Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
varza333
cine ma poate ajuta si pe mine cu dimensiunile anvelopelor pt solenza? cat este distanta dintre prezoane si care sunt dimensiunile maxime ce pot fi puse pe masina?
ramsen
165/70 R 13
165/65 R 14
4 X 100
astea sint dimensiunile anvelopelor admise pe jantele de solenza...
giman
165/65 r14 daca ai jante din aliaj (Stella) si 165/70 r13 daca ai jante de tabla... pentru maxime si minime ii rog pe ceilalti sa-si exprime parerea. wink.gif
ramsen
eu as folosi numai marimile astea...
maxime si minime 165/65 r14 daca ai jante din aliaj (Stella)
maxime si minime 165/70 r13 daca ai jante de tabla...
nu as pune alte marimi fata de talon...succes
crick
Daca cele de 165/65 r14 sunt montate pe o janta de tabla pe 14 ,este vreo problema?
bogdanmardare
@crick: biggrin.gif . Io unu' am anvelope de iarna Dayton DW510 165/70/14 montate pe jante de tabla, si nu am probleme.
pedros
Eu mi-am pus anvelope de iarna dar nu am gasit decat 2 dimensiunile 165/70/13 asa ca pe fata am pus 155/70/13 si surpriza:se vireaza atat de usor incat am crezut ca mi-a pus cineva servo pe masina fara sa stiu eu b-)
Iulikk
QUOTE(bogdanmardare @ 27 Nov 2010, 09:56)
@crick:  biggrin.gif . Io unu' am anvelope de iarna Dayton DW510 165/70/14 montate pe jante de tabla, si nu am probleme.
*



De la ce masina sunt jantele?
alex_dinu476
am in momentul de fata 175/65/14 de 1 an
si as vrea sa ii pun 185/55/14 cu protectie jante
bogdanmardare
De la un Renault Kangoo, diametru interior 60,1 mm, le folosesc cu inele de centrare.
sebastianu
http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope
un link bun, in legatura cu jante cauciucuri, pe mine ma ajutat cand mi-am ales jante de tabla de 14"
Iulikk
bogdanmardare: Multumesc frumos!
sebastianu
eu am jante de Seat pe 14" si potrivesc fara inele de ghidaj
Fancyman
Eu am gumele de iarna 175/65/13
rratzoiusexos
pot sa mi pun anvelope de iarna 165/70 r 14 pe jantele stela din aluminiu?nu prea gasesc anvelope 165/65 r 14.care ar fi dezavantajele.?ce inseamna mai exact acel 70 din dimensiune?
bogdanmardare
QUOTE(bogdanmardare @ 27 Nov 2010, 09:56)
am anvelope de iarna Dayton DW510 165/70/14 montate pe jante de tabla, si nu am probleme.
*


Poti sa pui fara probleme. "70" este inaltimea talonului in procente fata de latimea anvelopei (in cazul tau 70% din 165 mm, adica 11,55 cm).
Cea standard este are talonul de 65, adica 10,7 cm.
Deci anvelopa noua iti va inalta un pic masina, si din cauza circumferintei marite vei avea eroare negativa la vitezometru (adica daca mergi cu 60 km/ora vitezometrul va arata 58 km, daca mergi cu 100 km/ora vitezometrul va arata 97 km).
Combinata cu eroarea standard de 9% a vitezometrului... viteza aratata va fi aproape de viteza reala a masinii biggrin.gif.
Sa nu uit: o sa fie mai puturoasa la plecarea de pe loc.
ramsen
QUOTE(rratzoiusexos @ 14 Dec 2010, 20:15)
pot sa mi pun anvelope de iarna 165/70 r 14 pe jantele stela din aluminiu?nu prea gasesc anvelope 165/65 r 14.care ar fi dezavantajele.?ce inseamna mai exact acel 70 din dimensiune?
*


cum nu gasesti anvelope 165/65 R14???la mine sint girla din astea acum si in special de iarna...
rratzoiusexos
poi tu esti din patria pieselor de dacie.prin bucuresti astia s au smecherit..eu caut anvelope tigar si am gasit doar 165/70 r 14 si vroiam sa stiu daca risc ceva daca le montez.
Iulikk
E plin netu de anvelope. Eu de pe net le-am luat pe ale mele.
sorcer
175/70 r13 am eu . Pe spate am pus 185 si pe o parte atinge pe cealalta nu. deci cred ca ceva nu e in regula la mine . Ca idee cam 185 e maxim.
Vladd
Ce parere aveti de anvelopele dunlop sp 9000 ?
ionelpopa83
- eu sunt foarte multumit de anvelopele dunlop
- modelul acesta se descurca foarte bine in conditii de carosabil umed, insa anvelopele cu profil de tip "V" au aderenta scazuta pe drumuri acoperite cu noroaie sau in conditii de iarna, fapt pentru care marii producatori de anvelope au renutat in ultimul timp la profilele tip "V" si au adoptat profile care sa asigure aderenta pe toate tipurile de drum

