Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: INTREBARE !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bodytzu
Salutare,de curand am avut probleme cu daciuta mea...problema a fost de la siguranta care tine satelitii grupului conic...s-a rupt siguranta ,mi-a cazut fierul acela masiv..si lovea in carcasa cutiei...din cauza asta nu-mi pleca de pe loc...a trebuit sa scot planetarele pentru a o putea aducea acasa tractata....acum..daca tot am dat cutia jos,as vrea sa caut una de viteza fiindca asta,cu toate ca am reparat-o n-am pus-o pe masina deoarece,grupul conic are 34 de dinti...sta cam turata( 3000 rot / min - 85-87 km / h ) sunt curios...cati dinti trebuie sa aiba o cutie de viteza...unii mi-au spus ca 38..altii ca 41...sunt cam nedumerit...si inc-o intrebare...cutie de carburatie merge pe cea de injectie daca ii schimb carcasa volantei pe care se afla senzorul cititor?

multam anticipat !
tichondrius95
O cutie in 5 tr la mana a 2-a se gaseste foarte usor, si sunt destul de multe in stare f buna. Acum cutiile de dacie au fost de mai multe feluri, de "fuga", de"tras", pe mai multe setii si modele, dar, carcasa si modaitatea de prindere, sunt la fel la toate, deci ar trebui sa se poatriveasca si cea de injectie.
bodytzu
mersi mult...am pus o cutie de pe o dacie din '98,am schimbat carcasa volantei..am pus-o pe cea de la cutia mea...cu senzorul cititor...treaba e ca..nu sunt foarte multumit....tot cutie de tras am nimerit:(
Alecsutzu.ALP
salut!e foarte usor sa faci dintr-o cutie de"tras" una de fuga.schimbi pinioanele treptei a5a acum ai 31x36 iar petru fuga iti trebuie 29x38.la un magazin de piese auto pinioanele sunt in jur de 150 de lei dar le poti lua din dezmembrari,eu asa am facut si sunt ff lutumit.in legaura cu grupul eu stiu doar 2 tipuri de grup pentru davia 8x33(tras) si 9x34(fuga).am uitat sa-ti zic la 3000rot/min cu pinioanele de fuga ar trebui sa ai 110km/h.
PaulT
Diferenta dintre o cutie de tras si o cutie de fuga o face grupul... Daca schimbi doar pinioanele nu faci decat sa mai imbunatatesti un pic situatia... Cu pinioanele "de fuga" ai cam 110km/h viteza reala(aproape 120km/h pe ceas) dar cu grup 9x34... nu cu grup 8x33.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.