Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Baterie pe duca?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crazvan
O sa fiu scurt: cand aprind pozitiile sau faza scurta acul indicator pentru baterie aluneca din zona verde in zona rosie cu minus. E semn ca bateria e pe duca?
gattoman
Sau e semn ca ai probleme cu alternatorul care nu incarca cat trebuie, sau poate fi si releul de incarcare.Daca ai releu mecanic trebuie reglat sa bage mai mult curent.Verfica cat curent vine in baterie.Din cate stiu , unul din semnele ca bateria e pe duca e ca dimineata electromotorul invarte foarte greu.
Electronistu'
Eu zic ca ai o dioda strapunsa. Dar vezi ca s-a scris istorie pe tema asta... SEARCH
crazvan
As vrea sa mai precizez ceva. Am observat ca atunci cand pun contact martorul din bord care indica nivelul de benzina are o pozitie, iar dupa ce incep sa circul acul indicator urca. Sa fie tot din cauza bateriei? problema e ca nu prea stiu care este indicatia corecta... Multumesc pentru raspunsuri
adumitrachy
Mi se pare normala faza cu benzina.Si la mine face tot la fel.
dizzy
E aproape sigur releul
Schimba-l cu unul din ala cu 4 fire nu cu 3
Schimba-l la un prefesionist, ca poti sa-l arzi.
TCB
romulus
Si la mine indicatorul de benzina face la fel. Eu ma iau dupa indicatia minima ca e mai sigura biggrin.gif: Verifica cu un aparat de masura cat ai tensiuea pe borna bateriei in timp ce merge motorul. Fa masuratoare apoi si pe clema de la baterie. E posibil sa ai o rezistenta mare de contact. Masoara tensiunea de incarcare si cu faza lunga aprinsa, la diferite regimuri de turatie. Teoretic, ar trebui sa ai cam aceeasi valoare, pe la 14.5 V. Daca ai valorile constante, apropiate de valorea data si nu ai diferente intre masuratorile de pe clema si masuratorile de pe borne, gandeste-te la o baterie noua. Daca ai fluctuatii la masuratoarea intre borne si intre cleme, desfa si curata bornele si clemele, freaca-le cu panza abraziva, unge-le si leaga-le la loc. Repete masuratorile. Daca ai diferente intre regimurile de turatie, si de consumuri, verifica releul de incarcare si alternatorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.