Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: B 25 AFM
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
magicman855
Salut, am si eu o dacie break din 2004, motor 1.4CLI, aproape 28.000KM nu are pic de rugina aproape totul este original pe ea, parbrizul a fost schimbat asta vara ,casco de cand am luato biggrin.gif
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
cosmin_2300
De curiozitate, la cât este evaluată la CASCO?
Iulikk
Pfoaii de capu' meu... arata beton masina! wub.gif

PS: Montanele alea nu le schimbi si tu? Ca-s deja coapte dupa atatia ani...
zanzie
Ai bagat ulei in praguri?
magicman855
@cosmin_2300 este evaluata la 1700 euro
@Iulikk urmeaza schimbate toate patru
@zanzie nu am bagat nimic in praguri niciodata masina a stat in garaj smile.gif
C a t a l i n
Cred că de la pozițiile albastre n-a ruginit.
magicman855
nu sunt albastre sunt albe biggrin.gif
Alex4u
uite o masina pe placul meu...asta da..e noua:X love it
jaf
Superba daciuta smile.gif
Alex4u
singurul lucru care nu imi place este modul in care sta stergatorul dupa dreatpta...sta asa sus...urat maxim
Victoras2001
Esti de coma.
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
romeodr
..uite inca un 2004 de COLECTIE... blush.gif
..26.000 km reali....
.... tongue.gif ...mai sunt masini in romanica...masini de care sa te...indragostesti...amintiri frumoase... blush.gif
Markos
QUOTE(romeodr @ 5 Dec 2010, 19:59)
..uite inca un 2004 de COLECTIE... blush.gif
..26.000 km reali....

s-o folosesti cu placere smile.gif
mihai leu
doamne m-am indragostit eu am avut din 99 dacie prima masina condusa si pana al 60 000 nu am schimbat nimic( din vina ei) atunci am schimbat ambreiajul si am dat-o respect ca ai garaj si o pastrezi asa
sper sa nu iti poluez topicul uite un ex" dacie din 96 cu doar 29 600 la bord reali
Alex4u
mihai leu este foarte reprezentativa poza ta...mai sa cred ca faci reclama la vre-o firma de faruri gen elba:-|
magicman855
Ion_R5
Foarte OK masina! Se vede ca e tinuta la garaj, dar si faptul ca masina e intretinuta foarte bine de catre proprietar.
Felicitari!
argon
Cand nu sta in garaj cara cartofi? e cam cocosata de spate blush.gif
C a t a l i n
In porcbagaj are piesele de schimb...
Andyno
are pe dracu...ce carcotasi...a mea sta la fel si este din 2000 totul orignal pe ea !! 69 mii km.
Muttley
QUOTE(magicman855 @ 5 Dec 2010, 13:27)
nu am bagat nimic in praguri niciodata masina a stat in garaj smile.gif
*


Daca e virgina-n praguri, lonjeroane si portiere, gandeste-te serios la un tratament cu "cavity wax". Masina are o tabla execrabila, si mult n-o sa mai ramana fara rugina, chiar dac-o parchezi in vid.
Andyno
se da masina intr o parte...se da cu ulei nou bine bine..se baga cu palnia prin lonjeroane etc.
eu in praguri i am bagat cu un furtun si o palnie..si pe la oale spate...

se trece prin parf pe la tara, camp etc ..si se repede operatiunea de 2,3 ori..

eu am un strat de ulei cu parf pe la oale de nu se i a nici la spalatorie.

si pe urma se cumpara protectii la oale din fibra din vitan si asta e...
magicman855
QUOTE(argon @ 6 Dec 2010, 13:04)
Cand nu sta in garaj cara cartofi? e cam cocosata de spate blush.gif
*


asta vara am fost cu familia in turcia si probabil de acolo smile.gif
@Andyno am acele protectii din poza urmeaza sa fie montate biggrin.gif
Andrei53
foarte frumoasa! sa ai grija in continuare de ea! rar asa exemplar! biggrin.gif
bmwh548
Eu as sta linistit in privinta protectiilor de genul asta. Vei avea zona aia umeda in permanenta in lipsa curentilor de aer si cred ca vei face mai mult rau decat bine.

Adaug si eu felicitarile mele in privinta aspectului estetic al masinii, arata impecabil la capitolul tabla.
Ion_R5
Protectiile de plastic respective cred ca sunt bune. Condensul si umiditatea nu sunt eliminate de protectiile de plastic - dar in lipsa protectiilor, in zonele sensibile (imbinarea aripilor cu panoul frontal, zona ochelarilor de faruri si alte muchii si imbinari) sunt acoperite de praf si noroi, care tin umiditate si induc coroziune.
Recomand utilizarea unui mastic de calitate la care sa fie aplicat peste muchia de plastic a protectiilor si care sa asigure fixarea/lipirea cat mai bine a protectiilor cu tabla masinii (evita vibratiile si zgarierea vopselei de pe elementele caroseriei)
Andyno
eu am dat cu veselina + ulei pe sub aripi si am pus protectile...acum 3 ani...anu asta am dat jos una si acolo este ca nou...vaselina cu ulei nu a disparut si bine uscat...nu are cum sa se umezeasca acolo..

am gasit plase de paianjeni, cuiburi de gandaci etc smile.gif)))....

+ ca eu am pus presuri si pe fata ptr ca se strangea noroiul la suportul de cric..si ramnea acolo..acum apa si noriul bate mai in spate si nu are de ce sa se mai lipeasca.

eu am dat cu silcon pe sub aripa unde intra apa de la geam..si cea care se scurgea din tavita de la stergatoare(are alta scurgere) si am dat si la masca de ochelari.

am dat cu furtunul peste tot si nu intra pic de apa.
Dsign
Brigada Carei ati facut voi acolo, mah... Muschii lu'Ogre nu i-ai pozat ? smile.gif)
magicman855
=))) a dus cazanul(rover) la remat i-au dat aia 2 mil pe el smile.gif))
n-ai mai trecut pe aici :|
magicman855
noutati...
gotty
Mai sa cad pe spate cand am vazut penultima poza...daca ar ajunge in stadiul ala ar fi perfecta....
1310CL
Chiar asa,ce ai de gand cu masinuta?Tuning serios sau o tii stock? wub.gif
Ion_R5
smile.gif

Ce ti-e si cu tuningul asta... niste jante mai fistichii si o capota alungita un pic peste faruri si cade lumea pe spate...

Nu zic ca nu... intotdeauna un set de jante dau cu totul alt aspect oricarei masini...

Dar totusi, tot aceeasi masina este in ambele poze. Cred ca ne lasam prea mult "impresionati" de niste simple modificari estetice.

Pe jantele respective, anvelopele din poza trucata nu sunt tocmai ce trebuie
magicman855
deocamdata o tin stock, clasic lover:D dar nu elimin ideile care le'am testat in poza aceea wink.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.