Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Samsung Galaxy-S
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
dantes
Pentru a nu mai deranja pe utilizatorii de desire care isi ridica in slavi aparatul si pentru ca utilizatorii de galaxy sa poata discuta fara a fi poluat de desire, avem acest topic unde sa discutam despre cum ne-am transformat jucaria si nu numai.

So... pe moment se asteapta update-ul OFICIAL la froyo, ca neoficial e deja de mult timp.
argon
Un tutorial despre cum se face update-ul la Froyo pe unde gasesc?
DragosP
Păi nu prea ai ce tutorial coerent să găsești.
Ideea e că dacă update-ul e oficial, ar trebui să fie OTA.
Dacă e neoficial, nu-l poți face fără să ai telefonul root-at. Și după aia e simplu, se scrie pur și simplu noul rom.
Nu știu cum e la Galaxy, dar la telefonul meu, din meniul de recovery pot face un backup integral al memoriei pentru a reveni dacă cumva ceva merge prost.
2dor
Upgrade-ul oficial il am eu de sambata. A fost dat in tarile nordice, iar cu un registry hack se putea pune de oriunde din lume. Unii au probleme cu el, nu stiu de ce. La mine merge de 2 ori mai bine ca Eclair-ul stock. Bine aici e o chestie pe care am lamurit-o de curand, si anume ca unele SGS de la Orange au nu stiu ce ROM care chiar merge nasol. Eu nu am SGS-ul de la Orange, a fost luat cu banii jos. Deci eu am Froyo original pe telefon si merge bine, dar se spune ca a fost scos de la update chiar si in tarile nordice, iar acum nu se prea stie ce urmeaza. Ce se spune pe xda, e ca problema cu sistemul de fisiere pe care SGS il are, nu e rezolvata pe Froyo, si poate se doreste rezolvarea ei pana la urma de catre Samsung. Deci Samsung trebuie sa faca un lagfix propriu, ca baietii l-au facut deja. Eu scot cu Froyo stock in Quadrant cam 1000, iar cu diferite variante de lagfix, scorul este intre 1700 si 2300. Bine scorul ala mare iese din partea de I/O a benchmark-ului, pe care lagfix-ul o rezolva.

http://www.droiddog.com/android-blog/2010/...kes-phones-fly/
2dor
http://www.gsmarena.com/samsung_pulls_off_...s-news-2014.php

Nici ei nu stiu adevarul...
ssilviu
Adevărul e că sunt cam penibili la capitolul ăsta. Când vând 5 milioane de telefoane probabil ar putea și ei să angajeze mai mult de 2 indieni să lucreze la update-uri.
2dor
Daca acel Froyo pe care il am si merge super ok, este beta, atunci sa vedem finalul. Oricum si Samsung si Motorola au aici o mare problema, din care evident castiga HTC. Spre deosebire de colegii cu Desire, eu admir rapiditatea si stabilitatea lui HTC Sense, si urmatorul telefon e posibil sa fie HTC, daca HTC va avea cel mai performant telefon in acel moment. Performant inseamna ram+procesor+camera+ecran 4.0-4.3 inch.
2dor
http://gizmodo.com/5676008/hands-on-the-nexus-two-by-samsung

Deci Nexus Two = Galaxy S? Sa fie reala stirea?
DragosP
Am mai citit undeva asta, se pare că pe 8 Noiembrie se va face anunțul comun.
Om vedea...
2dor
Eu sper sa fie internele la fel macar, sa putem pune un ROM adevarat pe el. Aia de la Google or sa faca minuni cu Froyo-Gingerbread pentru Nexus two.
2dor
A APARUT UPDATE LA FROYO OFICIAL PRIN KIES !!!
Shush
QUOTE(2dor @ 4 Nov 2010, 14:14)
A APARUT UPDATE LA FROYO OFICIAL PRIN KIES !!!
*



In Romania inca nu e sad.gif (cel putin la telefoanele de la Orange, care desi nu par brand-uite eu cred ca sunt sad.gif )
2dor
La mine scria asa PDA:JP6/PHONE:JPM/CSC:JP4


Am facut pdate la PDA:JPA/PHONE:JPP/CSC:JP4

Am avut Froyo ala scandinav facut prin registry hack.

Acum i-am dat restore to factory settings sa fie totul de la 0. Observ ca se misca impecabil.
Shush
Si product number cum e ?
GT-I9000XEU sau ceva de genul ?

