Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: informatii motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
west
Am si eu cateva intrebari, nu am desfacut niciodata un motor de dacie si nici asamblat

1. In ce pozitie se aseaza segmentii pe piston ? Adica stiu ca la 120gr intre ei...dar sunt mai multe variante de a aseza in 120 gr

2. Cum se aseaza garniturile de cupru/cauciuc sub cilindrii ?

3. Care este diferenta dintre vibrochenul cu palier normal si cel cu palier marit ? ma refer la cote si daca mai sunt alte diferente...

cristidb
1. la 120 de grade. Nu conteaza pozitia fantei atat timp cat au 120 de grade intre ei

2. Se aseaza pe fusta de la camasa, la locul lor, dupa care camasa se aseaza in bloc. Atentie sa fie curata partea de bloc pe care se aseaza inelul.

3. Pui acelasi tip de vibrochen de care ai (asta daca il schimbi). Din cate stiu eu 1300 pot avea vibrochen cu palier marit sau modelul vechi, cu palier mic. 1400 s-au fabricat cu palier marit, si vibrochenul e la fel ca cel de 1300(cu palier marit). 1600 are alt tip de vibrochen pentru ca s-a marit cursa pistonului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.