Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Sudsemnatu
Salut,

Un prieten de al meu s-a accidentat saptamana trecuta cu tiroliana ( practic s-a izbit de pamant la o viteza destul de mare).
S-a ales cu o ruptura de bazin si femurul distrus-recuperabil. Numai ca la doua zile dupa ce a fost internat, rinichii nu au mai vrut sa functioneze deloc si a inceput dializa. La alte doua zile, plamanii i s-au invadat cu apa si nu a mai putut respira decat cu ajutorul aparatelor. Dupa o saptamana situatia i s-a imbunatatit, adica plamanii au inceput iar sa functioneze singuri dar rinichii ba. Ieri am aflat ca iar e in stare critica.

Ce avem nevoie? De donatori de sange pentru el. Deja am donat cam tot prietenii lui si nu mai putem dona mai devreme de o luna ( la carte scrie ca 70 de zile).

Ce trebuie sa faceti? Sa imi dati mie un mesaj privat sau sa sunati la nr 0722423471 -Ruxandra care va spune procedura. Se merge la centrul de donare-se doneaza si la sfarsit ti se da o hartie pe care scrie ca ai donat pentru el. Cu aceasta hartie Ruxandra se duce la spital si le-o arata medicilor pentru a-i fi furnizate alte doze de sange.

Ce avantaje aveti ? Ajutati un om sa traiasca. Vi se dau bonuri de masa de 60 de lei, reducere pe ratb/metrou o luna, o zi libera LEGAL de la munca si vi se fac toate analizele gratuit ( care se ridica dupa doua zile).

Il cheama Stefan Pischis.

Multumesc mult.

Rog moderator sa mute acest topic ca fiind HOT. E un caz umanitar...nu dorim bani.
einstein1984
Spune si la ce spital e, e nevoie sa scrie asta pe confirmarea aia de donare.
Sudsemnatu
Scuze. Am uitat. Universitar
kum
Multa bafta lu' prietenu' tau! Ca are nevoie! sad.gif
l@u
Ai PM !
george_scala_2004
dureros...ce grupa sanguina are ?
Sudsemnatu
B parca. Dar nu conteaza ce grupa are. Daca doneaza un C...se inlocuieste acolo cu un B
Altis
Ai PM! Am B III.
C@talin
io am vrut odata sa donezsange in alt oras decat ala trecut in buletin si mau trimis in origini unsure.gif
einstein1984
Am fost cu un amic din Arad si a donat bine merci aici in Bucuresti. Dar trebuie sa donezi pentru un pacient anume.
C@talin
e bun atunci grupa de sanje stia ceva de A II ,parca asa era unsure.gif
kum
QUOTE(C@talin @ 30 Nov 2010, 16:53)
io am vrut odata sa donezsange in alt oras decat ala trecut in buletin si mau trimis in origini unsure.gif
*


Te-ai vazut mai naspa imbracat! tongue.gif
Acu' serios, io cum 3 ani (sau 4?), cand praseam prin bucale, am donat pentru tatal unei tipe (prietena unui bun prieten de-al meu). Si n-au avut aia nici o problema ca-s din Galati!
george_scala_2004
se poate face donarea si la universitar ? sau numai la centrul de pe caracas ?
C@talin
da kum sau speriat de la ghiulu de la mana icon_mrgreen.gif

io in slobozia am incercat si a draq nu au vrut.cica numai la braila wacko.gif si de atunci mi sa c-am luat.
Io ma bag ptr nenea ii dau niste sangee 243.gif

si io as vrea tot la universitar ca e langa mine aici 13 sept tongue.gif
einstein1984
QUOTE(george_scala_2004 @ 30 Nov 2010, 17:03)
se poate face donarea si la universitar ? sau numai la centrul de pe caracas ?
*


Din cate stiu eu doar la institutul de hematologie si la spitalul floreasca se poate. Preferabil la primul.
Sudsemnatu
Multumesc Einstein si Multumesc Altis
Altis
Eu tot nu am inteles, spunem numele lui inainte sau ceva? Sau simplul fapt ca donam pentru o persoana anume ne aduce un voucher nenominal?
Sudsemnatu
Deci procedura e in felul urmator:

Te prezinti acolo...te indruma catre camera de inregistrare, iti ia sange din deget pentru hemoglobina, tensiunea etc
Dupa asta urci la etaj..donezi si la final te duci la secretariat si spui ca ai donat pentru cineva. Iti cere dovada ca ai donat ( pe care ti-o da ..dupa ce donezi fizic) si iti dau un biletel pe care scrie ca ai donat pentru Stefan Pischis de la Universitar. Biletelul asta ar trebui sa ajunga la mine sau colega mea si noi il vom duce la Universitar. Cei de acolo or sa vada ca a mai donat cineva pentru el si vor mai elibera o doza de sange pentru el.

