Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chiuloasa!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GPV
numai stiu ce sa fac, anu asta deja 3 treia garnitura de chiuloasa so ars.
deci: am cumparat masina... am adus masina la mecanic ,schimbat aproape tot in motor. dupa 600 km mi so ars garnitura de chiuloasa, am adus la alt mecanic sa schimbe, o schimbat, dupa 5000 km iara so ars, lam adus la alt mecanic,o schimbat, si acuma dupa 7000 km iara so ars. dupa nici o schimbare nu am fost sa mai strange pe chiuloasa, asa am auzit ca dupa 500 km trebuie? poate ca de aia tot mi se arde? sau chiuloasa ii dusa? astep rasp! sa cump o chiuloasa de la dezmembrari?
krapcarasu
se poate arde si daca nu e stransa bine dar mai degraba trebuie planata qlasa, sau iei alta
sobolan
planeaza chiuloasa....acul la apa sta sus? suspectez si o pb la circuitul de racire...infundat pe undeva...
Tudor Badescu
Unde se arde? Poti sa-i faci o poza?
bostan22
stiu ca e un raspuns mai stupid...dar ai verificat termostatul...poate nu-ti deschide cum trebuie si de asta...iti tot arde garnitura de chiuloasa...
referitor la cele spuse mai sus de colegi...tind sa cred ca e vorba de o chiuloasa ovalizata...
the fast and furious

Adresez si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid topic nou , fiindca problema e similara.
La un motor complet din aluminiu ( chiuloasa si bloc motor ) in cazul in care se duce garnitura de chiulasa , exista posibilitatea ca si blocul motor sa se ovalizeze ?
E vorba de un 206 de 1.1l care are garnitura dusa ( baga ulei in vasul de expansiune ) .
Am fost cu ea la un mecanic priceput care are acum service in toata regula , si mi-a spus ca in situatia in care si blocul este deformat costurile cresc considerabil si nu se mai merita facuta. In primul rand ma gandesc ca in cazul in care trebuie si ala planat trebuie dat si ala jos de pe masina, si alt aspect ar fi si modificarea compresiei prin planarea atat a lui cat si a chiuloasei, intr-o masuta in care nu as mai putea sa fac motorul ala sa functioneze cum trebuie ( alti parametri de injectie noi, alt avans si alti parametri ).
GPV
fac poza cu el , cand o sa am timp, schimb eu garnitura cu ajutorul forumului ca mecanici astea numa sa ceara bani stiu, sa se uita care ii problema adevarata nu stiu.
psanyiro
n ai strans suruburile ca lumea si de aia se duce garnitura,sau trebuie rectificat ca are ceva ce n ai observat excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.