Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: salut
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
TXzamora88
va salut am si eu o problema..de la soare bordu meu a crapat nu rau dar azi boul de fratemiu a intrat in masina si mia facut din ce era acolo ditamai gaura se vede urat rau de tot ce pot sa fac e chair la jumatatea bordului . este de unde intra aerul din gaurile de sub parbriz pana la marginea bordului si groasa de vreo 4-5 cm ..ce sa fac?
deceneu32
Frate,ce problema!!! mad.gif Schimba bordul.
TXzamora88
QUOTE(deceneu32 @ 17 Nov 2010, 21:27)
Frate,ce problema!!! mad.gif Schimba bordul.
*


e problema frate...se vede ditamai gaura..cum drq acuma sa schimb bordu nu se poate face nimica .sa pun ceva acolo cauciuc crud sau ceva?
ghitza
ceva stii tu cu cauciucu,dar si mastic poti sa pui linistit(negru)asta e soluie de moment,de viitor va trebui ori sa il schimbi sau a il imbraci in vinilin cauciucat
kitzsteinhorn91
Am bord model scoica nou, nepus pe masina daca te intereseaza. Da-mi un PM daca esti interesat !
Alex4u
ai modelul cu aluminiu nu...daca da e simplu cauti unu tip scoica necrapat...dai coaja jos de la ala al tau si il pui pala scoica se potriveste la fix..si butoane si tot...
kitzsteinhorn91
Cel scoica e diferit de cel cu fata de aluminiu (cel cu ceasuri in dreapta). Cel scoica e turnat in totalitate, deci nu prea ai ce sa iei de la el, plus ca difera si forma parasolarului de la ceasurile de bord.
aliceman
n-ai ce face frate, si al meu are 3 crapaturi , m-am obisnuit cu ele, asta e o problema la toate daciile.
TXzamora88
QUOTE(Alex4u @ 18 Nov 2010, 06:22)
ai modelul cu aluminiu nu...daca da e simplu cauti unu tip scoica necrapat...dai coaja jos de la ala al tau si il pui pala scoica se potriveste la fix..si butoane si tot...
*


acesta este bordul meu numai ca nu am turometru .si am cele doua ceasuri in dreapte stiti voi.credetima chiar nu stiu bordurile cel scoica este acesta?

18 Nov 2010, 13:49:
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Nov 2010, 00:15)
Am bord model scoica nou, nepus pe masina daca te intereseaza. Da-mi un PM daca esti interesat !
*


daca este ca acesta il iau .....cat ceri pe el ...e in stare buna?

18 Nov 2010, 13:50:
QUOTE(ghitza @ 17 Nov 2010, 22:56)
ceva stii tu cu cauciucu,dar si mastic poti sa pui linistit(negru)asta e soluie de moment,de viitor va trebui ori sa il schimbi sau a il imbraci in vinilin cauciucat
*


ma gandeam sal imbrac dar sa vad poate iau altu dar daca nu iau chestia cu imbracatu se face usor sau sal duc undeva care se pricepe.eu zic sal duc undeva

18 Nov 2010, 13:52:
QUOTE(Alex4u @ 18 Nov 2010, 06:22)
ai modelul cu aluminiu nu...daca da e simplu cauti unu tip scoica necrapat...dai coaja jos de la ala al tau si il pui pala scoica se potriveste la fix..si butoane si tot...
*


nustiu daca e cu aluminiu cred ca da .sar putea zici ca si tu ai la fel ca daciile sun aceleasi vreau sa zic ale noastre acelasi an 87 - 88 putina diferenta

18 Nov 2010, 14:06:
QUOTE(aliceman @ 18 Nov 2010, 12:52)
n-ai ce face frate,  si al meu are 3 crapaturi , m-am obisnuit cu ele, asta e o problema la toate daciile.
*


