Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vaselina in cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex&mm
ma iertati ca ma bag si eu in seama dar am o dilema!pierd ulei la imbinarea dintre corpurile cutiei si intreb si io pe toti meseriasii ce sa fac.unu i-mi zice sa bag vreo 200 de grame de vaselina apoi ulei ca nu mai curge.mecanicu i-mi zice ca ii interzis sa bagi vaselina in cutie.? huh.gif
Alex4u
si daca bagi vaselina crezi ca nu curge?? desfaci cutia cureti bine si pui mastic...
rodi
Era o solutie numita ermetic, pt cele doua semicarcase, care, cand se aplica aceasta solutie, erau curatate, degresate.
Danny_bb
Etansarea poti s-o faci cu silicon, mastic, etc. Numai ca trebuie data jos cutia si facuta bucati.
Nu baga vaselina in cutie... Asta e din ciclul: "Baga 80w in motor ca sa nu mai consume."
ursu_florin2002
QUOTE(Danny_bb @ 14 Nov 2010, 16:09)
Asta e din ciclul: "Baga 80w in motor ca sa nu mai consume."
*


Normal ca nu mai consuma......daca masina va sta.Cum dracu` merge un motor cu 80w....nu pot sa-mi dau seama.
Tudor Badescu
Merge pentru ca 80W de cutie e la vascozitate cam ca 20W30 de motor.Acum daca are aditivi cu clor zicea pe undeva ca ar genera oarece acid clorhidric,nu tocmai benefic pentru motor.N-am putut verifica pe alte surse.Pe de alta parte nu am gasit nicaieri ca aditivii cu sulf ar genera in cantitati periculoase in motor acizi ai acestuia.Lubrifin avea acum cativa ani in productie un ulei universal,si pentru cutie si pentru motor. API:GL4,iar pentru motor parca SG/CD(dar aici,la motor,nu mai sunt sigur).
nelu_1985
Nu bagati vaselina in cutia de viteze; cunosc un caz cand un destept a pus vaselina pe coroana diferentialului; in 2 saptamani a crapat cutia pentru ca s-a amestecat vaselina aia cu uleiul si datorita vascozitatii mari a fost aruncata pe carcase si a ramas acolo, ramanand fara ungere.
peredur
pierzi mult ulei ? Printre cele doua parti ale cutii ?
Alexio
Atat este de greu sa nu se improvizeze cu vaselina, lubrifianti, acadele si alte prostii si sa se dea jos cutia, sa se spele, sa se etanseze cu silicon si sa se puna alt ulei? sa fie si ea ca noua?

De aceea au ajuns Daciile niste ragalii...
psanyiro
eu am aplicat vopsea emaur la montare si nu era nici o problema biggrin.gif
za_kristake
daca chiar nu vrei sa o dai jos pt etansare curata bine cu diluant sau brems locul de imbinare a carcaselor si pune mastic pe dinafara......tine si asa nu la fel de bine, dar scapi de demontat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.