P.s. dupa ce iesi de la secretariat ...te duci la alt ghiseu de unde ceri adeverinta pt ziua libera, reducerea etc
george_scala_2004
din nefericire recoltarile se fac doar dimineata intre orele 8 - 10 de luni pina joi. vineri se dau rezultatele intre orele 12 - 14.

http://www.pentrutatici.ro/viewtopic.php?f=7&t=8

Neaparat cei care doneaza sa fie atenti se noteze exact in numele cui se face donatia si locul unde este internat (este foarte important !)
Nu trebuie sa consume alcool cu 48 ore inainte !
Nu trebuie mancat nimic dimineata (pana la ora la care se doneaza) !
DUPA CE SE DONEAZA TREBUIE MERS LA SECRETARIAT SI SCRIS IN EVIDENTE PENTRU CINE S-A DONAT !

o sa incerc si eu sa trec daca nu miine, ziua nationala, maca poimiine.
Sudsemnatu
Multumesc mult si tie George.

Maine este inchis sad.gif

Referitor la mancat...poti dar sa nu mananci gras. De ex e ok o banana si un pepsi sa iti mai creasca putin tensiunea. Eu asa am facut de fiecare data cand am donat si a fost ok.
aphophis
sambata se poate dona? Ca in timpul saptamanii nu am cum lipsi de la servici, insa sambata am un eveniment in familie, si inainte de asta pot incerca sa donez.
einstein1984
Prima oara mergi, lasi buletinul la fisier (etaj unu in dreapta ). Apoi astepti la parter sa-ti zica prin difuzor la ce cabinet mergi. Acolo completezi formularul ala pe proprie raspundere, ia tensiunea, te trimite cu fisa si buletinul la sala de analize predonare (hemoglobina si grupa). Cu astea 2 trecute pe fisa, te intorci la cabinet unde noteaza pe fisa pentru cine donezi si unde e. De acolo urci la etajul 2 unde astepti sa te cheme in boxa de donare. Dupa donare, mergi la secretariat si-ti da dovada ca ai donat pentru cutarescu cu care , daca e nevoie, merge vreo ruda la spital ca sa-i elibereze unitatile de sange necesare.
Altis
Maine e deschis la Floreasca, am sunat eu. Nu stiu insa daca pot dona pentru cineva de la alt spital, dar presupun ca da, fiind centru de recoltare. Din pacate, daca nu se poate maine, joi voi dona doar eu, nu si gagica-mea, care e cam fricoasa de fel, trebuie sa fiu prezent si sa ii arat pozele cu matza: ori donezi tu, ori doneaza ea...TOT!

L.E.: sa vezi omor ce imi iau acasa cand va citi ce am debitat eu pe aici... blush.gif
http://www.doneazasange.ro/donatori.html
kum
Bai, aveti grija sa va odihniti inainte! Ca io am patit-o! In noaptea de dinaintea de a dona am aflat o chestie naspa (murise un prieten) si nu am dormit decat vreo 2 ore (telefoane pe la toti cunoscutii, de ce, cum, ...)
La spital eu, prietenul cu prietena (al carei tata era cu problema) si inca o prietena de-a fetei aleia! Prietena aia venise din schimbul 3 (lucra la un support-line pentru America) si era si pe ciclu' saraca (era sa nu o primeasca sa doneze). Io si cu pretenu' asta am intrat amandoi odata. Bineinteles cu aere de macio! Am donat noi sange si apoi am iesit pe hol! Ala s-a dus la secretariat cu pretena aia a lui si io am ramas pe hol cu fetisoara aia! Si cum stateam io de vorba cu ea, numa' ce o vad ca era undeva deasupra mea si ma freca pe maini si pe frunte cu apa rece! Io ma uit tampit la ea si-o intreb care-i treaba! Si cum dracu am ajuns sa fiu intins pe banca! Ea mi-a raspuns senin ca lesinasem! huh.gif
'aidicapumeu! Deci io la 100 de chile si aia avea 50 imbracata si cu hainele ude! Si io eram ala de lesinase! radmasa.gif

Sudsemnatu, scuze de off, da' m-am gandit sa mai inseninam oleaca, pt. ca e prea trista situatia!
Altis
QUOTE(kum @ 30 Nov 2010, 21:28)
numa' ce o vad ca era undeva deasupra mea si ma freca...
*