bine ai zis crapaturi dar nu ca mine gauroi:))
kitzsteinhorn91
Acesta nu e tipul "scoica". Eu am modelul urmator, cel negru, daca are cineva o poza cu un bord scoica, rog sa ataseze, mie imi merge netul foarte greu si nu pot uploada poze.
TXzamora88
ca asta nu?
STORMTROOPER
domnul TXzamora88, este chiar asa de greu de cautat pe forumul asta????????????
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13621
TXzamora88
domnule STORMTROOPER am vazut acel topic ca doar nu eram prost sa nu ma uit .de acolo am luat si treaba cu cauciucul crud citeste mai sus am vrut sa mai fac un topic sa stiu clar...
STORMTROOPER
Clar:ai doua variante
1.Schimbi bordul cu unul intact de la o alta masina golega de generatie cu a ta.Optiune pe care am aplicat-o si eu, si poti cauta pe forum poze ca sa vezi ce mi-a iesit.
2.Repari bordul conform instructiunilor din subiectul pe care ti l-am indicat.
3.Daca nu vrei sa mai ai acelasi tip de bord poti pune unul de CN cu tot cu aeroterma, sunt tutoriale despre cum se face.
Personal consider ca deschiderea acestui subiect nu isi are rostul avind in vedere ca exista unul identic pe aceeasi tema.Si aici ai riscul sa gasesti unul care sa crape.Am vazut destule in trafic.
Sunt banii tai si timpul tau, asa ca decizia iti apartine.
Bafta.
TXzamora88
QUOTE(STORMTROOPER @ 18 Nov 2010, 20:14)
Clar:ai doua variante
1.Schimbi bordul cu unul intact de la o alta masina golega de generatie cu a ta.Optiune pe care am aplicat-o si eu, si poti cauta pe forum poze ca sa vezi ce mi-a iesit.
2.Repari bordul conform instructiunilor din subiectul pe care ti l-am indicat.
3.Daca nu vrei sa mai ai acelasi tip de bord poti pune unul de CN cu tot cu aeroterma, sunt tutoriale despre cum se face.
Personal consider ca deschiderea acestui subiect nu isi are rostul avind in vedere ca exista unul identic pe aceeasi tema.Si aici ai riscul sa gasesti unul care sa crape.Am vazut destule in trafic.
Sunt banii tai si timpul tau, asa ca decizia iti apartine.
Bafta.
*


Mesri..intentia mea este sa cumpar alt bord nu CN la fel cum il am acuma dar intact..imi place mai mult bordul acesta si nici nu cred ca costa mult..cam cat costa?
kitzsteinhorn91
Da Zamora, bord ca in poza am eu de vanzare ! Daca te intereseaza imi spui.
TXzamora88
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Nov 2010, 21:33)
Da Zamora, bord ca in poza am eu de vanzare ! Daca te intereseaza imi spui.
*


nustiu sa vad..se potriveste la dacia mea acel bord....si inca ceva se potrivesc ceasurile alea doua adica trbuie decaupat si cadranele ceasurile kilometrajul alea ...se potriveste?
kitzsteinhorn91
Ceasurile se potrivesc, iar in dreapta trebuie decupat pentru ca pe acest bord erau montate ceasurile cu turometru. Daca vrei am si ceasuri cu turometru bune.
TXzamora88
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Nov 2010, 21:37)
Ceasurile se potrivesc, iar in dreapta trebuie decupat pentru ca pe acest bord erau montate ceasurile cu turometru. Daca vrei am si ceasuri cu turometru bune.
*


mir trebuii sa sti ca nu imi mai merge kilometrajul. dar merge nu ?sa adaptez cadran cu kilometraj si turometru ..masina mea e din fabrica cu cel stock fara turometru....in legatura cu firele de la spate de acolo se potrivesc nu?dar mai bine uit de cadran il las pe asta normal.....cat ceri pe bord?si de unde esti?
STORMTROOPER
"nenea" kitzsteinhorn91 este din Ploiesti iar coaja bordului lui se potriveste fara nici o modificare pe masina ta.Gaurile de prindere sunt aceleasi.
In ceea ce priveste ceasurile se potrivesc fara nici o modificare.Trebuie doar sa mergi la un electrician sa-ti inverseze niste fire la mufere care vin in spatele ceasurilor.Din ceea ce imi amintesc eu masina ta are si mufa de turometru sub bord, numai ca neavind ceasul nu mai ai nici fir in masina.Un electrician bun iti poate spune mai bine.
Recomandare.Mai bine ai ceva rabdare pina apare un bord pe la bursa.Daca stau bine sa ma gindesc era un bord de R12 la bursa in stare buna.Trebuie doar sa cauti.
TXzamora88
QUOTE(STORMTROOPER @ 18 Nov 2010, 21:48)
"nenea" kitzsteinhorn91 este din Ploiesti iar coaja bordului lui se potriveste fara nici o modificare pe masina ta.Gaurile de prindere sunt aceleasi.
In ceea ce priveste ceasurile se potrivesc fara nici o modificare.Trebuie doar sa mergi la un electrician sa-ti inverseze niste fire la mufere care vin in spatele ceasurilor.Din ceea ce imi amintesc eu masina ta are si mufa de turometru sub bord, numai ca neavind ceasul nu mai ai nici fir in masina.Un electrician bun iti poate spune mai bine.
Recomandare.Mai bine ai ceva rabdare pina apare un bord pe la bursa.Daca stau bine sa ma gindesc era un bord de R12 la bursa in stare buna.Trebuie doar sa cauti.
*


OK am sa caut..e bn daca e din ploiesti eu sunt din mizil daca sti unde vine aproximativ 40 km intre ploiesti si mizil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.