Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Redeemer
Salutare tuturor! imi tot scade antigelul din vas, am verificat pompa de apa, radiatorul, furtunurile...toate par in regula...astazi am observat ca pe mijlocul parbrizului incepea sa se abureasca...iar jos de tot in cutia aia de sub bord...de langa schimbatorul de viteze, avea apa. Sa fie de la furtunul care duce la aeroterma? sa aiba vreo fisura ceva? sau este de la altceva? Daca ar fi furtunul...cum as putea sa il schimb...fara sa dau jos bordul...vreo idee ceva?
STORMTROOPER
Cred ca mai degraba a pleznit caloriferul.Iar ca sa-l schimbi nu poti fara sa dai bordul jos.Bafta.
radu_
reusesti sa schimbi caloriferu daca dai jos consola centrala si torpedoul si desfaci partea inferioara a aerotermei
Redeemer
QUOTE(STORMTROOPER @ 26 Oct 2010, 18:48)
Cred ca mai degraba a pleznit caloriferul.Iar ca sa-l schimbi nu poti fara sa dai bordul jos.Bafta.
*


:| nasol daca e caloriferul...ma gandeam ca o fi de la vreun furtun ceva, sa il pot schimba mai usor...mai degraba il las asa si completez antigelul din cand in cand...

Minel
Merge schimbat fara sa dai bordul jos , trebuie un pic de indemanare si rabdare si o sa iasa o treaba ca la carte , eu l-am schimbat pe al meu in 3 ore , demontat-montat si cu o pauza de un ceai ... blush.gif
Redeemer
QUOTE(Minel @ 27 Oct 2010, 09:57)
Merge schimbat fara sa dai bordul jos , trebuie un pic de indemanare si rabdare si o sa iasa o treaba ca la carte , eu l-am schimbat pe al meu in 3 ore , demontat-montat si cu o pauza de un ceai ... blush.gif
*


in primul rand imi trebuie alt calorifer sa il schimb... Vremea asta nu tine deloc cu mine!
radu_
Trebuie neaparat sa il schimbi daca iti abureste parbrizul ca la iarna o sa razuiesti si in interior de ghiata, si iti umple bordu de apa.Si io l-am schimbat iarna trecuta ca era spart si imi aburea parbrizu. Si sa iti dau si un sfat. nu te zgarci cum am facut eu si ia un calorifer de Brasov, io am luat unul de srl-u si nici macar nu s-o potrivit ca era mai subtire cu 1cm,de o trebuit sa ii pun distantiere sa stea bine pe sinele dinauntrul aerotermei, si in plus mai ii si tare rar pe langa cel de Brasov,adica are locri mai mari intre lamele elementilor.Am dat pe el 50 de lei da mai bine luam de Brasov cu 100 de lei
Redeemer
QUOTE(radu_ @ 27 Oct 2010, 23:32)
Trebuie neaparat sa il schimbi daca iti abureste parbrizul ca la iarna o sa razuiesti si in interior de ghiata, si iti umple bordu de apa.Si io l-am schimbat iarna trecuta ca era spart si imi aburea parbrizu. Si sa iti dau si un sfat. nu te zgarci cum am facut eu si ia un calorifer de Brasov, io am luat unul de srl-u si nici macar nu s-o potrivit ca era mai subtire cu 1cm,de o trebuit sa ii pun distantiere sa stea bine pe sinele dinauntrul aerotermei, si in plus mai ii si tare rar pe langa cel de Brasov,adica are locri mai mari intre lamele elementilor.Am dat pe el 50 de lei da mai bine luam de Brasov cu 100 de lei
*


