Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi vopsesc masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
adicorbos
La primavara vreau sa-mi vopsesc masina ca am niste zgarieturi si mici puncte de rugina pe capota si m-am hotarat sa o vopsesc toata
vreau sa va intreb cu ar fi mai bine sa o vopsesc: cu spoilerele vopsite total sau nu , ornamentle de pe usi sa le vopsesc sau nu, sa nu le mai pun, oglinzile sa le vopsesc sau nu
capota sa o fac in V cu negru lucios

va rog sa-mi dati niste idei
Victoras2001
Am vazut cateva masini vopsite cu negru mat si nu pot sa zic ca aratau rau.
adicorbos
nu vreau sa-mi schimb culoarea masini
vreau sa-mi pun si un eleron, ce-mi recomndati?
einstein1984
Sa nu pui eleron, sa nu vopsesti oglinzi si bandouri. Las-o sa semene cu ce a iesit din fabrica.
cristio_79
Daca restul nu are probleme, vopseste doar capota si gata. Da-i o ceara in rest si o sa arate ca noua.
aluibasarabeanu
Si pe mine m-ar incanta sa o vopsesc la vara, sunt curios cat o mai costa un vopsit total si daca as putea sa o vopsesc culoarea lui "ramsen" fara sa modific in talon.Culoarea actuala mi se pare cea mai urata posibila, pe locul doi fiind bleu mamaia! radmasa.gif
adicorbos
manopera costa 1000lei (la cuptor) iar vopseaua este 100lei litru
nu vreau sa se vada diferente de nuanta, din aceasta cauza vreau sa o vopsesc tota
cristio_79
Daca iei aceeasi vopsea, nu prea are cum sa se vada diferenta, mai ales ca vrei sa o faci si "baltata" cu negru. Eu am vopsit o usa in partea de jos sub bandou. Vopseaua o avea vopsitorul ramasa de la altcineva, nu se vede nici o diferenta.
adicorbos
altfel arata si masina cand e proaspat vopsita
intentia e sa o vopsesc complet
EUGEN2008
daca gasesti sa o vopsesti la banii astia nu sta pe ganduri , vopsita pe componente e clar ca nu iese , nu se compara o capota vopsita acum cu o aripa matuita si batuta de soare cativa ani de zile. Spor la vopsire!
AdiZ
Eu zic sa vopsesti capota, si un polish la restul partilor. Ma refer la un polish profesional, sigur o sa iti arate ca noua masina. Toata! Iesi si mult mai ieftin si multumit tongue.gif.
adicorbos
am de vopsit si usile din dreapta (amandoua) ca mi le-a zgariat un "prieten"
deci, decat sa-mi vopsesc 3 piese, mai bine o vopsesc pe toata
ideea era daca tot o vopsesc si ornamentele de pe usi, spoilere sa ve vopsesc partial ( asa cum sunt acum) sau total, si oglinzile sa le fac sau nu
ionutiulia
am intrebat eu in vara la service la dacia in bucuresti si un vopsit complet costa:atentie 43 DE MILIOANE lei vechi duci masina si o iei cand te cheama ei.a doua varianta tot aici la un service particular 25 milioane lei vechi.vopsitul, uscata al cuptor.
ramsen
QUOTE(aluibasarabeanu @ 2 Dec 2010, 20:10)
Si pe mine m-ar incanta sa o vopsesc la vara, sunt curios cat o mai costa un vopsit total si daca as putea sa o vopsesc culoarea lui "ramsen" fara sa modific in talon.Culoarea actuala mi se pare cea mai urata posibila, pe locul doi fiind bleu mamaia! radmasa.gif
*


a mea este albastru azur...codul til dau miine dupa ce il citesc de pe stilp...