EX:
Iulikk
ionelpopa: ce model e anvelopa postata de tine?
Valy90
Cred ca e dunlop sport01...
george_scala_2004
mar surpriza amavut cind am vazut un opel astra h incaltat cu anvelope de iarna fabricate in...china ! acu' nu astiu daca in china continentala, regiunea speciala hong kong sau taiwan...kenda polar. au un profil foarte interesant. ramin de vazut performantele...

firma kenda din ce vad pare a fi americana...cu fabrici peste tot...ce stitidespre aceasta marca de anvelope ? in afara de http://www.tirestest.com/pkw_winterreifen/...trax/index.html ?

adac ce zice ? http://www.adac.de/infotestrat/tests/reife...16&recordId=212 nu inteleg germana... sad.gif
bogdanmardare
ce e interesant e scris cu rosu in dreapta paginii: "mangelhaft" - o traducere ar fi nerecomandat wink.gif
Iulikk
QUOTE(http://www.dict.cc/german-english/mangelhaft.html)

mangelhaft
    ill {adj}
    faulty {adj}
    flawed {adj}
    poorly {adv}
    faultily {adv}
    inferior {adj}
    deficient {adj}
    defective {adj}
    imperfect {adj}
    defectively {adv}
    deficiently {adv}
    inadequately {adv}
    insufficient {adj}
    bad {adj} [poor]
    poor {adj} [inferior]
    wanting {adj} [imperfect]
mangelhaft [Zensur 5]
    fail
    inadequate {adj}


Adica... e ceva de naspa... cu defecte. Google rulz wink.gif . rolleyes.gif
wheelman2011
daca tot se vorbeste aici de dimensiunile anvelopelor de solenza am si eu o intrebare : ar merge sa ii pun niste anvelope 185/55/R15 ??? Ideea e ca am deja niste jante de Renault pe R15 4x100 in stare perfecta care i-ar venii foarte bine, diametrul gaurii centrale e mai mare 60,1, dar nu e problema ca ii pun inele de centrare si nu stiu sigur ce anvelope sa iau si poate imi spuneti voi ce dimensiuni merg mai bine pe R15 fara sa-mi atinga pe nicaieri.
ovidiu87
Eu zic ca nu merg puse pe 55 ca atinge la carenajele din fatza. Userul Vladd a avut pe 50 si ii atingeau destul de rau. Cel mai bine e pe 45.Parerea mea.
wheelman2011
daca e sa-i pun 185/45/r15 o sa-mi rupa ficatii prin toate gropile, un 185/50/R15 ar fi un minim de talon pe care l-as pune sub asta nu poti sa mergi prin infectia asta de Bucuresti, cred ca o sa incerc sa fac niste probe cu niste roti de la cineva sa nu cumpar degeaba cauciucurile, oricum daca ar atinge doar in carenaje nu ar fi chiar o mare problema ca le mai tai le mai modfic ca sunt din plastic.
ovidiu87
Si in tabla freaca . in partea din fatza spre prinderea spoilerului e o tabla si in partea din spate la fel(in timpul virajului). Pe spate posibil sa prinda la fel la denivelari sau cand masina e incarcata. Neaparat sa incerci inainte
211CFL
pentru ce e nevoie cauciucuri asa mari pt o masina asa mica? blink.gif
wheelman2011
pai as fi pus si mai mici, dar sub 185 nu merg pe jantele R15 cu 5 spite pe care le am si ar arata foarte bine cu ele, dar cu conditia sa-i pun niste anvelope care sa nu-mi atinga in caroserie si eu stiam ca 185/55/15 nu atinge dar sunt unii colegi care zic ca ar atinge si am vazut ca unii au si 195 si merg cu ele, nedumerire.gif asa ca o sa fac niste probe si abia dupa o sa-i iau anvelopele.
ramsen
atingeau la mine pe spate astea standard de 165/70R 13 cu jantele astea mai late,dar cu 185 cit vrei tu sa pui...
ovidiu87
totul depinde de ET ul jantei. daca janta are Et cuprins intre 35-39 sunt sanse sa mearga fara probleme.Daca ET este diferit atunci ori freaca , ori ies prea in exterior. S a discutat despre treburile astea de foarte multe ori.Eu am 185/55/R14 si nu atinge in nici un fel , nici cu masina incarcata nici in viraje .dar et 36.
wheelman2011
nu e vorba ca vreau eu neaparat pe 185, dar nu imi permit jantele sa pun sub 185 ca sunt 6,5j si vreau sa le montez pentru ca arata foarte bine sunt indreptate si vopsite de zici ca sunt noi si sunt si de calitate : Speedline si masina ar arata foarte bine cu ele si o sa fac niste probe si sper sa mearga cu 185 ca altfel ma zgarii pe ochi, oricum merci de sfaturi. cheers.gif
abc
oferte ceva la anvelopele de iarna ? prin bucuresti ..ca in metro/cora/praktiker nu am gasit ..sunt no name..

debica
wheelman2011
@ovidiu87 pai inseamna ca am si eu noroc ca ale mele au tot ET36 ca si ale tale deci am sanse mari sa mearga sa le pun 185/55/r15.
Maskatu
Oferte nu prea mai exista in momentul de fata. Poate la inceputul iernii viitoare cand intra in vigoare si mizeria aia de lege.

