Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
peacock27
sad.gif

Sincer mie mi se pare ciudat : se aude motorul turat in momentul in care apesi brusc pe pedala dar nu se deplaseaza atit de repede pe cit de turat e motorul.Mentionez ca se intimpla atit pe benzina cit si pe G.P.L.
dacia 1310 din 1999 cutie in 5 trepte.
cit de grav e?
Multumesc anticipat!
rugaciune.gif
Snoopz
Disc de ambreiaj dus...
Nu e chiar atat de grav smile.gif
Recomandat este sa schimbi tot kitul (placa de presiune,rulmentul si discul de ambreiaj) ca sa nu ai surprize smile.gif
ursu_florin2002
QUOTE(Snoopz @ 3 Nov 2010, 17:22)
Disc de ambreiaj dus...
Nu e chiar atat de grav smile.gif
Recomandat este sa schimbi tot kitul (placa de presiune,rulmentul si discul de ambreiaj) ca sa nu ai surprize smile.gif
*


corect.
bucatzel
QUOTE(peacock27 @ 3 Nov 2010, 17:12)
cit de grav e?
Multumesc anticipat!
rugaciune.gif
*



Nu e grav. Cum ti s-a spus deja, patineaza ambreiajul.

Ce e grav insa, e ca ai chiulit in mod repetat de la lectiile de compunere. Uita-te si tu la topicul asta si spune cu mana pe inima ca ai un titlu inteligibil. Sau ca te durea mana sa asezonezi si vreo doua virgule pe acolo, asa, de design.
2xGI
rotile spate infranate, calci pedala de acceleratie si...... nimic icon_mrgreen.gif
verifica si cablul de ambreiaj, regleaza-l daca e cazul, daca nu..... schimbat tot kit-ul de ambreiaj (cum au spus si colegii).
rodi
Parghia de ambreiaj trebuie sa aibe in repaus joc mic la stiftul (boltul fin) al capatului de prindere al cablului de ambreiaj; nu trebuie sa fie intins cablul si in furca ambreiajului stiftul sa se miste putin impins cu mana dreapta-stanga; in aceasta prindere sa analizezi mai intai.
Pe urma tragi concluziile.
Alex4u
ambreiajul clar..incearca sa pleci cu a 4-a dupa loc daca moare motorul e ok..daca masina se tureaza e ambreiajul dus..
peacock27
Alex4u

uite cum am procedat:

stind pe loc am bagat a 4 a si fara sa accelerez am ridicat piciorul de pe ambreiaj.

Motorul s-a oprit imediat.(reglaj cablu?)
bodytzu
trage frana de mana...si da-i cu a intaia..nu tb neaparat cu a 4-a sau a 5-a :-J...oricum 99.9 % discul de ambreiaj si cum au zis si baietii...recomand sa schimbi tot kit-ul.bafta;)

P.S oricat ar fi de dus...fara sa accelerezi..normal k iti moare motorul biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.