Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremura volanul la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovidelu
De ceva timp ma confrunt cu problema mai sus mentionata.
E posibil sa fie de la discurile de frana? La ultima verificare cel de pe stanga era cam stramb. Am verificat franele la o statie ITP si forta de franare pe stg era mai mica decat pe dreapta (diferenta destul de mare).

In plus se aude si un "harsait' infundat(si pe fata si pe spate) cand pun frana si un alt scartait ascutit pe stg fata (asta se aude mereu da banuiesc ca vine de la placute).

Sper ca nu am expus prea multe probleme dintr-o data si astept sfaturi.
Uncle-Sam
s-ar putea sa ai discurile ovalizate sau sa fi schimbat de curand placutele sau discurile. Ar mai putea fi etrierul prost montat si sa loveasca in janta
ovidelu
QUOTE(Uncle-Sam @ 28 May 2005, 23:55)
...sau sa fi schimbat de curand placutele sau discurile...
*



in nici un caz n-au fost schimbate de curand... biggrin.gif

cat despre lovirea jantei de etrier, ai putea sa-mi dai mai multe detalii?
cum as putea sa verific daca se intampla fenomenul asta?
Uncle-Sam
ridica masina pe cric, pune pe cineva sa invarta roata respectiva cu mana, iar tu te uiti pe dedesubt la etrier daca/unde loveste
rtulea
Daca tot ridici masina pe cric nu mai pune pe nimeni sa invarta de roata, pur si simplu pormneste motorul cupleaza in treapta 1 de vit si da drumul la ambreiaj ca si cum ai pleca de pe loc. S-ar putea sa-ti frece tabla de protectie a etrierului impotriva apei. Daca acesta este deformat atunci iti freaca de janta. Cu un ciocan usor sau cu mana indeparteaza tabla de janta si vezi daca-ti mai freaca undeva.
haiducro
Posibil sa ai joc mare in portfuzeta. Eu aveam pe stanga un joc de nu mi-o venit sa cred, si din cauza asta imi tremura masina la franare ca o racitura smile.gif (discul era nou, deci nu tremura din cauza lui). Dupa ce am schimbat portfuzeta, n-am mai avut nici o problema cu franele.
Pe langa problema cu tremuratul, mai pateam ceva din cauza portfuzetei, de cand luam curba la dreapta ramaneam fara frana...voodoo, nu-i asa? laugh.gif
TAI
Daca trepideaza volanul si se simt vibratii si la caroserie atunci este posibil sa fie descentrat un disc de franare sau butucul unei rotii.
Fenomenul se intalneste la masinile noi sau atunci cand sunt schimbate discurile de franare respectiv butucii.
Eu am trecut prin ambele situatii cu masina (Dacia Nova) care de noua la franare (viteze de peste 70 km/ora) trepida volanul si masina sa ma arunce de pe sosea nu alta.
Am schimbat discurile de franare si fenumenul a persistat.
Am dus discurile si butucii la un meserias care mi le-a strunjit (foarte putin) si fenomenul a disparut.
Daca dupa verificarea cu comparatorul discurile sau butucii prezinta deformare recomand inlocuirea lor si nu strunjirea (ceea ce am facut eu).

ovidelu
sper sa-mi fie de folos sfaturile voastre. oricum o sa merg la un "meserias" sa vad care-i treaba, da oricum e bine sa am o idee despre posibilele cauze, sa nu ma abureasca ala cu cine stie ce prostii...