hmm...momentan am alte planuri cu banii...smile.gif) nu prea vreau sa bag 1 mil in calorifer...o sa ma duc pana la remat poate gasesc unu bun...la un pret mic...oricum ms de sfat!
psanyiro
am avut aceasi problema nam dat jos caloriferul ,cauta la magazin praf care rezolva pierdera de antigel,eu acum 4 ani tot asa am rezolvat aceasi treaba si nu am probleme rolleyes.gif
cossu_bossu
exact cum a scris cel de mai sus cauta ca este un fel de pilitura pe care o bagi in radiator incearca si asa k e mult mai ieftin si usor asta dak nu sunt probleme mai grave
ursu_florin2002
Pilitura infunda ce vrea ea , nu ce vrei tu.....nu e asa recomandata. Multi au bagat si au probleme , asa cum multi au bagat si nu au probleme.
Redeemer
Nu cred ca sunt probleme asa grave...cand tineam nivelul antigelului la maxim, tot scadea. De o saptamana incoace nu am mai adaugat antigel...am vrut sa vad daca se goleste de tot borcanul...surpriza...a ramas la nivelul minim, si nu mai scade...si nu s-a mai aburit nici parbrizul... Nush ce sa zic...momentan il mai las asa sa vad daca mai scade... E o idee interesanta aceea cu pilitura, cred ca o sa incerc si asta daca mai scade nivelul! ms tuturor pt sfaturi!
crdi26
Problema se rezolva in felul urmator

Dai jos caloriferul vezi unde ai fisura mai mult ca sigur e o fisura cat un varf de ac asa am avut eu .
Dupa ce ai identificat gaura cureti si lipesti cu poxipol sau altceva eu am lipit tot cu o solutie formata din 2 tuburi dar nu imi mai aduc aminte ce era.
Spor la treaba
ursu_florin2002
aia de la Bison e f. buna . Cea gri pentru lipit metale.
Redeemer
ms pt sfaturi...daca o sa am timp sa incerc chestia asta...acum cat e frumos afara...
freeman30
atentie cu pilitura aia ca infunda de nu o mai scoti la capat cu instalatia de racire .Acum e iarna si poate merge dar la vara...Daca pui pilitura ,desi e solutia ce mai ieftina si ca munca si ca timp,nu pune tot tubul,incerci cu jumatate de tub,daca nu merge mai pui putin.Dar tot tubul e enorm.
thedragon
O intrebare, daca sunt probleme la calorifer nu ar trebui tot timpul sa se abureasca? Mie mi se aburesc geamurile tare cand ploua afara biggrin.gif sau cand este umiditate. Dar daca nu e umezeala afara imi apare exact cum ii apare baiatului dar las geamul 1 minut crapat si dupa 1-2 kilometrii inchid geamul.
Am aceeasi problema, imi dispare antigelul dar nu cred ca dispare pe la calorifer, eu spun ca pleaca pe teava .
Ky_Cristian
Mie imi picura din radiator, cam 100 ml la 5-6 ore, cu motorul oprit. Am pus un sfert de tub de pilitura de-aia si a mers. Merita incercat tot asa, cu cantitate mica.
rodi
Mai este o substanta de la Bison, ca si guma de mestecat - sunt doua componente- odata imbinate se infunda pe fisura caloriferului rece , caloriferul plin cu sol. antigel...
Kit-ul acesta de lipire este pt calorifere metalice, cand se ivesc scurgeri din pori, cititi prospectul.
bac.
si mie incepu sa-mi scape antigel pe langa elementii radiatorului ca n-am avut ce face si am curatit radiatorul cu detratant sa scot toata rugina din el (aveam motorul dat jos sa schimb ambreiajul), la aerisire rasufla, pusei antigelul mersei la magazin si bagai un tub intreg de pilitura. acum poate se infunda pe undeva sa dau de alta...
rodi
QUOTE(thedragon @ 12 Nov 2010, 23:12)
O intrebare, daca sunt probleme la calorifer nu ar trebui tot timpul sa se abureasca? Mie mi se aburesc geamurile tare cand ploua afara biggrin.gif sau cand este umiditate. Dar



Acum ca vine frigul astupa si eventuale mici gauri existente prin podea , sau pe la schimbatorul de viteze, pe acolo vine aer umed si/sau rece si iti condenseaza pe geamuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.