Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu se mai incuie/descuie din cheie la usa soferului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna seara!

Tocmai am ajuns acasa si cand sa bag cheia in yala de la sofer si sa incui am auzit un PAC mai metalic (insa s-a incuiat) si acum nu se mai incuie si nici descuie.

A trebuit sa o descui din tamburusul din interior intrand prin dreapta.

Se invarte cheia in gol in yala.

Ce ar fi?
pcostica
s-a rupt furca de legatura dintre butuc si incuietoare.
Bafta!
Alexio
Super tare. Si se gaseste de vanzare? Daca da cam cat e?
N E S
e o prostie din plastic negru, pana intr-un leu am dat eu pe una cand am schimbat incuietorile. ia mai multe sa ai de rezerva. Numai bine
Alexio
Asa. multumesc. pai merg maine sa iau, desfac intai usa ca sa vad apoi merg sa cumpar
N E S
uite ca sa iti faci o idee atasez si o poza. asa cum am desenat piesa, asa se si monteaza. asta ii este pozitia. sper sa intelegi ceva smile.gif
Alexio
Multumesc. CHiar nu am vazut-o niciodata desi am desfacut o clanta.

Mai am nevoie de butoanele pe care apesi (am modelul cu butoane de plastic.... sunt curios daca gasesc.)
N E S
Oricum nu te astepta la mare lucru fiindca sunt niste porcarii de-a dreptul. Eu am schimbat incuietorile si am pus chestiile astea noi. Ca sa constat ca pe partea soferului, vara, daca bate prea mult soarele in usa, nu se mai descuie. Se inmoaie pur si simplu. Plasticul acela, nu usa smile.gif)
Andyno
costa 3 lei setul si iti da doi craci ptr ambele usi,..

se scoate butucul si se monteaza cracul + se pune o sarma de siguranta...

o sa te chinui putin pana cand nimeresti gaura unde sa intre motul de la crac smile.gif)
Alexio
Am desfacut azi usa... asa e... unul din craci spart, cel de jos cum privim desenul lui N E S.

Maine la magazin si cumpar altul... imi mai trebuiesc si butoanele pe care apas la toate 4 usile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.