Eu am GT-I9000 si la PDA, PHONE si CSC am JM1 sad.gif

Restore to factory settings sterge tot, tot de pe telefon ?
2dor
KIES imi arata la device GT-I9000

Da restore to factory settings, sterge aplicatiile si il aduce la cum era cand l-ai luat. Nu sterge foldere sau alte chestii de pe el.
Shush
Ma refer la mesaje, contacte si poze. Doar de alea imi pasa. Deci trebuie sa le fac back-up ? biggrin.gif
2dor
Contactele sunt pe contul de gmail, banuiesc il ai daca ai si internet pe telefon. Mesajele si contactele si call log-ul se pot pastra cu MyBackup Pro.Backup la contacts ai repet oricum prin gmail. Poze nu sterge oricum factory settings ala.
2dor
Root pentru Galaxy S cu Froyo.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953
2dor


Comparatie cu Desire HD.
M i h a i
Pt posesori....folositi ceva de genul ? folii de protectie ....etc? parca vad ca apare unul acum care ma intreaba daca tin telecomanda in punga.. tongue.gif Nu..nu o tin..dar avand in vedere ca am noroc la zgariat display-ul ma gandesc sa aplic o solutie din cele doua...mai uit telul pe langa chei..etc....prima este 85 lei..a doua 35 lei




C a t a l i n
Prima nu merită, am aruncat eu banii pe ea. Vezi că e o folie 3M doar pentru ecran, pe la 35 RON. Aia e Ok.
semit
cred ca folia pe display e de ajuns.. daca ai husa la el. daca nu.. 85 lei renteaza smile.gif
2dor
Folosesc doar folie de ecran de la Clarivue, la toate telefoanele cu touch pe care le-am avut, am pus folie. Am grija de telefon, dar vreau sa fiu sigur ca nu fac ecranul praf. Folia actuala are deja o urma pe ea, deci mai bine sa fie folia decat ecranul. Iar in ciuda ecranului Godzilla glass, care se spune ca e super rezistent, tot apar urme.
Shush
Am vrut sa folosesc, dar nu am reusit sa aplic niciuna fara absolut nicio imperfectiune (fir de praf) asa ca am renuntat.
O sa mai folosesc atunci cand o sa gasesc pe cineva sa o monteze calumea sa nu se observe deloc.
2dor
Exista la noi firme care vand folii si le si monteaza. Cat despre montaj, daca vrei sa il faci tu, ai nevoie de o camera fara praf, sau incearca in baie dupa ce ai dat drumul la apa calda si s-a facut nitel abur. Eu am montat folia mea si inca una identica tot la un SGS, perfect din prima.
adrian.paul
QUOTE(C a t a l i n @ 23 Nov 2010, 18:59)
Prima nu merită, am aruncat eu banii pe ea. Vezi că e o folie 3M doar pentru ecran, pe la 35 RON. Aia e Ok.
*




3M am si eu si este ok. Cat despre montaj, eu am fost la ei la sediu (daca dai search pe gugal dupa "folie samsung i9000" sunt cei de pe pozitia a doua, de acolo am luat eu) si persoana de acolo a avut ceva rabdare sa o monteze (nu se observa nici un fir de praf sau vreu bula de aer).
C a t a l i n
Intradevar cu cea 3M nu am avut nici eu probleme la montaj, a iesit perfect. Insa cea care acopera tot telefonul e formata din multe bucati, e foarte migalos de aliniat intre ele, raman spatii pentru ca nu sunt taiate sa se imbine perfect, etc... am mai scris pe undeva... a, si cea pentru tot telefonul e mult mai groasa, diminueaza din sensibilitatea touch-screen-ului, si nici nu aluneca la fel de bine degetul pe ea.
M i h a i
Asadar...3 iem' sa fie...De care?

1.Folie Protectie Samsung i9000 Galaxy S 3M Vikuiti DQC160 (Foarte transparenta, peste 99%) 30 lei
2.Folie protectie Samsung i9000 Galaxy S 3M Vikuiti ADQC27 Anti-Reflex, clara (Strat suplimentar Anti-Reflex; suprafata de cristal
Reduce intensitatea de imagini in oglinda
Foarte transparenta, peste 98%) 35 lei...

Aleg combinatia 3M+tocul ala din piele...


C a t a l i n
Nu știu în ce măsură se pot observa în poze diferențele, însă pe spate e ce-a mai rămas din folia aia minune pentru tot telefonul.. lateralele și ce era pe față s-au desprins după ce și-au schimbat culoarea de la frecatul cu buzunarul. Se vede colțul din dreapta jos cum s-a ridicat și textura foliei, care nu e tocmai grozavă.

Pe ecran am acum folia 3M cea de 35RON și un toc chinezesc.
DragosP
QUOTE(C a t a l i n @ 24 Nov 2010, 11:20)
Pe ecran am acum folia 3M cea de 35RON și un toc chinezesc.
*


Urăsc să zic: "ți-am spus eu!" tongue.gif
adrian.paul
QUOTE(M i h a i @ 24 Nov 2010, 12:12)
Asadar...3 iem' sa fie...De care?

