Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Berlina - treapta a V-a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihai_t
Am o Dacia 1310 din '99.Problema e ca daca pe la 80km/h schimb din tr-4 in 5
si calc acceleratia mai "cu viata", urca in viteza si in turatie constant pana la 90km/h si acolo se tureaza dintr-o data si ramane la 90km/h.Am patit faza asta de vreo 2 ori si nu am mai incercat sa vad ce se intampla dupa aceea, ca mi-era frica sa nu crape ceva si sa raman pe drum.
De curand(inainte sa patesc faza asta) am schimbat uleiul la motor si la cutie - la motor am bagat Elf 20w-50 si la cutie ceva ulei romanesc pentru transmisie. Cineva mi-a spus ca s-ar putea sa fie discul de abreiaj si placa de presiune, dar e dubios ca se intampla treaba asta numai in tr. V si cand accelerez mai brusc.
Aveti vreo idee ce poate fi ?
andu911
cam asa se manifesta ambreiajul uzat, de la 90 nu mai creste viteza...
dadoshel
aha..deci asta era si la mine....de la 90 urca foarte foarte greu...am crezut ca-i semn de batranete la motor biggrin.gif
mihai_t
Bun , e de la ambreiaj.Dar de ce patesc numai in treapta a V-a ? si de ce nu apar problemesi cand schimb vitezele ? Iluminati-ma daca aveti si niste explicatii mai tehnice va rog ... unsure.gif
A, si cam cat ma costa sa schimb discul de ambreiaj si placa de presiune ? sad.gif
dadoshel
iti spun eu sambata seara cam cat costa...ma duc sambata dimineata la mecanic sa o desfaca si iti dau detalii in legatura cu ceea ce trebuie schimbat la mine,poate iti faci o idee ph34r.gif
mihai_t
Ai fost la service ? Ca eu am auzit ca ar costa vreo 5 milioane distractia cu schimbatul placii de presiune si al ambreiajului mad.gif
Ov
manopera te costa cam 1,5 mil, la care adaugi piesele (max 2 mil)
Dyda
mihai_t

Test pentru verificare uzura disc ambreiaj,
In tr a 4 reduci viteza pina la 40 km/h dupa care accelerezi brusc, fenomene :
Daca motorul are tendinte de a se opri , da in nas , gituieli, ansamblu mecadism -disc sunt ok
Daca motorul se tureaza destul de tare iar masina nu ia viteza , mai mult ca sigur discul ambreiaj este uzat si trebuie inlocuit.
Alt fenomen ce apare la uzura accentuata a discului este un zgomot destul de puternic la plecarea de pe loc tr a 1 a - o vibratie f puternica a discului.
Daca masina ta se incadreaza la aceste fenomene, schimbi discul, daca nu, cauti in alta parte defectul.
mihai_t
Multumesc de sfaturi. O sa incerc ce a zis Dayda. Oricum si daca e de la ambreiaj, mai merg cu el asa cat ma mai tine sau pana fac rost de bani ...
sad.gif si cand o sa o repar voi reveni si va spun ce a avut si cat m-a costat.
Bafta !
TAI
Tatal meu are o Dacia '98 pe care nu a prea fugarit-o, adica nu ia dat viteza a V-a niciodata de cand o are (merge cu max. 60 km/ora).
Fiind nevoit recent sa o conduc am constatat cu stupoare ca intra foarte greu in viteza a V-a dupa multa chinuiala si doar la viteze de peste 90 km/ora.
Este normal fenomenul pt. o Dacie Berlina 1400 cm3 ?
Ce probleme poate avea ?
adumitrachy
1) Nu are cum sa coste 1,5 mil de schimbat placa si discul.E undeva in jur la 500.000.
2)Si dacia mea cand era noua primea greu a V a. Faza e ca mai mult ca sigur motorul si cutia nici " nu si-au dat drumu ". Cam cati km are masina?
Ov
QUOTE(adumitrachy @ 31 May 2005, 20:09)
1) Nu are cum sa coste 1,5 mil de schimbat placa si discul.E undeva in jur la 500.000.
*



poate-n iasi, ca-n bucuresti e un pret rezon wink.gif
adumitrachy
Adica in bucuresti e ieftin 1.500.000?Mamaaaaa.Nu as vrea sa stau in bucuresti.Mai bine vine omu pana la bacau pe undeva sa schimbe discul si placa.Il ajunge mai ieftin cu tot cu gaz si cu manopera. wink.gif
TAI
Dacia lui tata are cam 30.000 km la bord.
Daca nu se sincronizeaza cutia cu motorul ce s-ar putea face? Trebuie "umblat" in cutie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.