cumperi ulei si el iti baga cu o seringa uriasa de fier:)
bac.
QUOTE(michel18_1987 @ 18 Oct 2010, 17:40)
pfff..s-a intzeleg ca e cam complicat cu uleiul asta.firar mama ei de cutie.poi si cum torn ca imi da cu virgula in cea ce priveste legea gravitatiei??!!
*


eu am pus intr-o pompa (de umflat rotile) uleiul, am bagat furtunul in gaura aia si am apasat tare ca e foarte vascos, in cateva minute da pe langa furtun uleiul.
2xGI
michel18........... ce e asa greu de inteles??
te bagi frumos sub masina(rampa , groapa), si acolo ai sa vezi ce si cum !!!
cutia de viteze are 2 suruburi pt ulei,,,,,,,,,
1 surub pt. completare (nivel), si 1 surub pt. golire.
cel pt. completare (nivel) il gasesti pe lateralul cutiei, pe cel de golire, logic, pe burta cutiei.
se poate face completare de ulei si pe partea de sus( asa cum au spus si colegii).
daca tot nu ai inteles, mergi la un mecanic si se va rezolva in cel mai usor mod posibil, si nici nu costa mult, dar in cazul asta nu o sa inveti sa faci si tu schimb-ul de ulei la cutie, asa ca pune mana si murdareste-te cu ulei smile.gif
Alex4u
bun o fii si asa ai ramas fara ulei..eu am bagat cu o sticla de 0.5 l si cu furtun in capat...dar zic si eu te-ai uitat sa nu fie sarit schimbatorul ?? ca are o siguranta pacatoasa acolo eu de 2 ori am ramas in a 3-a din cauza ca sare de acolo:/ dar nu am inteles ceva ai spus ca ti-au ramas rotile blocate cum ar fii franate sa inteleg ca a ramas intr-o viteza..dar daca apesi ambreiajul nu decupleaza rotile?? ca daca nu e o problema totusi:|
gaby-cta-ro
Si tu crezi ca daca bagi ulei in cutie gata, o sa intre/iasa din viteze, si o sa fie ca noua ?!!!
Du-te la mecanic, cand nu stii nici macar care e cutia de viteze asta e cel mai bun sfat !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.