Hai zi ca te-ai dus special sa te incalece si sa te frece! biggrin.gif


<span class='edit'>1 Dec 2010, 11:07:</span>
Tipic rromanesc: ieri am sunat la Floreasca, am vorbit cu cei de acolo care mi-au dat asigurari ca sunt prezenti astazi. Ne-am trezit la 7:00, am plecat cu RATB-ul, si acolo surpriza: usa incuiata. Pe usa un nr de tel. la care am sunat si mi-a raspuns mirata o doamna care mi-a spus ca nu stie cu cine am vorbit eu ieri, dar azi nu e nimeni la recoltare. Ieri probabil ca am vorbit cu una care si-a dat atat interes dupa cum e platita. Pacat...
In cursul zilei de maine, am sa merg singur din pacate si te caut dupa. Gagica-mea o sa mearga dar de abia w-e urmator adica pe 18, daca il va mai ajuta cu ceva pe amicul tau.

Si zicea un cretin ca sa fim patrioti! wacko.gif
Thor1983
Eu nu pot dona din motive de antecedente medicale.

Nu inteleg de ce e un proces atat de complicat.

1. Daca un pacient are nevoie de sange, nu i se da pana cand familia, amicii nu doneaza? Adica omul ala moare acolo? Cei din sistemul sanitar sunt atat de tampiti?
2. De ce ca donator trebuie sa te duci sa completezi nu's ce fisa, apoi sa te duci la un cabinet aflat in alt corp de cladire/etaj. Sau recoltari cu program fix (8-10). Astia au impresia ca toata lumea freaca buha dimineata si nu alte treburi decat sa se plimbe aiurea prin spitale?
einstein1984
1. E criza de sange (si n-are legatura cu aia financiara). Urgentele au prioritate, adica aia de ajung la camera de garda.
2. E in alt etaj a cladirii si programul e de la 8 la 11 dimineata. Dupamasa sau seara nu se recolteaza (nu stiu de ce, poate nu mai ies analizele dupa masa). Si verificarile alea se fac ca sa evite cat mai multe riscuri (cu toate asta o transfuzie nu poate fi 100% sigura).
Oricum ziua donarii e libera si platita prin lege, nici nu stiu ce randament mai dai la munca dupa aia.
Thor1983
Pai normal ca se fac analize sangelui recoltat, ca cine stie ce alte minunatii se mai transmit primitorului prin transfuzie. Nedumerirea mea e de ce sistenul nu e mult mai transparent pentru donatori si pentru pacienti.
Sudsemnatu
Imi pare rau Altis ca te-ai dus degeaba...

Sper ca pana pe 18 sa se faca bine si sa nu mai fie nevoie
Altis
Am fost, am stat doua ore si a trebuit sa plec la munca...
M-au lamurit fetele de acolo, in apropierea sarbatorilor in toti minoritarii se trezeste brusc simtul civic si vin in valuri sa doneze sange sa isi ajute aproapele. Sper sa nu am nevoie de transfuzii vre-odata.
M-am intalnit cu Bogdan acolo, si in functie de cum prin alta fereastra merg maine sau luni.
Multa sanatate!
Sudsemnatu
Putini oameni ca tine Altis. Pacat ca sunt asa putini
george_scala_2004
salut,

hop si eu. am fost, am donat, am plecat. eu si sotia. am vorbit cu bogdan. era greu de descris.

din pacate am cam asteptat - de la 8.30 cind am ajuns pina la 14.30 cind am plecat din cladire. dar a meritat.

lume multa la donare - cred ca pentru stefan au fost pe putin 50. inclusiv de la bgs.

insanatosire grabnica lui stefan si sa dea bunul DUMNEZEU sa ajunga sa petreaca sarbatorile in familie alaturi si impreuna cu cei dragi !
dragoselu
Salut! Am grupa 0 si as dori sa-l ajut pe prietenul tau, prin a dona sange. Ziua in care as putea face acest lucru e vinerea urmatoare (eu lucrez de luni pana joi) si nu stiu daca directorul m-ar intelege sa lipsesc (se anunta si o brigada de inspectori). Deci vinerea se poate dona? Astept un raspuns si ii doresc prietenului tau sa se faca bine,

Dragos
Sudsemnatu
Multumesc mult George. Bogdan este fratele lui.

Stefan este un baiat de milioane...gandeste te ca este al doilea rand de donare pentru el. Prima oara, tot vreo 50 de oameni s-au strans daca nu si mai mult.
Ideea e ca ieri se simtea mai bine...azi iar a pierdut foarte mult sange din picior. E in continuare la terapie intensiva.