adicorbos...ai cumva zgirieturile adincii???adica au patruns in vopsea serios???si eu am unele patrunse in vopsea si nu ma reped sa o vopsesc total...
adicorbos
sunt destul de adanci, cred ca au fost facute cu cuiu
vitamina
Salut,
Vopsita doar capota se va vedea diferenta fata de restul masinii,deoarece masina nu mai are luciul acela ca atunci cand a fost noua.Eu am vopsit doar usa din spate stanga la dacie pt ca acolo am fost lovit si se cunoaste chiar daca culoarea este identica.Vopseaua isi pierde stralucirea de la soare in timp.
ion razvan
SA NU AIBA GAURI SI ATAT CU 43 DE MILIOANE IMI FAC CONCEDIUL UNDEVA IMI IAU CAUCIUCURI AMORTIZOARE BENZINA DACA NU AI GARAJ NU MERITA IN 15 ZILE E ZGARIATA IAR dry.gif
adicorbos
dupa ce o vopsesc vreau sa-mi fac si casco, motivul cu care omu mi-a zgariat masina il banuiesc, si nu mai parchez acolo
ion razvan
ma treaba ta ai putea sa iti i-ei loc de parcare si ar fi ok dar sa stii ca casco la o masina veche nu stiu ce iti mai da vezi sa nu ramai cu banii dati si cu dureri
adicorbos
acasa am loc de parcare platit de 2 ani, zgarieturile le-am primit de la un vecin al prieteni mele care nici macar nu are masina dar s-a suparat ca parchez pe trotuar in fata casei lui
adicorbos
inca astept ideile voastre
AdiZ
3 piese intr-un atelier( cel putin in Zalau/Cluj) costa in jur de 750-900 lei( 250-300/ piesa) manopera+ vopsea si lac. Un polish ajunge pana la 300 RON. Fa tu calculele, dupa parerea mea, iesi mai ieftin.... Rezultatul, brand new!
adicorbos
oameni buni, voi nu intelegeti un lucru, de vopsit o vopsesc toata
eu v-am rugat sa i-mi dati idei cum sa o vospsesc (nu cate componente) si anumue: spoilerele vopsite integral sau nu, ornamantele vopsite sau nu, sau nu le mai pun, oglinzile vopsite partial , integral sau deloc, capota merita (sa-i schimb aspectul) sa o vopsesc in "v" cu negru lucios
asta v-am rugat s-mi spuneti, nu sa o vopsesc partial, nu se mertita, chestii dinastea
vitamina
Este un topic cu solentze tunate cu gust.Important este sa iti placa tie,sa te simti bn in ea,dar ai grija sa nu o faci sorcova.Eu la dacie am vopsit oglinzile de culoarea masinii si au dat mai bn decat negre.La capota daca doresti sa ii faci vreun V de alta culoare ai grija sa nu ai probleme cand o sa te prezinti la ITP,cum incep ei ca nu este trecuta in talon.Mie imi plac si solentzele care au barile vopsite in totalitate de culoarea masinii.
Pe de alta parte,mie solentza mi se pare o masina joasa si daca ii montezi spoilere,sa nu le rupi in zapada cum a facut fostul proprietar cu masina mea.
Spor la tuning!
AdiZ
Se pare ca nu am inteles, scuzele mele biggrin.gif. Parerea mea e ca de vopsit in plus fata de ce este acum, ar merita capacele de la oglinzi. Barele, ai putea sa le improspatezi, vopsind cu negru partea neaagra. Am vazut mai multe Solenze cu barele vopsite, si nu prea dau bine daca au o culoare inchisa, in schimb, am vazut poze cu Solenza lui Vladd, si mi se pare ca da foarte bine.

Inca o data, scuzele mele pentru confuzie tongue.gif O seara faina!
211CFL
vitamina,doar vopsitul nu cred ca e tuning
vitamina
Daca doresti sa schimbi ceva in aspectul masinii,care poate fi vazut si de cei din jur,poti pt inceput sa ii aplici o folie de calitate pe geamuri,dar pusa bine fara bule de aer si fra sa se exfolieze impreuna cu un set de jenti,dar si astea alese cu grija sa nu iti atinga de aripa la greutate si sa se centreze bine ca sa nu iti vibreze volanul la viteza.Dar necesita sa investesti ceva bani in asta daca dispui.Si lista poate continua.
adicorbos
nu vreau sa o tunez, este o masina normala si utila, am fosst cu ea in multe locuri unde nu au putut trece cei care aveau jeep-uri, merg la tara cu ea (am tara la munte) deci excludem varianata cu prelungirile de spoiler, in schimb ma bate gandu sa-mi iau niste jante de aliaj , dar sh ca noi sunt destul de scumpe
metrix4you
si pe mine ma batea gandul sa o vopsesc toata , dar fara sa demontez nimik de pe masina ... adik fara vopsire caroserie interior.
masina este alba , deci cred ca ar fi mai ieftina decat una colorata.
are cineva idee car ar costa o vopsire (nu am reparatii de facut)
ii dauneaza cu ceva daca o vopsesc ?
tataiedaciotul
Da...va arata mai bine... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
211CFL
adicorbos,te sfatuiesc sa ramai cu jantele de tabla,daca mergi cu masina offroad,aliaju o sa se indoaie,si nu mai ai ce face cu ele.in schimb tabla poti sa o indrepti
adicorbos
mersi de pont
ion razvan
nimic mai fals biggrin.gif am scala cu jante originale si am luat o groapa urata in asfalt care avea muchie vie singura indoitura a fost pe interior si a durat 25 minute sa o indrepte la vulcanizare . 1 dat jos cauciucul
2 fixat janta in presa
3 marcat cu ceara galbena zona defecta prin rotire
4 incalzit janta cu arzatorul de parlit porcul dry.gif cam low teck
5 idreptarea cu presa pana in cele mai mici detalii
6 testul fara anvelopa pana 200 kmh
7 anvelopa
8 azot
9 echilibrat 200 kmh
10 instalat pe masina
in total 70 de ron din care 50ron indreptatul 2.5ron plumbul 5 ron azotul 10 ron spaga ca erau 5 grade afara wink.gif
Atentie! daca crapa inelul nu e o tragedie se sudeaza in argon 15 ron cm de sudura . crapaturile la spite sunt fatale dar rare pt sustinatorii jantelor de tabla acestea au obiceiul ca la izbituri violente cercul jantei sa fuga de pe centrul jantei si se rezolva greu si fara rezultate satisfacatoare compromitand si instalarea de anvelope tubles . drumurile de tara pe pamant nu strica jantele gropile din asfalt si piatra de rau sau capatanile de miel fac cele mai mari ravagii.
adicorbos
Mi-am luat si eu niste jante de scala, aveti idee pe unde gasesc capacele din centru?
multumesc anticipat
RGh
Ce zici de varianta asta?
4x4
kitsch pur, taxi colantat pe jumatate
Alege o culoare care iti place, si cumpara destula vopsea incat sa poti acoperi toata masina.
RGh
vorbeste gura fara tine. e proaspat vopsita integral. intr-un post mai vechi chiar tu ai zis "superb exemplar"
adicorbos
multumesc baieti
am sa ranam pe varianta de fabrica, deoarece la un moment dat o sa vand masina si nu vreau sa fia asta un impediment
4x4
QUOTE(RGh @ 28 Mar 2012, 22:45)
vorbeste gura fara tine. e proaspat vopsita integral. intr-un post mai vechi chiar tu ai zis "superb exemplar"
*