1.Folie Protectie Samsung i9000 Galaxy S 3M Vikuiti DQC160 (Foarte transparenta, peste 99%) 30 lei
2.Folie protectie Samsung i9000 Galaxy S 3M Vikuiti ADQC27 Anti-Reflex, clara (Strat suplimentar Anti-Reflex; suprafata de cristal
Reduce intensitatea de imagini in oglinda
Foarte transparenta, peste 98%)  35 lei...

Aleg combinatia 3M+tocul ala din piele...
*




Eu am: Samsung i9000 Galaxy S folie de protectie 3M Vikuiti DQC160. Nu stiu cum e cealalta.
M i h a i
diferenta este mica intre ele..ma refer la bani... viziual habar nu am care este diferenta.... probabil o sa l intreb pe ala de la care cumpar..
C a t a l i n
Anti-reflex, aia e diferența.
A l e x
C a t a l i n e, mare grija cu acel toc penibil, am avut si eu, a avut si tatal meu, ambele telefoane s-au zgariat pe spate de la el, in vreo 2 saptamani maxim.

Acum, vad ca ai folie, dar fii totusi atent. E o mare porcarie.
2dor
QUOTE(M i h a i @ 24 Nov 2010, 12:28)
diferenta este mica intre ele..ma refer la bani... viziual habar nu am care este diferenta.... probabil o sa l intreb pe ala de la care cumpar..
*



Nu iti lua antireflex ca iti strici culorile alea superbe de la SGS. Ai vazut la mine cum se vede cu folie normala. A si sa nu iei folie din aia oglinda, ca e de femei.
M i h a i
aha...a ta este normala...nu stiu de ce am ramas cu impresia ca este anti reflex..Azi am vazut pe Aifon' asa ceva.. 04.gif
&feature=related
2dor
Da chiar am pus o asemenea folie pe un iPhone 4, dar are o mare problema cand te uiti la ea din fata. Totul e metalizat si are un sclipici ciudat. Repet, ma refer cand privesti ecranul din fata.
Shush
A aparut Froyo oficial si pentru Sgs-uri branduite din Romania
Hack
Si-a root-at cineva SGS-ul si apoi si-a instalat un lag fix? Cum vi se pare ca se misca telefonul? Se vede vreo imbunatatire?
Liviu
Hai sa scriu si eu aici daca tot m-am dotat su SGS.

Deci da, eu am root-at si patch-uit sgs-ul, chiar azi.

Cu quadrant aveam cca 950 de puncte inainte de patch si acum am 1726. Se si simte la tot treaba asta. Boot-eaza de 2 mai repede iar meniurile si aplicatiile "zboara".

Am folosit z4root si z4mod ca aplicatii ptr patch.

Inainte de asta am facut update la ultimul firmware disponibil ptr telefon (in cazul meu, I9000BUJP7_JP7_JP5_2.2_froyo).
DragosP
Tradare.
ssilviu
Altă viață față de E72 biggrin.gif
semit
dry.gif
Liviu
Intr-adevar e "alta viata" dar nu in materie de ce poate sa faca (poate mai multe, dar are si lipsuri) ci mai mult de cum interactionezi cu telefonul.

Pe scurt, e72 era un smartphone adevarat (cel mai bun in opinia mea) pe cand sgs este un computer portabil cu telefon atasat.
Hack
Si eu l-am root-at si patch-uit astazi si am fost uimit de cat de repede se misca telefonul dupa operatiunile astea ohmy.gif ...sa vedem acum cum va sta cu bateria unsure.gif ...mie in quadrant acum imi da scor in jur de 1900 tongue.gif .
M i h a i
QUOTE(adrian.paul @ 24 Nov 2010, 11:26)
Eu am: Samsung i9000 Galaxy S folie de protectie 3M Vikuiti DQC160
*


am pus si eu astazi pe doua teluri...impresii? o mizerie de folie..pentru ca ''tasta'' din dreapta (back) nu mai merge cum trebuie...trebuie sa apesi serios...si deranjeaza treaba asta....asa ca...le am dat jos dupa 2 ore...
QUOTE(Shush @ 26 Nov 2010, 12:45)
A aparut Froyo oficial si pentru Sgs-uri branduite din Romania
*


eu am 2.1...se misca super ok..de ce sa trec pe 2.2 daca sunt foarte multumit de cum se misca...aaa...pt site'uri cu flash..doar atat....eu nu am vazut lag la tel... wacko.gif
ssilviu
JM1 este un firmware foarte reușit.
M i h a i
are cineva idee de ce nu merge video call? am incercat intre galaxy si galaxy...intre galaxy si N73..canci...''unable to make video call'' .... intre N73 si N95 a mers... nu stiu astea cu android asa ceva?telefonul stiu ca suporta...ori nu stiu eu vreo setare?
2dor
http://www.engadget.com/2010/12/06/googles...page-goes-live/

e acelasi telefon cu SGS smile.gif
C a t a l i n
Dezamăgitor. Nu prea e frumos să vândă ceva vechi sub alt nume. Măcar procesor dual core puteau integra...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.