Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cand folositi proiectoarele?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
cristimm
smile.gif

Pentru a nu exista confuzii: prin ceata inteleg si alte conditii meteo defavorabile (ploaie, lapovita, etc). Eu le folosesc numai in aceste conditii si asa mi se pare normal. Voi?
Liviu
eu am raspuns ... exclusiv pe ceata desi le mai aprind (foarte rar) pe inserate sau ziua in amiaza mare la drum lung (ca se vada clar cand dau flash-uri ca avertizare de radar) ... dar nefiinf optiunile astea .... am votat acolo unde ma incadrez cel mai bine.
bzip2
Pune si o optiune cu 'N-am proiectoare', asa obtii si nr. celor fara.
GeorgeB
eu merg cu ele tot timpul... arata mai bine si deranjeaza destul de putin .
Liviu
da ... putin putin ... dar DERANJEAZA smile.gif
GeorgeB
un pic acolo, ca sa stie cel din fata si sa aprecieze ca nu dau drumul si la faruri .
Liviu
he he he .. hai ca mi-a placut smile.gif ....
Ideea e ca daca le ai reglate ca lumea ... nu deranjeaza chiar deloc .... este ??
GeorgeB
absolut. la mine farurile sunt la linie. vad linia pe masinile din fata mea. si proiectoarele sunt la fel, vedea liviu linia pe pantalonii mei laugh.gif

totul este sa fie reglate si farurile si priectoarele bine , si atunci deranjeaza mai putin si vezi si tu ceea ce trebuie sa vezi si anume drumul si nu chelia soferului din fata ta.
MoneyTalks
La prima masina cu faruri de ceata le foloseam tot timpul, ca sa ma dau rotund ca am si eu icon_mrgreen.gif biggrin.gif Dupa o vreme, mi-am revenit la normal... icon_mrgreen.gif



Iar acum le folosesc numai pe ceata si numai cind nu se poate fara... De asemenea le mai folosesc in conditii meteo extreme (ceea ce lipseste din poll!!!) ca de exemplu ploaie torentiala pe autostrada, cind nu se vede la 5 metri in fata. Si cum mie nu imi place sa circul sub limita legala pe autostrada... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
sstanescu
Hmmm, greu de facut o regula. In oras, pe ploaie/ceata/ninsoare/inserat/zori. In afara localitatii, tot timpul pentru consider ca sunt mult mai putin deranjante, insa in acest fel raman in continuare vizibil si pot apela usor la flash-uri (radar, facut loc).



Vorbeam cu cineva si-mi spunea ca in Ungaria de ex, te poti trezi oprit de politie daca ziua in amiaza mare circuli in afara localitatii fara faruri aprinse. Insa la fel, daca mergi in conditii meteo favorabile cu proiectoare de ceata aprinse, iar iti furi amenda.
livicu'
cand im pun
bogdan_o
Nu prea stiu in ce categorile ma incadrez. Eu le folosesc tot timpul noaptea in oras iar in afara numai unde e drumul mai prost. Le folosesc si in conditii de ceata/ninsoare/ploaie deasa si alte conditii nefavorabile. Sincer nu mi s-au parut proiectoarele de SLZ deranjante. Mai enervante mi se par farurile ne n'spe sute de W reglate prost, xenoanele si farurile de Matiz (imi cer scuze posesorilor de Matiz, dar din pacate asta e adevarul). Sunt utile noaptea la navigatul prin gropi. Bat mai apropae decat farurile si mai reusesc sa ocoloesc din cratere. Poate daca drumurile erau altfel schimbam modul de folosire a lor. Pana atunci insa scuze tuturor celor care ii deranjeaza.
DSops
O masina nu e masina daca nu are plin de lumini aprinse peste tot si tot timpul si nu are manelele cu basii la maxim, ca acutele si asa nu se aud de afara. Cele mai importante sunt, evident, luminitele de la duzele de spalat, si din varful antenei, langa coada de iepure. Abia dupa aia vin proiectoarele. La interior ledurile de pe schimbator ne ajuta la schimbatul mai smecheros al vitezelor. Astept cu nerabdare volanul cu neon si pedalele cu gaz.
Valentine
acuma ca am si eu din nou 2 proiectoare pot sa raspund si eu aici biggrin.gif:D:D:D exclusiv pe ceata biggrin.gif.
MoneyTalks
QUOTE
le folosesc in conditii meteo extreme ca de exemplu ploaie torentiala pe autostrada, cind nu se vede la 5 metri in fata.