Pana atunci poti sa iti incerci norocul prin targ. Daca cumperi 4 bucati s-ar putea sa poti negocia 20-30 de lei din pret cu vanzatorii de acolo.
marius80_eugen
Off-topic : legea este deja in vigoare , dar se aplica si de iarna viitoare , adica din noiembrie 2011 !
Debica si Sava nu sunt no-name ! Sa incercati din alea chinezesti sh ... si apoi vb !
Eu sunt f multumit de Debica , am de 3 ierni 175/65/14 si se comporta f bine ( cu conditia sa le umflu la 2.3 ) !
wheelman2011
si eu sunt sunt de aceasi parere, am debica frigo 2 si sunt multumit de ele, au tractiune buna pe zapada si un raport calitate pret foarte bun, deci daca nu ati mers cu asa ceva nu mai vorbiti in necunstinta de canuza.
Sir Andrew
Astazi mi-am schimbat anvelopele pe fata. Erau super super tocite deoarece nu mi-am facut bracajul. In toamna am pus pe cele de iarna si mi-am facut bracajul. Cand a venit primavara a trebuit sa le schimb. Neavand bani le-am pus pe aceleasi de vara, cele uzate.
Plecand la un drum lung in perioada urmatoare m-am hotarat sa le schimb sa nu imi pun viata in pericol. Anvelopele achizitionate sunt SAVA Perfecta 165/70/13.
Problema este urmatoarea. Daca am facut bracajul echipata cu cele de iarna, credeti ca ar mai fi necesar sa fac dupa jumatate de an din nou bracajul, echipata cu noile anvelope?
corbex
Daca n-ai luat gropi si bolovani la greu, ai bieletele in buna stare, nu e nevoie. Daca esti pe aproape cu schimbat ceva la directie, schimba acum, fa din nou geometria si pe urma schimba anvelopele.
marius80_eugen
Mai intai schimbi anvelopele si apoi faci geometria , chiar daca e in aceeasi zi .
COSMIN-uau
imi spune si mie cineva va rog daca merg un set de jante cu et 43 pe solenza adik pe fata sa nu atinga de etrieri
floress
or merge pe jantele de solenza aliaj-175/65/R14 ?
para06
am avut eu , nu mi-a atins nici incarcata la maxim ( 5 persoane + portbagaju plin cu lemne)
marius80_eugen
QUOTE(Sir Andrew @ 27 Jul 2011, 13:38)
Erau super super tocite deoarece nu mi-am facut bracajul. In toamna am pus pe cele de iarna si mi-am facut bracajul. Cand a venit primavara a trebuit sa le schimb. Neavand bani le-am pus pe aceleasi de vara, cele uzate.
Plecand la un drum lung in perioada urmatoare m-am hotarat sa le schimb sa nu imi pun viata in pericol. Anvelopele achizitionate sunt SAVA Perfecta 165/70/13.
Problema este urmatoarea. Daca am facut bracajul echipata cu cele de iarna, credeti ca ar mai fi necesar sa fac dupa jumatate de an din nou bracajul, echipata cu noile anvelope?
*

Mai prietene , ce bracaj spui tu , ca eu abia acum am citit postul tau mai bine ???
QUOTE(floress @ 20 Oct 2011, 19:25)
or merge pe jantele de solenza aliaj-175/65/R14 ?
*


Merg . Mie pe Scala imi atingeau si pe fata si pe spate , cu distantiere de 7 mm nu ating deloc pe spate ( nici cu greutate ) , iar pe fata numai daca bracam la maxim , altfel nu atingeau in plasticul din fata .
La cele de iarna , in momentul de fata testez Yokohama pe fata si Debica pe spate si sunt foarte multumit , cel putin pe asfalt uscat / umed . Cand vor incepe ninsorile , voi scrie mai multe pareri .
Marius_Jay
@floress -merg, ce e drept ating putin, insa nu e nimic grav.. in fata ating in carenaj la viraj maxim, iar in spate, nu am observat sa atinga (ce e drept la un moment dat cand am sarit peste o denivelare de la drumurile noastre GENIALE, am auzit un zgomot precum ca ar atinge anvelopa pe spate, in rest nimic)

Cu stima,
Marius
Sir Andrew
QUOTE(marius80_eugen @ 7 Nov 2011, 15:13)
Mai prietene , ce bracaj spui tu , ca eu abia acum am citit postul tau mai bine ???

Merg . Mie pe Scala imi atingeau si pe fata si pe spate , cu distantiere de 7 mm nu ating deloc pe spate ( nici cu greutate ) , iar pe fata numai daca bracam la maxim , altfel nu atingeau in plasticul din fata .
La cele de iarna , in momentul de fata testez Yokohama pe fata si Debica pe spate si sunt foarte multumit , cel putin pe asfalt uscat / umed . Cand vor incepe ninsorile , voi scrie mai multe pareri .
*



Mai prietene, daca nu stii ce e ala bracaj, unghi de bracaj, ce rost are sa mai discutam...
Google it...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.