Totusi - desi tremura volanul (ma rog, nu ma arunca din masina ca pe TAI) masina se mentine bine pe traiectorie, nu trage nici stg nici dr

In ultimul timp s-a accentuat insa troncanitul pe spate, tot la franare (imi da si senzatia ca se opreste in suturi). aveti vre-o idee???
Uncle-Sam
poate ai ABS si nu stii tu wink.gif Mai bine du-te la un meserias ca noi nu putem decat sa ne dam cu parerea
sheba
si au am aceasta problema tremura volanu dar tremura si pedala sub picior am crezut ca ii de la discurile de frana..sa fie deformate..nu erau..erau subtiri si le-am schimbat, dar nu a disparut fenomenul, ce ii aia portfuzeta , nu poate sa fie de la servofrana? Amj sa incerc sa anulez servofrana si sa vad atunci.?
ovidelu
QUOTE(Uncle-Sam @ 1 Jun 2005, 11:19)
poate ai ABS si nu stii tu wink.gif
*



cu siguranta am, daca ma gandesc putin mai bine cred ca am si esp laugh.gif

acum, vorbind serios, nu prea se blocheaza rotile la franare. am incercat-o odata la 60 km/h apasand cat am putut de tare pedala si abia a lasat o urma (ma rog doua) de 1 m. adevarat este insa ca nici distanta de franare n-a fost deloc scurta.
o fi bine, o fi rau???
sheba
am anulat servo si nu mai tremura..in schimb tre sa apas mult prea tare pe pedala,.. dar nu servo frana ii buba..tre sa schimb tijele de la supape pentru ca am joc cam mare..iar supapele se deschid cu o intarziere mica..si de aici apate tremuratura acea cand pun frana..asta zic eu..saptamana viitoare am sa le schimb si am sa va spun daca se schimba ceva.
florinvfd
Eu am o dacie break din 99 (56.000 km) si am aproximativ aceeasi problema: imi tremura volanul si chiar masina la viteze de peste 100 km/h, iar in momentul cand pun frana tremura si mai rau (fenomenul nu se manifesta mereu, adica spre exemplu acum 2 sapt am fost la mare si am mers pe o portiune cu 140 fara sa trepideze, apoi dupa ce am franat si am inceput sa iau iar viteza a inceput sa tremure...)

Cateodata tremuratul parca devine mai slab in intensitate daca iau curba.
Am schimbat bucsi, pivoti acum ~10.000 km, am facut unghiul de fuga, am echilibrat rotile...dar face asa..
Nu ma pricep, dar cineva mi-a spus ca e posibil sa fie de la discurile de frana, altcineva ca nu imi revine vreo placuta de frana inapoi total si de-aia cateodata se manifesta/cateodata nu...
Am schimbat placutele recent, am citit ca si asta ar putea fi o cauza...dar si cu cele vechi tot asa facea.
Daca a patit cineva asa sau poate sa imi dea un sfat il astept cu nerabdare.
MULTUMESC ANTICIPAT!
sonykel
ieri am fost la ploiesti,iar acum aproximativ 200km am facut unghiul de fuga,o bieleta si am schimat palcutele!Cand am iesit din oras ma observat ca la viteze mai mari de 100km trepideaza super tare volanul si toata maisna!apoi daca ma chinui si o tin turata cand ajunge la 130 se stabilizeaza dar doar pentru 5minute iar apoi trepideaza iar cand deccelerez face si mai urat iar atunci cand franez brusc dabia o pot stapani!Discurile sunt rotunde,rotile echilibrate,unghiul facut ce are fratilor?
florinvfd
QUOTE(sonykel @ 13 Oct 2005, 17:32)
ieri am fost la ploiesti,iar acum aproximativ 200km am facut unghiul de fuga,o bieleta si am schimat palcutele!Cand am iesit din oras ma observat ca la viteze mai mari de 100km trepideaza super tare volanul si toata maisna!apoi daca ma chinui si o tin turata cand ajunge la 130 se stabilizeaza dar doar pentru 5minute iar apoi trepideaza iar cand  deccelerez face si mai urat iar atunci cand franez brusc dabia o pot stapani!Discurile sunt rotunde,rotile echilibrate,unghiul facut ce are fratilor?
*