Trebuie sa adaug ca si pe ninsoare torentiala le folosesc icon_twisted.gif Miercuri seara a fost asa o ninsoare ca nici drumul nu se vedea! :shock: Si ningea la -1 grad :!: Stergatoarele cam dadeau gheata la o parte, in loc de fulgi de zapada... :shock:
OCEBE
n-am, dar o sa-mi montez. dupa ce le montez le voi folosi practic exclusiv pentru scopul in care au fost fabricate si pentru motivul pentru care le voi fi montat : pentru ceata; si asta pentru ca nu au eficienta pentru alte scopuri.

P.S. cu toate ca e interesanta treaba cu flash-urile de care au amintit vreo cativa inainte...
bogdan_o
DSops ai uitat atipildurile cu degetul mijlociu ridicat si cel cu cele doua picioare de care atarnau niste bikini.
FLEX
Eu inca n-am proiectoare, dar cica tot deranjez ... deh, daca facura oltenii `conomie la ce nu trebe`! dar promit ca-mi cumpar focalizatoare de-alea de Matiz-uri coreene!



Dar am stop de ceata! pe care-l folosesc, evident, numai pe ceata si in conditiile in care vizibilitatea scade sub 10m (in oras) si 50m(afara).



Daca as avea ... le-as folosi si noaptea (reglate corespunzator, bineinteles!) din cauza transeelor cascate dupa bombardamentul de iarna, efectiv cind vezi groapa la lumina fazei de intilnire esti deja in ea! cu faze de-astea mi-am patratit eu jantele, baga-i-le-as Bassesscului undeva!



Asa ca votez!
SGN_1310
Eram pieton pe la gara shi am zarit o octavia cu faruri/projectoare aprinse. Era nasol de suportat in mijlocul zilei da noaptea era belea. Insa trebuie sa recunostem, daca ungaria are legi cum ca trebe sa aprinzi ghirlandele shi ziua,eee asta e.... la ce pusca mami ei de lege sa nu o aplicam shi in Ro pt ca ungaria e la o aruncatura de scuipat balistic shi trebe sa intram in europa inainteeee de a intra Adrian cu cabinetul sau cu tooot......sparge'a'shi'ar oulale de ciuda ca intra romanii in europa fara girofare/da cu proiectoare....aprinse.
MoneyTalks
QUOTE
cu faze de-astea mi-am patratit eu jantele, baga-i-le-as Bassesscului undeva!



Asa ca votez!


Voteaza-l, nene, ca vin alegerile curind! icon_twisted.gif Poate mai scapi de multimea de gropi... Presimt eu ca in curind vor fi mai putine... icon_twisted.gif Vor dispare cele mici si multe, care se vor transforma prin unire in putine, mari si... bune! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bogdan_o
Pai alea mari si bune se cheama in viziunea primarului "gropi tehnologice" care "desi pot crea neplaceri (ha,ha,ha) se vor rezolva". (in mandatul urmator poate....)
FiveThreeFive
Proiectoarele sunt destinate utilizarii atunci cand este ceata, sau alte conditii meteo care afecteaza eficienta farurilor normale (ploaie torentiala, lapovita, etc.)



Pe mine personal ma deranjeaza (mai exact, ma supara, prin intensitatea luminoasa) atunci cand altii folosesc proiectoarele atunci cand nu e ceata. Iar cel mai suparatoare sunt stopurile de ceata din spate, aprinse cand nu e cazul.

