Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare Supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Guvide
smile.gif Hey everybody .Treaba sta asa, cand stergatoarele erau oprite lam ridicat pe cel din partea soferului pana la jumatate sa sterg geamul si lam lasat jos, iar cand m-am suit in masina si-am dat drumu la stergatoare a mai mers odata, iar dupa aceea ramanea blocat jos.
Intrebarea mea este ceam rupt, fiindca bieletele acelea de fier se invart la ambele stergatoare.Si dak pot sa-l repar singur smile.gif



Multumesc anticipat excl.gif
tr04www
nu ai rupt nimic.vezi ca patineaza bieleta aia pe capul bratului stergatorului.mai incearca sa strangi un pic piulita aia si daca nu merge nici asa scoti bratul, pui o bucata mica mica dintr-o carpa pe bieleta ca sa intre bratul fortat pe ea, pui piulita, strangi bine si ai sa vezi ca merge.
asta e o problema de a lor, intra la''asa fac toate''.
GrOzOy
Eu i-am pus o bucatica de aluminiu,sa mulat perfect pe bieleta aia si nu mai are moarte tongue.gif tongue.gif
djasu82
dat gaura transversal si nu mai are moarte biggrin.gif
Maskatu
Am mai patit si eu asta de cateva ori. Ideea este sa strangi un pic mai bine piulita de la baza stergatorului. Daca nu ma insel ai nevoie de o cheie/tubulara de 10.
BoR
Asta vara pe Transfagarasan,pe o ploaie torentiala am patit acelasi lucru.Mi se mai intamplase,stiam despre ce e vorba,aveam trusa de chei,dar e o placere sa cauti prin portbagaj si sa strangi suruburi cu umbrela intr-o mana.
Piulita se strange cu o cheie de 10 si se poate adauga sub ea o saiba grover.
Guvide
Multumesc pentru ajutor, asa ma gandisem si yo initial dar am zis sa intreb profesionistii biggrin.gif inainte sa ma bag la reparatii laugh.gif .Danke
slash21
am o intrebare:se potrivesc bratele de stergatoare de la solenza la supernova?
Maskatu
S-ar putea sa fie altfel, asta pentru ca solenza are bratele prinse in locuri diferite. Drept urmare pot fi mai lungi sau mai scurte. Mai bine cumperi unele de super nova si gata. Oricum nu cred ca cele de solenza sunt mai stralucite. Au acelasi arc prost care nu apasa bine pe parbriz.
BoR
Nu.Cel putin cel de pe partea dreapta cu siguranta este diferit,fiind mai lung.
danciusergiu84
si eu am patit-o cu stergatoarele pe o ploaie torentiala cand lucrau la maxim, deci inteleg micile placeri ale vietii... remedierea a fost curatarea si degresarea zonelor de contact, a trecut un an si jumatate si nu au mai facut figuri desi ultima data cand au patinat stergatoarele s-au cam tocit acei zimti de tot...
harry
A mai montat cineva stergatoare de marimi diferite pe DSN ?
Vreau sa maresc suprafata pe care o sterg stergatoarele, pentru asta ma gandeam sa pun unul mai mare la sofer si unul putin mai mic la pasager, oare cum o merge ?
eventual, la pasager, si un brat putin mai lung, sau un stergator, mai "lung"in partea exterioara si mai "scurt"in partea interioara. (sistemul de prindere pe stergator sa nu fie la mijlocul lui ci putin mai "jos"...
DJMaxx
da mi-am pus eu de 21" pe staga si 19 " pe dreapta ... asta iarna tongue.gif treaba e ca au mers bine 2 zile dupa care mi s-a rupt surupu ala care e prins stergatoru ... am vrut sa il strang si sa rupt, deci ca dreacu ca nu tin la forta daca ai fi avut si zapada pe geam ... mai ramasesem si fara stergator in plina iarna si pe partea soferului ......... pana am remediat problema l-am dat pe ala din dreapta sa sterga cat mai mult pe dreapta ...
Maskatu
21" cu 19" cred ca inseamna 52 cm cu 48 cm. Atat mi-am pus si eu si sunt cam la limita. Nu ies din afara parbrizului, dar daca as pune mai lungi ar iesi si s-ar incaleca. Sunt suficiente 52 cu 48.
dymmy
Cum se poate regla stutul sau spitul ala care stropeste....?
adica cel din stanga de la sofer.....arunca apa aiurea, spala masina din spate biggrin.gif
Am incercat sa-l ridic, sa-i scimb unghiul cu o suvita subtire de lemn mica, mica pe deasupra(adica pe deasupra capotei, ca pe sub capota nu prea ai ce sa-i schimbi) insa nu prea are efect si mi-e sa nu pun vreo improvizatie aiurea si sa-l rup.....se poate remedia....sa-l fac sa stropeasca pe parbrij cum trebuie....ca parca e fix...sa-l schimb??? sa le schimb??? ce recomendati??
danciusergiu84
se misca cu un ac
Maskatu
Iti recomand sa pui duze de logan. Gasesti la 4-5 lei bucata si sunt mult mai bune. Au 2 canale fiecare si stropesc cu un jet mai puternic. Se regleaza cu un ac.
caphonne
Sau de matiz dar sunt mai urate tot cu 2 jeturi daca le dau pe lateral stropesc pietonii daca nu le reglez bine stopesc 2 masini in spate sunt mai mult decat bune dar reglate corespunzator eu m-am chinuit ceva timp.
tuti
si eu mi-am pus de logan si sunt multumit de ele.
Legat de stergatoare, aveti vreo poza in care sa se vada suprafata stearsa de stergatoarele diferite intre ele ?