Se pare ca spiritul civic, inca mai exista printre noi. Si eu am donat prin vara pentru oameni, pe care nu ii stiam si o sa o mai fac oricand.


@Dragoselu- Sincer...sper sa nu mai fie nevoie. O sa mai tin lumea la curent aici.


Ca un post scriptum:

Am postat acest anunt, pe mai multe forumuri inclusiv pe cel de motociclisti. Daca va ganditi ca ei sunt mai saritori...va inselati. Niciunul nu s-a oferit.
Paralel cu topicul meu - a mers alt topic cu un tip care a donat 50 de carti, despre peripetiile unui motociclist prin mongolia. In cateva zile s-au strans 16 pagini, de milogi care isi doreau cu nerabdare o carte gratis. Si printre ei se numara si posesori de motoare de 20.000 de euro. Dar sa dea si ei ceva gratis NU. halal popor...ne meritam soarta.
Markos
QUOTE(Sudsemnatu @ 2 Dec 2010, 19:20)
Am postat acest anunt, pe mai multe forumuri inclusiv pe cel de motociclisti. Daca va ganditi ca ei sunt mai saritori...va inselati. Niciunul nu s-a oferit.

se pare ca respectivii doneaza doar organe.
Sudsemnatu
buna asta smile.gif de fapt mai bine zis: bune si alea smile.gif
george_scala_2004
salut,

sudsemnatu, ai ceva noutati despre starea de sanatate a lui stefan ?

multumesc,
Sudsemnatu
salut george,

in continuare la terapie intensiva. e stabil hemodinamic, pierde sange dar mai putin...si face in continuare transfuzii.

multumesc
einstein1984
QUOTE(Markos @ 2 Dec 2010, 20:49)
se pare ca respectivii doneaza doar organe.
*


Doneaza si sange, dar numai pentru ai lor.
danny_nt
Cand citesc ce ineptii postati pe aici ma doare capul.
Momentan nu pot dona dar dupa ultimele voastre comentarii mi-a disparut si cheful pentru asa ceva.
Suntem donatori de organe, asa si? am venit la voi la usa sa va cerem de mancare?
Care e problema ca cineva doneaza 50 de carti si chiar exista oameni interesati? De unde stiti ca donam sange doar pentru ai nostri?
De unde stiti cati de pe topicul ala au motociclete de 20000 de euro? Vorbiti doar de ciuda sau vad si niste frustrari pe aici impotriva motociclistilor?
De unde stiti ca nici un motociclist nu a donat sange..trebuia sa dea neaparat raportul pe forum?
Chiar va meritati soarta greata.gif
george_scala_2004
esti jenant, nenea. du-te si vomita in alta parte !
danny_nt
QUOTE(george_scala_2004 @ 16 Dec 2010, 08:42)
esti jenant, nenea. du-te si vomita in alta parte !
*


Ai si argumente sau mai mult nu poti?
corbex
"fac slalom printre cretini zi de zi"
Mi se par suficiente argumentele astea.
Plus ca n-ai inteles nimic din cum devenea cazul cu donarea aia de organe.
george_scala_2004
QUOTE(danny_nt @ 16 Dec 2010, 11:12)
Ai si argumente sau mai mult nu poti?
*



ce am avut de spus am spus ! daca ai neuroni sa intelegi e o.k. dac nu nu...
ah, am uitat: faci slalom printre d'alde noi... wink.gif
Sudsemnatu
Rog sa fie inchis!

<span class='edit'>16 Dec 2010, 18:02:</span>
http://www.apropo.ro/muzica/eveniment/patr...%28Apropo.ro%29

<span class='edit'>16 Dec 2010, 18:04:</span>
yhattori
QUOTE(danny_nt @ 16 Dec 2010, 12:12)
Ai si argumente sau mai mult nu poti?
*



asa-i, aici e locul cel mai potrivit pentru o discutie infierbintata asezonata cu niste scuipati si ceva injuraturi pe tema motociclisti vs. conservari.
george_scala_2004
QUOTE(Sudsemnatu @ 16 Dec 2010, 14:46)



sudsemnatu, in ce stare se mai afla stefan ? daca as mai pute as mai dona...dar nu ma mai primesc...decit in martie...anul viitor...
george_scala_2004
salut,

sudsemnatu, ceva noutati despre stefan, starea lui ?

multumesc,
Sudsemnatu
nu am mai intrat demult aici pe topicul asta. Stefan e tot in spital...daca va vine sa credeti, nu mai face transfuzii...si e la recuperare.
cristyano2
Si acum tot in spital? care mai este starea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.