Inca ceva: proiectoarele nu se regleaza si ele pe inaltime, din masina, precum farurile. Ca urmare, cand masina este incarcata, proiectoarele orbesc bine de tot.



HINT: Cand e noapte si vine unul din fatza cu proiectoarele aprinse si reglate aiurea incat ma deranjeaza, ii dau un flash cu faza lunga. Daca nu stinge proiectoarele (si majoritatea nu le sting) aprind si eu faza lunga.

Este cam dur, dar impotriva nesimtirii trebuie replicat ca atare.
bogdan_o
Pai si crezi ca farurile le regleaza cineva in functie de sarcina? Eu unul nu o fac de frica sa nu se strice mecanismul ala de rahat. Pe break de fiecare data le reglam pana mi s-a rupt prinderea de la faruri din dreptul cablului pentru reglaj. De atunci m-am cumintit. E drept insa ca rar de tot merg cu masina incarcata. Pe de alta parte cand treci peste denivelari oricum bagi farurile in ochii celui de pe contrasens, oricat de bine reglate ar fi ele. Si cum nu ducem lipsa de asa ceva...
nimic
le folosesc pe ceatza ploaie etc

le folosesc la drumuri pe timp de noapte in afara pt ca vad mult mai bine in lateral si nu de alta da nu vreau sa fac pushcarie pt faptul ca n-am vazut betzivul de pe marginea drumului care tocmai vrea sa traverseza

farurile sau proiectoarele aprinse ziua mi se par inutile si e de prost gust sa vezi o rabla ruginita cu 4 faruri care merge ziua n amiaza mare cu farurile aprinse pe faza lunga ca sa vada toti ce jmecher e shoferul
Liviu
Pentru cei care folosesc proiectoarele si noaptea cand NU e ceata!.

Stingeti va rog farurile si incercati sa mergeti NUMAI CU PROIECTOARELE !!!

Daca voi puteti numi ala mod normal de mers inseamna ca, intr-adevar, proiectoarele de ceata iti largesc campul vizual ...



Pentru cei ce nu vor sa incerce chestia asta pe pielea lor, va spun eu .. NU SE VEDE nimic la peste 10 mwtri de masina ...



Scopul proiectoarelor de ceata este ca atunci CAND ESTE CEATA sa lumineze cat de cat in fata/lateralul masinii ca sa nu cazi in sant ... atat ... si asta la viteze de CEL MULT 40 Km/h ....
Marty
Intrucit farul meu din dreapta a avut urechile rupte, miscindu-se in toate partile si determinind ceilalti participanti la trafic sa-mi dea flash-uri, am fost obligat sa folosesc combinatia pozitii + proiectoare. Este o alternativa acceptabila dar nu se compara cu faza scurta. In caz de forta majora (ca la mine) folositi-le, altfel n-are sens! Nu va face mai frumosi, mai smecheri, mai bogati sau mai doriti de femei !
nimic
Liviule

poate bat proiectoarele mele stramb dar la mine se simte diferentza in lateral.intr-adevar nu se poate merge pe afara doar cu proiectoare dar diferentza e vizibila in lateral
paulp
Desi nu sint adeptul mersului cu proiectoarele si faza scurta, in ultima vreme, din motive de gropi foarte dese, trebuie sa folosesc si proiectoarele sa vad mai bine in botul masinii.

In rest evit sa le folosesc, daca nu am neaparata nevoie.

icon_mrgreen.gif
SiloS
eu nu inteleg faza cu proiectoarele . Daca dau iin targ 250 cum le montez . Cat costa si un releu ? Sunt bune astea la 250 ?
Hatod
Pe mine ma deranjeza in general proiectoarele aprinse inutil. Imi atrage privirea inutil, pt. ca se vede altfel. Proiectoarele in ciuda ca sunt mai jos si bat mai jos (?) decit farurile, totusi "sar" in ochi. Asa sunt ei facuti.

