Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema sa fie pompa de benzina?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micri
am o problema ce ma scoate din sarite.

las masina in parcare si dupa un timp ma uit lamotor se scurge benzina dupa furtunul ce duce de la pompa la carburator . de unde sa vina problema aceasta?
Kiraly
schimba furtunul si colierul
kxz
garniturile din pompa.
Alex4u
pompa...numai tine scapa inapoi...
Kiraly
cum se schimba garniturile din pompa?
panzerjager
sau verifica stutzul pe care intra furtunul, mie imi curgea benzina pe acolo pe unde intra stutzul in corpul pompei, nefiind bine etansat, si a, putut tot pune... si 10 coliere p furtun...
kxz
cumperi garniturile, costa vre-o 4 lei. desfaci capacul la pompa, scoti garniturile vechi. intre ele e un cerc de plastic, il pui intre garniturile noi. montezi la loc. daca desfaci, te prinzi de poanta. mai e si un arc acolo sa il pui la loc.
dar mari sanse sa ajungi la dezmembrari, dupa o pompa veche. dupa ce am schimbat de doua ori garniturile alea, am ajuns tot la o pompa veche.
in cercul ala de plastic sunt 2 gaurele pe laterala. sa fie desfundate. daca pe acolo curge benzina/ulei, e semn ca pompa e avariata.
Kiraly
tu vorbesti despre membrana ala stiu cum se schimba.dar daca curge benzina inapoi nui din vina membranei.sunt 2 clapete cu arc care nu las sa curga benzina inapoi din furtun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.