frateee.. nervi si batai de cap ce am avut si eu cu problema asta...dar am aflat cauza!!! Cauciucurile Montana de tot kktul! Nu sunt echilibrate 'pe coama' !
Poti sa faci unghi de fuga si echilibrat roti la tata meseriasilor si tot degeaba!
Se rezolva prin schimbarea cauciucurilor. Ca sa fii sigur...ia de la un prieten 2 roti (...bune) si punele pe fata doar pt un test.
La fel imi facea si mie, cand decelara masina..si mai rau facea.
salut si ...sper ca am fost de folos. blink.gif
sonykel
nu te contrazic dar eu am matador stela sunt noi au cam 1200km ma gandesc cu groaza daca asta o fi cauza...
cipri20
sa va zic eu despre ce e vorba. si eu am avut tremuratul asta si am crezut ca e de la discuri si nu e. ovidelu, incearca sa schimbi bucsile trapez, toate 4 si bucsa T de sub amortizor. eu zic ca nu e o cheltuiala asa mare. si sa vii apoi sa ne spui rezultatu smile.gif. eu zic ca asta e

apropo, dupa ce mi-am schimbat bucsile s-a rezolvat tremuratu...momentan, ca acuma de ceva timp iar a inceput... biggrin.gif
florinvfd
QUOTE(sonykel @ 15 Oct 2005, 04:53)
nu te contrazic dar eu am matador stela sunt noi au cam 1200km ma gandesc cu groaza daca asta o fi cauza...
*



nici eu nu iti zic ca e 100% de la cauciucuri..dar daca ai vreun prieten cu dacie si poti face proba...ar fi bine. La mine nu avea cum sa fie de la bucsi ca le schimbasem. Sper sa rezolvi...
sonykel
pai si la mine la fel bucsaraia si teurile de amortizoare tocmai ce leam schimbat!eu totusi crde ca aia nu mi-au echilibrat bine caucioacele ori mi-a zburat vreun plumb!desi se vad plumbi acolo dar cine stie!Eu cand am facut unghiul de fuga am facu si echilibrarea si schimbul de caucioace miau dat si garantie!dar mi-au dat garantie doar la unghi sau si la echilibrare???are cineva idee?ca nu scrie nimic...
o fi de la planetara?
cipri20
nu cred ca e de la planetara. si si daca ar fi cazut vreun plumb de pe janta, nu ar tremura volanu la franare, eventual ar tremura tot timpul, da' nu asa tare, si numai de pe la 80 in sus... poate sa ai ceva janta ovalizata...
nellu
QUOTE(florinvfd @ 5 Sep 2005, 15:51)
Eu am o dacie break din 99 (56.000 km) si am aproximativ aceeasi problema: imi tremura volanul si chiar masina la viteze de peste 100 km/h, iar in momentul cand pun frana tremura si mai rau (fenomenul nu se manifesta mereu, adica spre exemplu acum 2 sapt am fost la mare si am mers pe o portiune cu 140 fara sa trepideze, apoi dupa ce am franat si am inceput sa iau iar viteza a inceput sa  tremure...)

Cateodata tremuratul parca devine mai slab in intensitate daca iau curba.
Am schimbat bucsi, pivoti acum ~10.000 km, am facut unghiul de fuga, am echilibrat rotile...dar face asa..
Nu ma pricep, dar cineva mi-a spus ca e posibil sa fie de la discurile de frana, altcineva ca nu imi revine vreo placuta de frana inapoi total si de-aia cateodata se manifesta/cateodata nu...
Am schimbat placutele recent, am citit ca si asta ar putea fi o cauza...dar si cu cele vechi tot asa facea.
Daca a patit cineva asa sau poate sa imi dea un sfat il astept cu nerabdare.
MULTUMESC ANTICIPAT!
*


nellu
florin ai incercat sa roluiesti jantele de pe fata?... eu am patit-o la fel cu vibratii in volan pe la 80 pe ora si am facut tot ce trebuia la o directie si cineva mi-a spus sa ma duc sa imi "indrept" roluit jantele si super ok si acum dupa 4 ani
diaconuliviu
Acum citiva ani acelasi lucru il pateam cu o daciutza; de vina era piulita de cap de planetara, se slabea singura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.