Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: solenza mea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
anggelo0101
salut...hmm...akuma vreo 2 luni m-am gandit sa imi schimb si eu cate ceva la solenza...eu am o un hyundai accent cu care circul,dar am si o solenza....am iubit si iubesc acesta masina...si am zis sa ma ocup un pik cu ea...primul lucru care l-am facut ,i-am pus niste jenti pe 15"
..mda..masina este rosie, i-am pus niste jenti prince negre cu buza rosie..asa sunt ele din fabrica,din state...merg bestial cu masina...am cauciucuri sport 195/50/r15
sa nu credeti ca au intrat doar asa,am distantiere pe spate de 2 cm..am avut nevoie de prezoane lungi..dar s-a rezolvat..jentiile au schimbat cu 70% lookul...a urmat niste folii negre pe toate geamurile fata spate..caci ,merg excelent cu jentiile negre..si akuma urmeaza sa imbrac masina de la grilaj pana la portbagaj cu autocolant negru...lasand rosie numai eleronul...asta va urma in 15 august..vom vedea ce a iesit..toata lumea spune ca arata super masina..cu bun gust...voi atasa si niste poze cand va fii imbracata i negru...papa
ma scuzat ide intarziere dar am finalizat priectul solenza..cu intarziere..aic isunt si pozele...sper sa fie pe plakul vostru...
bogdanelkva
Eu zic ca este o harababura de culori...
"vom vedea ce a iesit"... blink.gif ..pai nu se vede in prezent ceva ce deja a iesit?
Sa nu o lovesti!Bafta!
bolidu
Vezi ca este un topic separat unde iti poti arata masina nu este nevoie de un topic nou. Masina arata destul de ok acuma depinde si de gusturile fiecaruia ... Nu e asa ca asculti numai manele !?
ngabyyy

Niste preturi?
Nice car!
djasu82
toata masina pana in 7000 de lei biggrin.gif
ramsen
sa o stapinesti sanatos...cit mai multi kilometrii fara probleme...este frumoasa dar atentie cu jantele pe 15 si anvelopele mai mari decit in talon...
djasu82
lasa ramsem ca mai trebuie sa pape si astia de la stat ca tot ne inebuneste basescu ca nu muncim.
Ce imi place la slz lui angelo e ca se pupa foarte bine rosu cu negru.
ramsen
da...da foarte bine rosu cu negru...
ngabyyy
dj doar 7000lei ?
djasu82
pai la cum merg preturile la ce te astepti ... stai sa vezi dupa o luna .
marius80_eugen
QUOTE(djasu82 @ 25 Nov 2010, 20:16)
lasa ramsem ca mai trebuie sa pape si astia de la stat ca tot ne inebuneste basescu ca nu muncim.
Ce imi place la slz lui angelo e ca se pupa foarte bine rosu cu negru.
*



Pe bune de nu s-a pupat de tot . icon_mrgreen.gif De fapt acele culori au trecut si la nivelele superioare pupatului radmasa.gif Si sa vezi ce-o sa pupe el talonu' la primul drum in afara orasului . Daca ajunge prin capitala il lasa RAR-ul si "descult" !

ngabyyy - daca esti din IL ( IF , GR , DB , TR ... ) neaparat ia legatura cu anggelo0101 , sa nu-l pierzi , ca este un exemplu de urmat ! radmasa.gif

felix.m - daca scrii in fiecare topic asta , te scoti la posturi ! Bafta si mult succes ! radmasa.gif Neah , nici nu esti off-topic , oare a spus cineva ceva !?!
felix.m
Sa o stapinesti sanatos...cit mai multi kilometrii fara probleme!
anggelo0101
salut..multumesc pt critici si urari de bine..una la mana...nu ascult manele...in nici un caz..ever ever never... pe de alta parte...a scris cineva ca e o harababura de culori...nu mi se pare..adika 2 culori si atat..vi se pare o harababura?...iar cu talonul si astea....m-am gandit si ...s-a rezolvat...si cu jentile de 15...akuma..ascult si niste idei ce as mai putea face...va multumesc inka o data
Maskatu
QUOTE(anggelo0101 @ 25 Nov 2010, 22:11)
salut..multumesc pt  critici si urari de bine..una la mana...nu ascult manele...in nici un caz..ever ever never... pe de alta parte...a scris cineva ca e o harababura de culori...nu mi  se pare..adika 2 culori si atat..vi se pare o harababura?..iar cu talonul si astea....m-am gandit si  ...s-a rezolvat...si cu jentile de 15...akuma..ascult si niste idei ce as mai putea face...va multumesc inka o data
*