multumesc,
sergiu-iulian
Eu am pe partea de la sofer 20",iar pe partea de la pasager 19".uite si o poza...
fuzzzy
La sofer 56cm iar in dreapta 48cm si merge de minune.
sergiu-iulian
Pune niste poze sa vedem si noi...
BoR
QUOTE(Maskatu @ 7 Dec 2010, 23:57)
Iti recomand sa pui duze de logan. Gasesti la 4-5 lei bucata si sunt mult mai bune. Au 2 canale fiecare si stropesc cu un jet mai puternic. Se regleaza cu un ac.
*


La magazinele din Buzau am gasit duze de Logan la preturi foarte mari:25-28ron/buc.La dezmembrari de asemenea:50ron/perechea blink.gif .
Am inteles de pe forum ca s-ar potrivi si cele de Cielo,am cumparat o pereche(5ron/buc),arata frumos, insa sunt mult mai groase,nu se pot adapta sa intre prin orificiile capotei.
fuzzzy
Eu am luat duzele prin primavara cu 4 lei de bucata...

@sergiu-iulian: am sa fac maine pe lumina insa singurul mic dezavantaj e ca se incaleca dar pui stergatorul de la sofer mai sus decat cel din dreapta si e ok...
lirutza
19 cu 20 am si eu si vin perfect. Inainte am avut 20 cu 20, dar se mai "intalneau" cateodata.
Recomand si eu duzele de logan. Eu le-am luat moca tongue.gif

@Bor Daca vrei, caut eu duze de logan pe aici si ti le aduc cand mai ajung la Bz (cel mai probabil la Craciun).
BoR
Multumesc pentru amabilitate,ti-am trimis un PM.
djasu82
19 si 20 sau 22 cred ca am si io incercasem cu unu mai mare pe partea soferului dar nu mai mergea cum trebuie pe geam .
Relu_GTT
QUOTE(sergiu-iulian @ 8 Dec 2010, 12:31)
Eu am pe partea de la sofer 20",iar pe partea de la pasager 19".uite si o poza...
*



desfa surubul de la brat si ridica stergatorul mai sus sa fie la linie cu cel din drt
coco_blondu
stergatoru de la sofer e mai mare cu juma' de palma fata de cel de la pasager!! ..alta poza cu stergatoare mai clara nu am:-??[attachmentid=1627679789]
razvan_78
si mie imi patineaza stregatoarele nu mai stiu ce sa le fac acolo jos ce sa mai pun sa nu mai patineze.......
fuzzzy
QUOTE(BoR @ 5 Dec 2010, 21:28)
Asta vara pe Transfagarasan,pe o ploaie torentiala am patit acelasi lucru.Mi se mai intamplase,stiam despre ce e vorba,aveam trusa de chei,dar e o placere sa cauti prin portbagaj si sa strangi suruburi cu umbrela intr-o mana.
Piulita se strange cu o cheie de 10 si se poate adauga sub ea o saiba grover.
*



...
Maskatu
Ca si stergatoare puteti pune de 48...52 cm fara probleme. Cu 52 pe dreapta, nu atinge parbrizul inspre oglinda dar cum pleaca in sus, e ok.

Daca atunci cand pleaca stergatoarele, se intampla sa plece doar unul iar celalt sta pe loc, luati o cheie de 10 sau o tubulara, si strangeti mai tare, sau mai puneti o saiba normala sau grover.
drum bun
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.