Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare telefoane&stuff
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
kum
Hai sa traiti!
Am si io o mica problema! La nocheanu' din dotare (E51), pe care il am de vreo 2 ani (sau 3???) am observat o chestie ciudata: capacul de la spate nu se mai inchidea cum trebuie! Dupa indelungi cercetari am constatat ca acumulatorul e de vina: s-a umflat! blink.gif Cum naiba? Daca la inceput era doar asa oleaca, am ajuns sa nu mai pot pune capacul la spate din cauza lui! De tinut inca mai tinea 3-4 zile in conditiile in care nu vorbeam aproape deloc (am numarul de Grecia pe acel telefon).
Drept pentru care am decis sa iau problema-n mana si sa rup pisica-n trei: m-am infiintat la un magazinas din ala pe specific si am dublat valoarea telefonului, adica i-am cumparat acumulator nou (40 de coco mad.gif ). Acu sa va explic si problema: din cate zicea nenea ala de la magazin, cica asa mai face ele (nu va repeziti ca gaina la much, ca e intentionata).
Acu' stau si ma gandesc: nu cumva faptul ca io mai las telefonul in priza toata noaptea, in conditiile in care o incarcare dureaza maxim 2-3 ore (parca) ar fi una din posibilele cauze? Ca parca la nici un telefon nu am mai patit sa mi se umfle acumulatorul! Cica si softul ar fi de vina! blink.gif Bine dom'le, daca zici tu! I-am facut si apdeit la soft, la ultimul care era pentru telefonu' meu (ocazie cu care am pierdut toate contactele radmasa.gif ). Noroc cu SIM-ul ala vechi, ala BIP-uit. Ca le salvasem pe el acu' vreo 2-3 luni! L-am varat pe-ala si le-am recuperat! Deci mai e bun la ceva!
In concluzie: se mai poate repeta povestea? Asa face ele? Sau a fost un caz izolat? Voi ce stiti?
bion
Pai e clar. Ai facut apdeit la soft si ala s-a inghesuit sa incapa in telefon si a gasit loc in baterie . rolleyes.gif
PS bine ca tis-a umflat numai acumulatoru` wink.gif
kum
N-auzi ma ca am facut apdeit dupa ce i-am cumparat acumulatoru' asta nou (adica ieri)? Ca asa zicea nea' ala de la magazin: ca am softu' vechi! Deci s-a julit inainte de apdeit!
neumann
QUOTE(bion @ 2 Nov 2010, 12:26)
PS bine ca tis-a umflat numai acumulatoru` wink.gif
*



Exact! L-ai tinut pe langa vreun alt telefon, fardat bine dar cu cv neverificat (origini dubioase?)
Markos
nu mai folosi acumulatori Caranda, nu se prea împaca cu Nokia.
tribunul
Daca mai era in garantie trebuiau sa-ti schimbe acumulatorul.
kum
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 12:21)
Hai sa traiti!
Am si io o mica problema! La nocheanu' din dotare (E51), pe care il am de vreo 2 ani (sau 3???) ...



QUOTE(tribunul @ 2 Nov 2010, 13:00)
Daca mai era in garantie trebuiau sa-ti schimbe acumulatorul.
*



huh.gif
In alta ordine de idei telefonu' e luat din Italia (de cand praseam pe-acolo) iar io sunt prin alte parti acum! Deci chiar daca era sa fie, tot nu puteam sa beneficiez!
Merced
Grecii de la noi, adica Cosmote prin reprezentatii lor Germanos, ofera garantie pe viata la Nokia, sau ofereau. Oricum sigur nu acopera acumulatoru', da' ca idee, grecii nostri sunt mai tari decat grecii lor.
Geox16v
Se intimpla. Am avut aceeasi chestie la un 6234 dar nu am facut atata caz.
tribunul
Daca se umfla acumulatorul ti-l schimba.
corbex
Vezi ca grecoteii astia au curentu mai dens, trebuie sa cauti un incarcator cu stecher cu picioare mai subtiri, sa nu se mai poata inghesui ca nebunul in baterie. Cred ca baga si accize in el, iar astea se umfla cu timpul.
Markos
QUOTE(Geox16v @ 2 Nov 2010, 12:08)
dar nu am facut atata caz.
*


el se plictiseste singur wink.gif
kossak
Am si eu un E51 de vreo 2 ani. E un telefon bunicel. Bateria ma tine vreo 3 zile, inca nu s-a umflat....Incarcarea dureaza in jur de 45 de minute. Acu' o luna a trebuit sa-i schimb toata carcasa (100 de lei originala) pentru ca s-a desprins rama din fata dupa ce l-am scapat de cateva ori. Deci n-as zice ca foarte rezistent.

