Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se aprinde becul de la apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius Adrian
Salutare din nou, problema mea de data asta este urmatoarea: se aprinde becul de la apa dar numai cand accelerez in mers, daca calc ambreiajul si o turez nu se aprinde. Deci numai cand trage motorul. Inainte imi pierdea apa pe la capacul de la pompa ( era rulmentul dus ), dar dupa ce ii faceam aerisirea nu se mai aprindea un timp dupa care ii faceam iar aerisirea si se rezolva. Am schimbat capacul dar problema nu a disparut, mai rau a inceput sa se aprinda si la relanti. Mentionez faptul ca nu sta aprins constant, ci palpaie. Temperatura nu sare de 80 de grade. Care ar putea a fie problema? Multumesc anticipat!
Marius Adrian
Char nu are nimeni nici o idee cat de mica? Haideti fratilor ca nu vreau sa il calez si pe asta!
cata181
Vezi să nu îți dea la masă pe undeva firul de la sondă. Sunt 2 sonde în capătul chiuloasei dinspre baterie. Una e temperatura, cealaltă becul. Scoate firul de la sonda de bec și vezi dacă mai face. Poate ar trebui să încerci și altă sondă.
Marius Adrian
Multumesc pentru sugestie dar problema este ca nu am decat un fir acolo unde zici tu si acela duce la ceasul de temperatura. Imi poti spune unde ar putea sa fie legat becul? M-am uitat pe acolo dar nu am gasit nimic. Multumesc anticipat!
Ov
becul de ulei e bun, se aprinde ?

adica poate ar trebui sa se aprinda amandoua si atunci ti-as spune ca ai probleme cu pompa de ulei sau cu pinionul de la delcou (care actioneaza pompa de ulei), ceea ce nu ar fi funny !
Marius Adrian
Cand pun contactul se aprind ambele, adik si cel de ulei si cel de apa. Deci functioneaza.
cg_ivan
Cand se intampla fenomenul de care zici, creste si nivelul apei in vasul de expansiune?
In al doilea rand: instalatia este aerisita cum trebuie?
Marius Adrian
Pai de nivel nu stiu ca nu am cum sa vad, deci imi face asa numai cand trage motorul. Intradevar inainte imi mai facea si la relantii dar vad ca s-a potolit. Nu stiu ce sa ii mai fac, am fost si la service si au ramas aia cu gura cascata, poate nici nu aveau chef. Duminica desfac oate furtunele alea si vad poate e vre unu infundat sau ceva de genul asta. Sper sa mearga dupa aia. Oricum multumesc tuturor celor care s-au implicat. Salutare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.