Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: filtru benzina unica folosinta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
argon
poate pare idioata intrebarea mea..dar la de curand m-am hotarit sa folosesc la breakul meu filtru de benzina..
intrebarea este dc sunt bune de ceva cele de unica folosinta ca din acela am cumparat
inca o intrebare: unde se monteaza filtrul? inainte sau dupa pompa de benzina? eu l-am montat inainte sa protejez si pompa si sa isi faca returul prin el, dar nu se umple de tot cu benzina, numai putin de tot un deget pe fundul filtrului..e normal? nu are efecte negative aerul din el care nu vrea nici cum sa iasa?
Mentionez ca am facut cu el 200 km si e plin de mizerie..ma gamndesc cu groaza ca toata aceasta mizerie a ajuns inainte in pompa si in carburator..ca in sita acea standard nu am prea mare incredere...deoarece tot timpul cand o desfaceam s-o curat era curata.
driverx
Daca nu vrea sa iasa aerul, inseamna ca vrea sa stea acolo. Nu are nimic.
Normal ca il pui inainte, ca doar nu vrei sa iti infunzi pompa

Dupa 200KM mizerie? Mai schimba unu, si daca e tot asa, curata rezervorul

Bai....ce probleme aveti unii. Auzi....aer la filtru
argon
nu aerul era problema..ci mizeria..deci concluzia e ca e rezervorul de vina..trebuie spalat..mersi
DodoBird
QUOTE(sandman @ 24 May 2005, 08:01)
nu aerul era problema..ci mizeria..deci concluzia e ca e rezervorul de vina..trebuie spalat..mersi
*



Exista mai multe tipuri de filtre de benzina care functie de fabricant (respectiv tehnologie), desi arata la fel, unele se umplu imediat altele stau asa cum sta al tau de un deget.E foate bine el asa functioneaza !
Mie imi par astea de un deget" cele mai bune ! parca "filtron" sau asa ceva esra marca.
Dar rezervorul totusi ar trebui curatat asa cum zice driverx.

argon
oare dc schimb filtrul din 200 in 200 de km nu se curata singur? ca nu ma atrage idea de a-l demonta tongue.gif
driverx
QUOTE(sandman @ 24 May 2005, 09:15)
oare dc schimb filtrul din 200 in 200 de km nu se curata singur? ca nu  ma atrage idea de a-l demonta tongue.gif
*



Ba da. Teoretic. Un filtru parca e 30 mii lei. Vei schimba probabil zeci catre 100 sa faci un rezervor mai curat (nu curat). Do the math. si mai ia in calcul si cat timp va trebui sa stai cu filtrele de rezerva in buzunare.

Ti-a venit cheful?
ydaniel
eu va recomand filtre de benzina produse de firme cunoscute(romcarbon,mann...)se schimba de obicei cam la 20.000km dar daca masina este veche si rezervorul nu a fost curatit si are depuneri cam 10.000 km !pai eu recomand sa montaTI UN FILTRU decantor in amonte de pompa de benzina si un filtru micronic in aval!asa am eu de cand a fost dacia noua si nu am avut nici o pb cu alimentarea cu benzina!
ionut232
eu folosesc filtru de oltcit,de unica folosinta....
e mai mare si costa vreo 50k....
il schimb cam rar.....
e cu hartie de aia....nu imi vine in minte
Al Cap0nE
Eu am un filtru decantor inainte de pompa si unul de unica folosiinta inainte de carb. Si curat carbul o data la 5000 km mai mult de moft.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.