Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema double cab 1.9 instalatia electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
luckyonro
Buna la toti,

cine poate sa ma ajute cu o schema electrica de double cab 1.9 diesel (metionez ca in toate cautarile mele nu am gasit schema).
De fapt care este problema:
- nu functioneaza pozitiile spate, lumina bord si lampile de ceata.
Am verificat :
- sigurante > OK
- bloc de lumini > OK
- traseu cablu > OK
- becuri > OK
- becuri frina se aprind (functioneaza )
- semnalizare se aprind (functioneaza )
Dupa cartea masini (cea data de fabrica) ar trebui la simptomele astea sa nu mearga cas. sau bricheta dar nu este asa.

H E L P P L E A S E !!!!!!!!!
vine noaptea mai lunga si nu mai pot merge cu masina nici sa imi cumpar un pachet de tigari ......
pavel_daniel
Salut
Vezi ca pe partea dreapta,sub bord trebuie sa gasesti mufa de legaturi care duce in spate.Verifica acolo daca ai tensiunile care-ti lipsesc.Cel mai probabil ai vreun fir intrerupt.Verifica mufa in ambele parti,adica intrare si iesire ca sa te asiguri de prezenta tensiunii.Daca totul e in regula,baga-te sub masina si urmareste traseul.Sigur vei gasi defectiunea.Succes
luckyonro
Chiar nu are nimeni o schema electrica de double cab diesel?
Mufele le-am verificat.
As vrea sa stiu daca alimentarea la pozitii se face prin releu sau direct ?
Mie imi da ca este nu este prin releu .
Si nici traseul pina in spate nu este defect .
pavel_daniel
Eu iti sugeram sa verifici in mufa care duce la instalatia spate daca ai toate tensiunile necesare .Tu zici ca ai verificat mufele si totul e bine,instalatia e buna!Cum iti explici ca nu merge?Ia-o pas cu pas si verifica mufa de la instalatia spate.verifica sa-ti ajunga tensiune in spate la lampi.Succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.