Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere ulei cuia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crazvan
Salut fratilor,
Am observat ca dupa un drum lung schimb vitezele ceva mai greu. Am fost la service cu alte probleme si am rugat mecanicul sa vada ce se intampla. Omul a zis ca pierd ulei pe la cutia de viteze. Mi-a propus sa desfacem cutia sa vedem ce e prin ea etc. Nu aveam fonduri asa ca l-am intrebat care este varianta mai ieftina. Mi-a bagat omul cam 1l de ulei. Acum doua zile am fost la Constanta si la intoarcere am oprit sa fac sfantul pipi.Atunci am observat ca se scurge ceva de sub masina, un ulei dupa culoare. Am trecut pe la sevice chiar cand m-am intors. Mecanicul zice ca trebuie data jos cutia si vazut ce e pe acolo.
Intrebarea mea este cat de grav poate fi? Nu de alta dar deja am bagat vreo 15 mil in masina si lucrarea asta se pare ca ma va duce la vreo 5 mil....
Multumesc anticipat si weekend placut!
gattoman
Sal.Ulei din cutie poate sa curga pe la semeringurile de etansare de la planetare sau la cautator (parca asa ii spune).O alta belea e sa se fi dus filetul la suruburile de strangere de la capacul cutiei, nu mai etanseaza cum trebuie si poate sa curga si pe acolo cand se incalzeste cutia si se subtiaza uleiul.
andu911
iti dau un sfat...las-o asa...daca nu curge rau...nu se merita, cam 90 % din ele au problema asta, si nu numai la dacie...am vazut si masini straine.
ydaniel
pai foloseste un aditiv gen transmison stop leaks!costa 120 k lei s merita
rtulea
Stai linistit. Uleiul iti curge pe la semeringul de etansare al bratului cautator. Inlocuirea lui se merita doar daca vrei sa o faci periodic si din cand in cand. Cumpara ulei de transmisie T90 si mai completeaza ocazional. "Asa face toate", n-ai ce-i face.
aly
quote:
pai foloseste un aditiv gen transmison stop leaks!costa 120 k lei s merita


Exista asa ceva? Merita banu?
Ov
daca ai planetare lungi, atunci e o boala a cutiei asteia sa curga pe la semeringurile de etansare de la planetare. N-ai decat sa bagi regulat ulei in ea.
crazvan
Multumesc mult prieteni. Chiar a ajutat sa vorbesc cu voi. Cred ca o las asa, cel putin o perioada, si investesc banii intr-o revizie a sistemului de franare.
Toate bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.