Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bamse2008
Observ ca atunci cand sta masina in ralanti, farurile si luminile din bord palpaie ,lumineaza, dar se vad fluctuatii ale intensitatii luminii, cand turez lumineaza normal, martorul bateriei sta la 1/3.
Costy2000
Asa este si la mine scade putin din intensitate si lumina la faruri si in bord face si cu faza scurta si lunga numia la ralanti cand turez revine la normal eu am verificat la bornele al baterie daca incarca bine si incarca la ralanti am 13,9 si cand turez urca pana la 14,4~~14,6 eu cred ca este bine,acul martorului sta mai jos inspre minus un pic nu sta la jumate chai daca nu am farurile aprinse.


Ce pot sa zic verifica si tu cu un aparat de masura si vezi cat incarca la bornele bateriei.
Releu cred ca este de vina sau alternatorul blush.gif
Tudor Badescu
Am intalnit acest efect de palpaire la unele releie mecanice.
bamse2008
Deci ce sa inteleg? Releul de incarcare este problema si trebuie inlocuit cu altul?
bygy007
exista un topic dedicat problemelor de incarcare aici si fenomenul tau isi are raspunsul aici
bamse2008
Am inlocuit releul, la prima proba pe intuneric totul pare ok, mersi pentru link , data viitoare caut mai adanc in forum. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.