Legat de soft. Al meu e codat pe Orange si softul cu care a venit initial era destul de buggy, se bloca destul de des. Dupa o resoftare la service am reusit sa-i fac update cu soft de la Nokia de pe site, de atunci merge bine.

O problema comuna e ca dupa un timp se aude foarte incet in timp ce vorbesti cu cineva. Se pare ca se infunda gaura din fata si trebuie curatata(initial am crezut ca s-a belit difuzorul in sine).
tribunul
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 13:03)
huh.gif
In alta ordine de idei telefonu' e luat din Italia (de cand praseam pe-acolo) iar io sunt prin alte parti acum! Deci chiar daca era sa fie, tot nu puteam sa beneficiez!
*


Nu are nicio legatura de unde ai luat telefonul daca ai factura/certificat garantie.
Garantia la nokia parca este 2 ani.
corbex
Incarca-l la priza lui Markos, ca el nu umbla cu curent falsficat ca ceilalti greci.
kum
QUOTE(Geox16v @ 2 Nov 2010, 13:08)
Se intimpla. Am avut aceeasi chestie la un 6234 dar nu am facut atata caz.
*


Nu fac nici un caz domnu'! Pur si simplu nu am mai patit asa ceva la alte telefoane si voiam sa stiu daca e un lucru care se poate intampla sau nu (independent de modul in care folosesc si incarc eu telefonul). Atat!
S'ma scuzatz daca v-am ofensat!
Markos
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 12:27)
voiam sa stiu daca e un lucru care se poate intampla sau nu

da, se poate întampla.
kum
Asa! Acum stiu! blush.gif
Mulsumesc, sepoate-nchide! Ca sa nu se mai opareasca cineva ca fac caz sau zarva!
corbex
Cu ceva vreme in urma a fost oarece scandal cu baterii Sony care explodau in laptoape. Deci da !
tribunul
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 13:36)
Asa! Acum stiu!  blush.gif
Mulsumesc, sepoate-nchide! Ca sa nu se mai opareasca cineva ca fac caz sau zarva!
*


Nu ti-a mai ramas putin bepanthen de la personajul din avatar, sa-i imprumuti.

Markos
ma kum, orice acumulator poate avea un defect de fabricatie. ca-i de mobil, de lectoc sau de ups, nu conteaza.
kum
Damă, am înțeles! huh.gif
Nu știam ca face așa și la telefoane! Auzisem și io de ălea de lectoape, da' la telefoane io nu mai auzisem la nimeni până acum să i se umfle! biggrin.gif
De-acuma știu!





Cum le-nvăț io pe chelea mea, de nu-i adevărat! sad.gif
Markos
mai tii minte bateriile alea chinezesti super-ieftine, care se umflau si curgea smacolina aia din ele? bine, acolo nu era defect de fabricatie, asa faceau toate icon_mrgreen.gif
corbex
Mie mi se umfla si fara s-o bag in priza. Cica nu e defecta.
Markos
cum naiba sa bagi maseaua-n priza? huh.gif
kum
QUOTE(corbex @ 2 Nov 2010, 14:26)
Mie mi se umfla si fara s-o bag in priza. Cica nu e defecta.
*


He he bădie, asta-mi aduce aminte de o chestie: eram la un grătar/șpriț la unchi la țară! Și cum stăteam noi ca băieții in jurul grătarului (mai o gură de țuică, mai o bucățică de ce era pe grătar) băgam care mai de care ce puteam: ăla un banc, altu' o poantă... Ca la grătar! Nu știu cum a venit vorba, da' io am început că să mă laud cu performanțele lu' jr. Și-i zic lu' unchiu':
- Lu' băiatu' meu i s-a sculat de la 6 luni!
La care el, hâtru, zice:
- Mdea! Și mie tot la șase luni mi se scoală!