Scuze dar uneori nu ma pot abtine.
Si pentru lamurire, cand am spus "superb exemplar", nu am zis asta intr-un fel pozitiv.

Daca tu crezi ca ai facut o imbunatire estetica masinii, nu pot spune decat "De gustibus non disputandum".
ion razvan
in clipa in care ai vopsit-o asa deja ai injumatatit segmentul de piata pe care vroiai sa vinzi masina un om mai in varsta nu o va mai cumpara iar tineri nici atat pentru ca la bani pe care ii vei cere vei concura cu bmw si alte masini straine care nu sunt mult mai bune din punct de vedere al consumului sau al costurilor de intretinere dar de romanului ii place orice daca scrie BMW Audy etc
adicorbos
vreau sa o vopsesc deoarece am niste zarieturi pe usile din dreapta si niste puncte de rugina pe capota.
nu cred ca cineva v-a prefera sa cumpere o masina zgariata in locul uneia vopsite total
4x4
Nu si daca e vopsita prost.
Danut 88
Parerea mea, care caut sa-mi cumpar o masina, m-ai bine iau una zgariata sau cu mai stiu eu ce altceva decat una proaspat vopsita. Omul se gandeste "de ce a vopsit-o asta i vrea s-o vanda? O fi lovita, o fi ruginita?" si nu prea ii vine sa o cumpere.
crick
QUOTE(adicorbos @ 14 Feb 2012, 13:18)
Mi-am luat si eu niste jante de scala, aveti idee pe unde gasesc capacele din centru?
multumesc anticipat
*


Interesant,exista asa ceva?! huh.gif
neacsugabrie
QUOTE(crick @ 31 Mar 2012, 10:04)
Interesant,exista asa ceva?! huh.gif
*


Da ,exista,capacele de plastic din centrul roti, pe care scrie Dacia.
adicorbos
le-am luat de la reprezentanta co 10 lei buc
crick
Aha ,ma gandeam la cele de Logan care acopera si suruburile si sunt incuiate cu antifurt.
RGh
Cand am vopsit-o, am vopsit-o ca s-o pastrez.
marius80_eugen
QUOTE(RGh @ 28 Mar 2012, 22:45)
vorbeste gura fara tine. e proaspat vopsita integral. intr-un post mai vechi chiar tu ai zis "superb exemplar"
*


Naspa masina ! radmasa.gif Ti-ai batut joc de ea ! Negru plafonul si capota , exact unde NU trebuia sa se incinga vara . La mine vorbesc tastele fara mine , defect profesional , ce sa-i faci . E destul de nasol sa-ti spuna cineva asa ceva nu ? Omul si-a spus parerea , iar tu il jignesti cu vorbitul ala . Pentru 7 posturi ai gura cam mare !
RGh
Si totusi nu ma pot abtine: oare tu ai tastele prea mari? Ce zici deja am 9 posturi. Eu zic: pace!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.