Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremurat volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lights
Am o nova din 1998 pe carburator,pivoti noi nouti,capete de bara si mai noi,ax volan(2.500.000) ohmy.gif nou,dar am si o problema mica cu ea...
Cand se incinge motorul(doar atunci)imi scartiie volanul sau angrenajele nu stiu exact ce si cel mai suparator este ca la 50-60km/h tremura volanul destul de binisor si intre 80-90km/h tot asa.In rest numai de bine despre ea.
Intrebarea este...de ce tremura volanul si de ce apar scartaielile volanului cand se incinge motorul si in rest nu? blink.gif
paulp
Volanul iti scirtiie pentru ca freaca pe cochilie, sau cochilia pe bord (la noi volanul e reglabil si cochilia sta lipita de bord, dar e mobila wink.gif

Tremuratul e de la cauciucuri. Mergi si le echilibreaza, si fa si unghiurile daca ai schimbat pivotii si capetele de bara.


PS. Daca ai schimbat axul volan, sper ca i-ai pus un manson de cauciuc cu vaselina la crucea de jos, ca daca nu la anu dai iar 2.5 mil pe un ax nou wink.gif
lights
adica ,crucea de jos sa o imbrac in cauciuc si sa-i pun vaselina?mai exact.......
paulp
Da. Iei un burduf de bieleta de directie si il pui pe ax, bagi in el vaselina cit cuprinde, apoi ii tragi 2 coliere unu sus si unu jos dupa cruce si gata.

Daca ai apucat sa pui axul volan si nu mai vreu sa-l desfaci procedezi altfel.
Iei o mina buna de vaselina si ungsi bine crucea si in jurul ei, apoi iei niste folie de polietilena (de la un sac de plastic) si il faci banda lata cam de 15 cm, cu care infasori de citeva ori axul si crucea, apoi iei niste 3 coliere de alea de plastic si le stringi in partea de sus, jos si la mijloc.i
tuneam
Paulp, pentru acesta operatiune trebuie sa dau jos axul? As vrea sa fac acesta operatiune in curte.
lights
Ok dar care stie motivele pt. care tremura volanul?Presupun ca sunt mai multe! excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.