Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
cristiandoru2000
Salut, am o problema la semnalizare stanga. Mai precis in timpul semnalizarii la stanga cand calc frana imi semnalizeaza mai repede, adica doar semnalizatorul fata stanga imi semnalizeaza. Am observat (mi-a spus cineva) ca atunci cand pun frana mi se aprinde semnalizarea stanga (becurile fara sa palpaie doar se aprind). Ce as putea face sa remediez situatia pe cont propriu, unde ar putea fi problema. Am schimbat si contactele de la semnalizari si tot asa imi face. Multumesc anticipat.
bygy007
verifica circuitul de masa la lampa respectiva
Cosmin.nova
verifica contactele de la placile de circuit ale farurilor din spate (alea verzi). verifica firele (mai exact cele de masa) are semnalelor stanga-dreapta din fata. Una din astea doua.
BLUE R 19
Salut !
Imi poate spune si mie cineva, din ce cauza, la Nova GT 98 cand apas bricheta se aprind pozitiile (pe fata, iar pe spate nu mai stiu daca se aprind).

bygy007
este defect la bricheta carcasa acolo ai 2 alimentari una alimentarea brichetei si mai ai un bec care se aprunde pe pozitii cind actionezi bricheta se face un scurt si da alimetare la pozitie , uita-te atent in fundul ei nu cumva ai vre-un fir pe acolo
BLUE R 19
Multumesc!
Cand ma uitasem mai inainte parca erau 3 fire: masa la armatura metalica, la bricheta si la bec. Deci sa inteleg ca atinge alimentarea brichetei de cea a becului ?
bygy007
da
YonutzSchumy
Salut , am si eu o problema cu semnalizarea si avariile. Azi am lasat-o pe avarii si cand ma indreptam spre masina s-au oprit avariile. Nu i-mi mai mergeau avariile si nici semnalizarea.Am scos borna la baterie am pus-o din nou.Am verificat sigurantele, am dat vreo 2 pumni in consola ( usor) si surpriza i-mi facea semnal doar o data si se oprea.Am plecat la drum si bineinteles cand semnalizam dadeam de maneta aia de inebuneam ( facea semnal doar o singura data ). Apoi surpirza si-a revenit, acum merge normal.Cam ce ar putea fi ? si ce este de facut sa nu ma lase de tot.( sigurante, becuri ? ).
ORIJINAL21
YonutzSchumy

poti avea probleme cu releul de semnalizare, ori cu butonul de avarii.
Sau, poate fi butonul pe duca ori ti-a iesit mufa si cand face contact, cand nu..
ori placa, (panoul de sigurante) poate avea un picior rupt si face contact cand vrea..

verifica, si revii!

s(p)am
QUOTE(YonutzSchumy @ 15 Sep 2012, 15:58)
Salut , am si eu o problema cu semnalizarea si avariile. Azi am lasat-o pe avarii si cand ma indreptam spre masina s-au oprit avariile. Nu i-mi mai mergeau avariile si nici semnalizarea.Am scos borna la baterie am pus-o din nou.Am verificat sigurantele, am dat vreo 2 pumni in consola ( usor)  si surpriza i-mi facea semnal doar o data si se oprea.Am plecat la drum si bineinteles cand semnalizam dadeam de maneta aia de inebuneam ( facea semnal doar o singura data ). Apoi surpirza si-a revenit, acum merge normal.Cam ce ar putea fi ? si ce este de facut sa nu ma lase de tot.( sigurante, becuri ? ).
*



La fel facea si la mine. Reactiona la pumni/gropi. Am schimbat releul si nu mai face figuri.
b 45 bwy
La mine a inceput sa se stinga la gropi luminile din bord,apoi se aprind la alte zdruncinaturi,a mai patit cineva?siguranta e buna,am mai obs ca daca sting pozitia si apoi o aprind isi revine.O fi de la blocul de lumini?
Razvan_Ionut
e blocu de lumini pe duca....asa imi mai face si mie din cand in cand....
b 45 bwy
nasol,maneta de la stergatoare deja ma lasat(nu mai stropeste) termocupla sa dus,releul ei la fel.incep sa ma satur de masina asta.
Razvan_Ionut
te inteleg...
ORIJINAL21
QUOTE(b 45 bwy @ 16 Sep 2012, 15:12)
nasol,maneta de la stergatoare deja ma lasat(nu mai stropeste) termocupla sa dus,releul ei la fel.incep sa ma satur de masina asta.
*




QUOTE(Razvan_Ionut @ 16 Sep 2012, 15:29)
te inteleg...
*




Sunteti comici amandoi...
laugh.gif

Am trecut si eu prin d'astea... si cand am vazut ca incep sa cada divesrse chestii, am vreut sa ma mut la una pe injectie... zis si facut!
numai, ca pasiunea pt asta, nu m-a lasat sa ma duc la alta...
asa ca am inceput sa investesc dinnou in asta.(revizie totala)
si acum sunt fericit biggrin.gif biggrin.gif
Razvan_Ionut
eu sunt pasionat de rabla mea , oricat mi-ar da batai de cap nu renunt la ea. Nici cand nu o sa ne mai lase statu sa circulam cu ele nu renunt , o radiez si o bag la naftalina la tara intr-un garaj.....

si eu dupa ce ma angajez vreau sa investesc serios in ea , sa o perfectionez cat pot ... poate sa umblu si la piesele de la motor sa mai scot cativa cai din el (stiu ca era un "tutorial" postat de SGM despre modificarile relativ usoare care se pot face la blocu motor de 1,6)
b 45 bwy
Am pulverizat wd40 pe maneta stergatoare si acum si-a revenit.
s(p)am
Oameni buni, aveti masini cu o anumita varsta. faptul ca se duce in releu, pe care probabil o sa dati 5 lei cand il inlocuiti, nu este o tragedie. orice masina veche face la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.