Fără nici un apropo! tongue.gif
M.C.
Coane Kum,acum citiva ani,unui tip din Italia i-a explodat acumulatorul la un Nokia,in timp ce vorbea la el.Deci se poate intimpla si asta.
Incearca sa nu-l mai lasi toata noaptea la incarcat.
corbex
Vezi sa nu-ti busesti si bateria noua. Daca e LitiuIon, curentul de incarcare trebuie sa aibe puritatea de 99,95%, iar la LitiuPolymer chiar 99,98% !
Merced
QUOTE(M.C. @ 2 Nov 2010, 14:18)

Incearca sa nu-l mai lasi toata noaptea la incarcat.
*



Un carici sa faca plici? ohmy.gif
Maskatu
Este o problema des intalnita in gama "BP". De garantie nu poate fi vorba, chiar daca era in Romania, telefonu are garantie doi ani, nu trei, si acumulatorul nu cred ca are 2 ani ci doar un an.

Faptul ca este tinut in priza peste noapte nu ar trebui sa dauneze acumulatorului, din contra, ii "face bine", pentru ca este Li-ion. Important este ca atunci cand il incarci, sa nu ii intrerupi incarcarea, si sa il lasi pana se incarca 100%, abia atunci il scoti din priza.

Kum, ce acumulator ti-ai luat? Original? Cati roni ai dat pe el? smile.gif
M.C.
Coane Kum,baga un ochi aici!
http://www.xmobile.org/portale/2010/03/la-...-si-e-gonfiata/
Se pare ca ai avut noroc ca nu s-a intimplat ceva mai rau.
Markos
asa e el, norocos wink.gif
neumann
eu am schimbat bateria ca urmare a programului asta:
http://batteryreplacement.nokia.com/batteryreplacement/en/

Au trimis in romania cu dhl fara probleme, la momentul respectiv.
Markos
tu iar faci reclama mascata.
ady77
Haide bre ca nu-i mascata rolleyes.gif
kum
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 12:21)

... m-am infiintat la un magazinas din ala pe specific si am dublat valoarea telefonului, adica i-am cumparat acumulator nou (40 de coco mad.gif ). .



QUOTE(Maskatu @ 2 Nov 2010, 15:31)

Kum, ce acumulator ti-ai luat? Original? Cati roni ai dat pe el?  smile.gif


Uite asta e ambalaju':
[attachmentid=1627669267]
[attachmentid=1627669268]
Original? Habar n-am!


`mash in el de telefon, ca nu focuseaza la poze! Cre' ca o sa-mi iau si io un N8, ca am auzit io ca ala face poze misto!

2 Nov 2010, 16:05:
QUOTE(neumann @ 2 Nov 2010, 15:52)
eu am schimbat bateria ca urmare a programului asta:
http://batteryreplacement.nokia.com/batteryreplacement/en/

Au trimis in romania cu dhl fara probleme, la momentul respectiv.
*



Pai tu stii cat costa sa expediezi un plic/coletzel cu DHL din Galati pana in Atena? Cam 40 de euro! Stie bajeatu', ca am avut nevoie sa primesc SIM-ul si m-am interesat! Adica ezagt cat am dat io pe acumulator! wink.gif
neumann
QUOTE(Markos @ 2 Nov 2010, 15:53)
tu iar faci reclama mascata.
*



da! imi vand e50-ul! radmasa.gif


QUOTE
ai tu stii cat costa sa expediezi un plic/coletzel cu DHL din Galati pana in Atena? Cam 40 de euro! Stie bajeatu', ca am avut nevoie sa primesc SIM-ul si m-am interesat! Adica ezagt cat am dat io pe acumulator!


Pe cheltuiala lor, evident, ca doar era defect de fabricatie la baterie... ai de capu meu.
Markos
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 15:02)
Pai tu stii cat costa sa expediezi un plic/coletzel cu DHL din Galati pana in Atena? Cam 40 de euro!

cu vaporu e 12 euro wink.gif
Maskatu
Kum, este original. Verifica si holograma de pe el.
http://europe.nokia.com/support/product-su...ck-your-battery
40 de lei sau 40 de dolari? Zi nene in LEI smile.gif)) La magazin nokia sare de 100-150 ron un acumulator original.
ady77
40 euro ti-a spus si se vede si in poza.
Maskatu
Scuze, nu facusem zoom complet pe imagine. Pai la 40 de ieuroi ar trebui sa aiba garantie cel putin 12 luni.
kum
QUOTE(Maskatu @ 2 Nov 2010, 16:13)
Kum, este original. Verifica si holograma de pe el.
http://europe.nokia.com/support/product-su...ck-your-battery
40 de lei sau 40 de dolari? Zi nene in LEI smile.gif)) La magazin nokia sare de 100-150 ron un acumulator original.
*


