Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rezervor spart
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
emy_yig
in primul rand vreau sa salut pe toata lumea si sa imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta eu nu am gasit.Problema sta astfel:la rezervor langa sonda am o gaura mica de max 0,5 mm in diametru si se simte miros de benzina in portabagaj si in masina.este vreo solutie ceva cu care sa pot rezolva problema? multumiri anticipat
Kiraly
gaura pe rezervor se repara prin cositorire
Ov
curatata bine zona, o foita subtire de cupru, cositorit pe margine si aia e. Eu la cea din 79 am reparat o zona de 10/10cm smile.gif

Cred ca n-are rost sa zic ca inainte de orice dai jos rezervorul de pe masina si-l golesti 04.gif
C a t a l i n
Mai safe e cu poxilină.
Kiraly
de ce sa dea jos rezervorul?gaura este langa sonda in parte sus a rezervorului nu curge benzina numai simte mirosul.si daca este atat de mica nu cred ca trebuie foita de cupru
Ov
nu zic nu. Eu cand l-am facut pe al meu nu exista smile.gif si in plus gaura era mult mai mare si in partea de jos
C a t a l i n
QUOTE(Kiraly @ 24 Nov 2010, 20:49)
de ce sa dea jos rezervorul?
*



Ca să nu sară în aer, d-aia...
Kiraly
mah dar cum sa sara in aer cu cositorire?
C a t a l i n
Noțiunea de flash point îți spune ceva?
Kiraly
sa numi zi ca cu atata cositorire face atata caldura...
Ov
eu sunt de acord cu tine ca posibilitatea sa faca poc este EXTREM de mica, dar personal l-as da jos smile.gif
CGDBZ
Eu la a lui tata am pus o bucada de cauciuc lipita cu prenandez radmasa.gif , si a tinut cativa ani pana am dat masina la remat , dar tot asa era o gaurica mica , de fapt o fisura pe la care nu dadea benzina doar iesea miros . Probabil ca ar fi iesit si benzina daca as fi umplut rezervorul dar asta ne se intampla niciodata.
Kiraly
este bine si asa dar daca pune mai multa benzina in rezervor, benzina dizolva prenandezul
emy_yig
cred ca cea mai buna solutie e cositorirea chiar daca trebuie sa dau rezervoru jos huh.gif .oricum multumesc de indrumari
Alex4u
cositorirea ar fii ce-a mai sigura solutie...
kxz
pai cu rezervorul pe masina sau dat jos, nu-i tot un drac? pentru a suda la un rezervor se spala rezervorul, apoi se umple cu apa si se sudeaza cu el plin de apa. sau ma rog, se cositoreste sau ce alte operatii vreti sa-i faceti.

pentru o gaurica mica cum spune initiatorul se pot gasi metode mai simple. chiar si siliconul poate izola.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.