1. explica-ne si noua cum "s-a rezolvat"
2. masina este un mare kitsch. Pe romaneste, ai "tiganit-o". Pacat de jantele alea ca dadeau bine, dar le-ai stricat si pe ele cu marginea aia rosie.
3. de ce naiba ai colat si capota, SI plafonul, SI hayonul? wacko.gif Ma mir cum de au scapat usile si aripile. Esti cam la limita cu aia 40%, si nu vad cum ai putea omologa asa ceva la rar...
4. arata oribil spoilerul fata tot negru, iar cel din spate la culoare... vad ca nu a mai observat nimeni asta.
5. ai scos sigla dacia din grila de la radiator si ai lasat gaura asa ca nuca in perete
6. @ngabyyy: Ce naiba sa coste? A luat 10 metri de autocolant si un set de jante. Ce vi se pare asa de iesit din comun?
7. cu jantele pe 15 nu ai "ce rezolva" pentru ca solenza are omologate doar pe 13 si 14. Poti sa te duci la RAR si in genunchi, sa faci plecaciuni si tot nu le omologheaza.
8. nu mai scrie cu mirc-isme ca nu suntem pe messenger!
9. topicul se muta la jurnal unde ii este locul.
ngabyyy
Pe mine ma interesau jantele ca pret.
Eu vreau oricum de 14 nu de 15 si din alte motive nu doar ca as putea ramane pieton.
Si de coletat mar interesa pret/metru ca imi trebuia pt stalpul dintre usi gen LGN Prestige.
Tot imi place masina!
Maskatu
De coletat cam greu... ai avea nevoie de o cutie mare de tot si destul de rezistenta. Cred ca tear putea ajuta cu pretul jantelor... spor!
ngabyyy
Colat, ma scuzi!
cristy2008
colatat stalpii 25 lei in octombrie 2009, inclusiv spatiul care se vede, dintre usi.
ngabyyy
Hm asa am avut si eu pe ea dar s-au dezlipit...cred ca nu a fost lipita bine.
Si am gasit gen fibra de carbon sau cum ii spune 120/metru.
anggelo0101
buna...fiecara cu parerile lui.jentile m-au costat 350 de dolari,iar autocolantul am rezolvat cu un prieten care are firma de publicitate.ma costat foarte putin.inainte sa incep sa lucrez ceva la masina aceasta am intrebat multa lume si majoritatea au fost deacord cu proiectul.Jantele asa le-am cumparat de pe ebay,cu buza rosie pt curiosi.nu eu le-am vospit ,asa au venit si asa le-am lasat.mi se pare ca negrul merge ft bine in combinatie cu rosul,nu am folosit o gramada de culori sau cine stie ce "tiganii".multumesc pt critici,dar cine critica sa vina si cu idei ce as m-ai putea face la masina.va multumesc
Maskatu
In primul rand rezolva ceva cu grila aia... ori pui sigla la loc, ori tai la linie frumos, repari cu chit de fibra si ii dai un strat de negru mat.

In al doilea rand vopseste spoileru fata rosu, la fel cum este cel din spate. Arata aiurea cel din spate vopsit la culoare iar cel din fata negru.

Cred ca arata mai adunata daca colai DOAR capota. In orice caz daca tot ai autocolant la discretie, coleaza si ramele usilor dintre geamuri.

De dat jos autocolantul nici nu se mai pune problema... o sa fie destul de greu iar lipiciul autocolantul va ramane pe vopsea, si se scoate destul de greu, ai nevoie de spay-uri speciale, iar dupa 1-2 ani o sa se vada diferenta, vopseaua de sub autocolant fiind oarecum protejata de soare, ploaie, zapada.
Alex4u
mie imi place masina serios...
para06
QUOTE(Maskatu @ 25 Nov 2010, 22:24)
1. explica-ne si noua cum "s-a rezolvat"
2. masina este un mare kitsch. Pe romaneste, ai "tiganit-o". Pacat de jantele alea ca dadeau bine, dar le-ai stricat si pe ele cu marginea aia rosie.
3. de ce naiba ai colat si capota, SI plafonul, SI hayonul?  wacko.gif Ma mir cum de au scapat usile si aripile. Esti cam la limita cu aia 40%, si nu vad cum ai putea omologa asa ceva la rar...
4. arata oribil spoilerul fata tot negru, iar cel din spate la culoare... vad ca nu a mai observat nimeni asta.
5. ai scos sigla dacia din grila de la radiator si ai lasat gaura asa ca nuca in perete
6. @ngabyyy: Ce naiba sa coste? A luat 10 metri de autocolant si un set de jante. Ce vi se pare asa de iesit din comun?
7. cu jantele pe 15 nu ai "ce rezolva" pentru ca solenza are omologate doar pe 13 si 14. Poti sa te duci la RAR si in genunchi, sa faci plecaciuni si tot nu le omologheaza.
8. nu mai scrie cu mirc-isme ca nu suntem pe messenger!
9. topicul se muta la jurnal unde ii este locul.
*




Cat de sigur esti ?
Maskatu
Reply de la RAR, luat de pe alt forum:
QUOTE
Referitor la scrisoarea dumneavoastră, vă comunicăm că pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele și jante ce pot fi montate opțional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să luați legătura cu reprezentanții noștri abilitați să facă modificări în C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestație este în jurul sumei de 50 RON.

In cazul dumneavoastra, a unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestație este de peste 500 RON putand urca in funtie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.

happy.gif
Teoretic s-ar putea cu omologare individuala daca te tine s-o platesti si daca o accepta cei de la RAR, sau daca au fost puse cumva jante mai mari pe un model similar. Cum pe solenza nu au existat decat 13, respectiv 14 pe SCALA, ciuciu omologare. wink.gif
Ion_R5
In privinta siglei "lipsa" nu se vede prea frumos.
- Dar remedierea e foarte simpla: iei sigla, o imbraci in autocolant negru - la fel ca restul masinii si o montezi la loc.
- Bara fata ar trebui vopsita rosu exact asa cum este si cea de spate - cum ti-au mai spus si altii
Alex4u
asa .. sleep.gif
anggelo0101
va multumesc pentru sfaturi.voi rezolva problema cu sigla zilele urmatoare..eu m-am gandit sa pun autocolant si pe bara spate ,atunci nu ar mai trebui sa o vopsesc pe cea din fatza,ce spuneti?..multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.