Are ma holograma! E din aia de se vede logo-ul nochea (alea doo manutze) in 3D. Identica cu aia de pe ala gras!
Are si garantie cica 1 an! Da' cine stie unde-oi fi io atunci! mellow.gif
Markos
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 15:23)
40 de euro ma, ca io nu-s in tara!
*


da ma, stim.



stie tot forumul.
neumann
ej cam invidios grecule (e nah, te pomenesti coi fi venit pentru Marcela), ca pe tine te-au exilat aici, si p'ala l-au primit acolo.
Maskatu
Pe langa alea 2 manute mai sunt niste puncte, daca te uiti in stanga e un punct, in dreapta 2,, jos 3, sus 4. sleep.gif
Markos
si niste bastonase.
bucatzel
QUOTE(kum @ 2 Nov 2010, 11:21)
In concluzie: se mai poate repeta povestea? Asa face ele? Sau a fost un caz izolat? Voi ce stiti?
*



Spre deosebire de mistocarii de serviciu, iti spun sincer... habar n-am.

Ca in doua luni cat am avut E51 si m-o scos suficient din sarite de nici nu mi-o parut rau ca i-am facut baie, n-ar fi avut cum sa se intample. Insa cand i-am facut baia aia i-am provocat o frumusete de scurtcircuit din care bateria a scapat nevatamata. Restul telefonului nu prea. Am facut bateria aia cadou varului meu, si inca nu m-o injurat ca i-ar fi explodat pe la ascultatoare, deci zic ca-i totul ochei.

Oi fi nimerit tu vreuna mai cu personalitate...
Markos
QUOTE
Li-ion batteries are not as durable as nickel metal hydride or nickel-cadmium designs, and can be dangerous if mistreated. They may suffer thermal runaway and cell rupture if overheated or overcharged. In extreme cases, these effects may be described as "explosive." Furthermore, overdischarge can irreversibly damage a battery. To reduce these risks, batteries generally contain a small circuit that shuts down when the battery moves outside the safe range of 3–4.2 V. When stored for long periods, however, the small current drawn by the protection circuitry itself may drain the battery; normal chargers are then ineffective. More sophisticated battery analyzers can recharge deeply discharged cells by slow-charging them to first reactivate the safety circuit and allow the battery to accept charge. Overdischarge can short-circuit the cell, in which case recharging can be unsafe.
Other safety features are required:
- shut-down separator (for overtemperature)
- tear-away tab (for internal pressure)
- vent (pressure relief)
- thermal interrupt (overcurrent/overcharging)
These devices occupy useful space inside the cells, reduce their reliability and irreversibly disable the cell when activated. They are required because the anode produces heat during use, while the cathode may produce oxygen. These devices and improved electrode designs reduce/eliminate the risk of fire or explosion.
These safety features increase costs compared to nickel metal hydride batteries, which require only a hydrogen/oxygen recombination device (preventing damage due to mild overcharging) and a back-up pressure valve.
Many types of lithium-ion cell cannot be charged safely below 0°C.

In March 2007, Lenovo recalled approximately 205,000 batteries at risk of explosion. In August 2007, Nokia recalled over 46 million batteries at risk of overheating and exploding. One such incident occurred in the Philippines involving an Nokia N91, which uses the BL-5C battery.
In December 2006, Dell recalled approximately 22,000 laptop batteries from the U.S. market. Approximately 10 million Sony batteries used in Dell, Sony, Apple, Lenovo/IBM, Panasonic, Toshiba, Hitachi, Fujitsu and Sharp laptops were recalled in 2006. The batteries were found to be susceptible to internal contamination by metal particles. Under some circumstances, these particles could pierce the separator, causing a short-circuit.
In October 2004, Kyocera Wireless recalled approximately 1 million mobile phone batteries to identify counterfeits.


L-am spart pe georgica cool.gif
bmwh548
QUOTE(Maskatu @ 2 Nov 2010, 14:31)
Este o problema des intalnita in gama "BP". De garantie nu poate fi vorba, chiar daca era in Romania, telefonu are garantie doi ani, nu trei, si acumulatorul nu cred ca are 2 ani ci doar un an.
*



Mie mi-au schimbat acumulatorul la un LG dupa un an si o luna/doua de la achizitionare. Fara nicio cheltuiala din partea mea, doar cateva injuraturi pentru ca a durat aproape o luna de zile, desi trebuia sa dureze maxim o saptamana.
corbex
Te-au pus sa dai declaratie ca n-ai folosit curent contrafacut la incarcare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.