Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Centrala termica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Koffy
Buna seara! In primul rand vreau sa imi cer scuze ca deschid un asemenea subiect. Sa incep prin a va spune sunt posesorul unei centrale termice de apartament marca ETNA. Centrala sa defectat, tata a demontat-o urmand ca piesele sa le vand si maruntisurile sa ajunga la fiare vechi. Numai ca am auzit de un program rabla la centrale termice. Insa nu ma pot duce cu piesele demontate pentru ca sigur nu o sa imi accepte rabla.
Chestia este ca numai stiu cum vin piesele asamblate. Am cautat manuale, poze, instructiuni care sa ma ajute dar fara niciun rezultat.
Daca mai sunt posesori de asemenea centrale termice si care ma pot ajuta si pe mine v-as fi recunoscator.
Niste imagini sau niste instructiuni de asamblare ar face cat o mie de cuvinte dar...
Inca odata imi cer scuze pentru topic; va multumesc si va astept cu un sfat ceva...
radian
Si cei care ar vrea sa te ajute ce ar trebui sa faca? Sa-si demonteze centrala si sa noteze pe hartie fiecare pas si sa-ti trimita lista ca sa parcurgi lista in ordine inversa?

Cati bani ai castiga daca ti-ai valorifica centrala termica prin programul cu pricina?

P.S. Unde se deruleaza programul asta minune, ca au fost suspendate pana si cele de valorificare ale echipamentelor electrice casnice?
Koffy
[/B]RADIAN nu asta am cerut eu. Sunt manuale ce contin instructiuni de montaj ale unor componente din centrala. Poate din intamplare cineva are vre-o poza, sau un manual.
Repet nu am cerut nimanui sa isi desfaca/descompuna propria centrala.Poate din intamplare cineva are vre-o poza, sau un manual.

Cat despre programul rabla la centrale termice am gasit si un articol pe google:

"Cei care vor opta pentru inlocuirea echipamentului termic pe care il detin beneficiaza de o prima de casare de pana la 750 de lei, contravaloarea echipamentului vechi.

Baxi Romania va inlocui in cadrul programului orice tip de centrala termica, indiferent de combustibil (gazos, solid, electric), de marca sau de model.

Parcul total de centrale termice din Romania este estimat in prezent de aprox. 1.8 mil unitati. Numai achizitiile efectuate pana in anul 2003 se ridica la circa 1 mil. unitati. In ultimii 5-6 ani, vanzarile pietei de profil au stagnat la un nivel de circa 150.000 unitati pe an. Costul mediu al unei centrale termice standard este de 550 euro, potrivit reprezentantiilor Baxi Romania."
Merced
"Pana la"-ul ala ar trebui sa te faca sa dai un telefon macar, inainte sa te chinui sa ansamblezi rabla. Nu de alta, dar cred ca daca gasesti sa dai piesele bune ai sanse sa scoti mai mult decat ti-ar da ei inapoi. Cred ca 750 de lei dau in cazul in care ai cumpara o centrala pe lemne de 8000 de lei. La una d-asta pe gaz nu cred ca ti-ar da mai mult de 200 de lei inapoi.
radian
Mda, interesant articolul citat, intrebarea e daca mai este de actualitate...
Koffy
Maine o sa sun si o sa ma interesez! Asa ma gandeam si eu ca bonusul asta al primesti la achizitionarea unei centrale ceva mai scumpe. O sa revin maine cu informatii despre asta.
Cat despre vanzarea pieselor sh blink.gif nu prea am intalnit persoane care sa-i interese.
Merced
Pai tocmai, in cazul unor buy-back-uri d-astea primesti cam 10% din valoare. Deci daca luai una pe lemne de vreo 7500 de lei poate-ti dadeau 750. Altfel nu cred ca suma sare de 200 de lei, asta daca mai e in vigoare "promotia".
Koffy
Da...Mam lamurit cu sta treaba. [FONT=Arial] Merced stiai tu ceva dar erai pe aproape. Am sunat la Baxi astazi si mi-au raspuns ca primesc rabla in starea in care se afla acum. Asa ca nu o sa mai trebuiasca sa-o montez.
Pretul unei centrale noi fiind de 3100 lei din care se scade 400 lei daca duci o duci pe cea veche. La produsul nou se ofera 8 ani garantie.
Voi ce ziceti despre producatorul acesta "Baxi" asta pe piata. Produsele merita cumparate la banii acestia sau se gaseste ceva mai bun si mai ieftin.
Merced
Trebuie sa ne spui exact modelul ca sa ne dam cu parerea. Si ce o sa incalzesti cu el, cat de mare-i apartamentul. Nu de alta, dar centrala de 2700 de lei numita Baxi eu nu prea as cumpara. Ce facea ea de aproape o mie de lei in plus fata de alte centrale decente si ieftinute?
Raspunsul este, mai nimic. Iar garantia aia de 8 ani e cu multe chichite, o sa trebuiasca sa chemi de la ei anual un control si o sa coste si ala lejer 100 de lei in fiecare an, daca vrei s-o ai valabila.
Nu zic sa iei si tu neaparat, dar eu am dat 1900 de lei pe un Motan KPlus, ce-i drept inaintea cresterii TVA-ului si sunt foarte multumit!
argon
La 2700 ron ia un Viessman ceva, nu Baxi.
Merced
Mai degraba, macar daca dai banu' sa stii ca l-ai dat pe ceva "de marca".
fuji
QUOTE(argon @ 22 Nov 2010, 19:04)
La 2700 ron ia un Viessman ceva, nu Baxi.
*

subscriu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.