Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nou posesor de solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
brutusqbrutus2007
Am cumparat recent de la un unchi o Dacia Solenza Europa1.4 ,75 cp,cu ceva imbunatatiri fata de cea originala:bricheta!!!!,mp3,perimetru parcare(prima data cand vad pe dacie),alarma.Problema este ca masina nu are decat 35 000 Km(reali),nefiind rulata de 3 ani.Ce credeti ca trebuie schimbat la ea?
Mai am cateva probleme estetice gen
-Maciulia de la schimbator este iesita.Am incercat sa scot acea piele dar nu vrea sa iasa.Trebuie sa desfac toata consola ?
-Banda metalica de pe geamul din spate este ruginita.Cu ce sa dau pe ea?
-capota se misca din toate incheieturile(masticul aplicat in fabrica s-a dezlipit).Cu ce il pot inlocui?
Iulikk
Distributie, bucsi bara stabilizatoare, ulei, filtru ulei, ulei cutie... antigel... ce mai... trebuie facuta revizia de 60 000 km ca sa fii sigur wink.gif .
alexandrusiri
acea piele de care zici tu ,protectia de la schimbatorul de viteze este prinsa in partea de jos cu elastic.tragi din partea de jos si o sa vezi ca iese.
nu stiu de care banda metalica de pe geamul spate zici tu.
la capota poti incerca sa strangi suruburile de la balamale.este posibil ca alea sa se fi desfacut desi nu prea vad cum.iar masticul de care vb tu,banuiesc ca e cel din buza capotei.acolo poti incerca sa il inlaturi si sa pui altul la loc.se gaseste si la bagheta si la tub.
DragosP
E ca nouă, nici n-a ieșit din garanție la ăia 35kkm. Mulți kmp fără probleme!
Filip
Triunghiul ala nene, sau trapez ce-o fi care incadreaza gemucul de la usa din spate. Ca suprafata vitrata a usii spate e formata dintr-un geam mai mare, care culiseaza, si un gemuc mai mic (d-ala pe care il sparg hotii sa deschida usa), asa, si probabil rama aia metalica i-a ruginit (s-a luat vopseaua).
Parerea mea: sa dea cu o pensula fina cu ceva vopsea neagra acolo. Asta e varianta cea mai simpla.
cosmin_2300
QUOTE(brutusqbrutus2007 @ 28 Oct 2010, 13:45)
Am cumparat recent de la un unchi o Dacia Solenza Europa1.4 ,75 cp,cu ceva imbunatatiri fata de cea originala:bricheta!!!!,mp3,perimetru parcare(prima data cand vad pe dacie),alarma.
*


Locuiești cumva la țară?
Sunt o grămadă de "Dacii" cu senzori de parcare ... dar tu nu ai văzut ... normal ... a ta e unicat radmasa.gif
Markos
QUOTE(Filip @ 28 Oct 2010, 15:09)
incadreaza gemucul

ce încadreaza maaa??? ohmy.gif
Maskatu
Dicționar filip:
gemuc= gemuț (diminutiv de la geam), un geam mai mic
Marty
QUOTE(Filip @ 28 Oct 2010, 14:09)
incadreaza gemucul , gemuc mai mic
*

QUOTE(Maskatu @ 28 Oct 2010, 17:54)
Dicționar filip:
gemuc= gemuț
*



Gemucul/Gemutul cu pricina...

user posted image
Merced
Bine ca nu e geam de lemn. ohmy.gif
Filip
Pai nu se fac geamuri din lemn, sau rame pentru geam din lemn deoarece lemnul este opac si se degradeaza mai repede chiar daca este protejat corespunzator cu strat de lac. De asemenea Automobile Dacia ar trebui sa aiba prevazut un contract cu un furnizor de material lemnos... dupa parerea mea este mai complicat si ne-eficient. De asemenea ar adauga la pretul final al autoturismului. Cel mai bine e sa fie folosita rama metalica cu geam din sticla securizata. smile.gif
Alex4u
niste poze ne arati si noua...?
Filip
Bine bine... poze... dar cu ce? huh.gif
Alex4u
cu presupusa smile.gif?
dr_mKe
Cu gemete sau fara ? radmasa.gif
Alex4u
fara bara din fata smile.gif) sa vedem cat e de sufletista smile.gif)
paradox_utopic
QUOTE(Merced @ 28 Oct 2010, 19:43)
Bine ca nu e geam de lemn.  ohmy.gif
*



sau o fereastra cu geam de sticla ! blink.gif
robyvol33
Hai ca-i stricati topicul omului !!!
Felicitari pentru masina si pana una alta daca nu ai un manual ceva de pe care sa inveti citeceva uite aici un link succes wink.gif
http://www.docauto.ro/Dacia.php
brutusqbrutus2007
Multumesc pentru comentarii chiar si pentru cele acide,dar in Bucuresti de 30 de ani nu am vazut nici o dacie cu perimetru de parcare
Am fost la mecanic si am schimbat:
-toba fianala :a fost putin sparta si trebuia pregatita pentru noxele ITP(expirat din 2008)
-repartitor frana:nu mai era la 100 %
-ulei
-filtru ulei
-filtru aer
Promit sa revin cu poze de la frumoasa mea masina
Avani
QUOTE(brutusqbrutus2007 @ 29 Oct 2010, 10:44)
[...]
Am fost la mecanic [...]
[...]ITP(expirat din 2008)
*


Zi si tu ca a venit mecanicul la tine... unsure.gif ca doar nu ai dus-o pe platforma acolo wink.gif

Sa o stapanesti sanatos si macar RCA valabil sa ai ...
Maskatu
Parca o fi primu'...
cosmin_2300
QUOTE(brutusqbrutus2007 @ 29 Oct 2010, 10:44)
Multumesc pentru comentarii chiar si pentru cele acide,dar in Bucuresti de 30 de ani nu am vazut nici o dacie cu perimetru de parcare
*


Ce înțelegi prin perimetru de parcare?
Te referi la perimetrul de la alarmă?
Că ăia de-ți arată pe un afișaj/oglindă sau scot diferite sunete sunt senzori de parcare smile.gif
De asemenea, poate am fost acid, dar cu siguranță sunt multe Dacii cu senzori de parcare și/sau alte "dotări" smile.gif Chiar și Dacia 1310 am văzut cu senzori de parcare smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.