Chiar vroiam sa-ntreb de ce circula unii ZIUA (sa fie cerul innorat, dar vizibilitatea e normala) cu proiectoare?? (intrebarea se refera la soferi in general, nu la cei din forum.) Ii e frica de nu le observam cu luminile obisnuite? Sau ii e frica de nu le admiram masinile? Tipi din astea am vazut in Cluj vara asta si se pare ca nu depinde de masina - de la Dacie pina la VW, BMW, am vazut tot.



Sumarul: (inca) nu am proiectoare in fata, dar o sa le folosesc numai in conditii de vizibilitate redusa. Suna interesant si folosirea ca "detector" de groapa. Adevarul e ca aici pe rutele zilnice cam stiu unde sunt gropile, dar intr-un alt oras sunt intotdeauna incordat si cu ochii in 4. (si tot intru in cate una...)
Manuel
Parerea mea (dupa ce mi-am montat proiectoarele tongue.gif ) e ca pe timp de zi, n-au cum sa deranjeze mai mult decat faza scurta. Daca te uiti precum curca, fix in ele, e normal sa te supere. Prefer sa le aprind in special in afara localitatii ca sa tin farurile libere pentru flash in caz de radar.
bogdan_o
Pai da, sunt si detectoare de groapa. Ca faza scurta nu bate chiar din botul masinii, iar proiectoarele suplinesc acest rol. In plus, apreciezi mai bine adancimea transeului si asta mai ales cand pe jos este ud dupa vreo ploaie sau dupa ce trec astia cu masinile de stropit. Si eu cunosc bine rutele pe unde merg, dar prefer sa folosesc toate felinarele din dotarea masinii ca apar gropile de la o zi la alta.
mewtwo
...le folosesc doar pe ceata si foarte rar noaptea ; ale mele chiar deranjeaza pe ceilalti . Cele de pe Solenze chiar nu deranjeaza !!!
Daddy
Aici este o neintelegere si ar trebui sa o lamuriti.



Titlul topicului este "Cand folositi proiectoarele?" si toata lumea de aici discuta de halogene. Asa este ?



Eu cunosc doua feluri de faruri suplimentare, si anume;

1- halogen lamp ( cu destinatia vreme nasoala si o lumina dispersata mult in lateral)

2- proiector lamp ( cu scopul de a lumina mai in fata de faza lunga si are fascicol de lumina concentrat in punct)



Deci despre ce se discuta aici ?
Daddy
Si ca sa nu am discutii cu nimeni, ca mai sunt si "artagosi" pe aici am si dovada la cele afirmate de mine mai sus.

In avatarul meu este o masina care poseda in bara fata subt semnalizator o lampa dubla care indeplineste ambele functii. In masina am comanda separata pt. fiecare pereche, deci cunosc despre ce e vorba.

Specific ca "botul" masinii este realizat de firma mama si nu artizanal, firma fiind una de notorietate - Porsche.
tye
am votat "Tot timpul". Cu toate ca nu e chiar asa .. adica 80% din timp .. cand am farurile aprinse (sau pozitii) .. am si proiectoarele aprinse.

stiu ca nu e bine .. dar asta sunt .. nu pot sa nu ma abtin sa nu le aprind.

Ale mele bat oricum in jos .. .



Liviu are dreptate ... nu poti merge noaptea doar cu ele aprinse .. nu vezi decat la maxim 10m in fata ....

Acum .. daca ele bat doar la 10m in fata ... nu cred ca sunt deranjante pentru cei care vin din fata !!

Io vad doar la 3m .. dar .. asta e ...



Cred ca aia care merg cu proiectoarele aprinse .. cand nu este nevoie de ele ...... sunt un fel de ... "bashinoshi" .... "figuranti" ... "smecheri" (am zis un fel de .. pentru a nu jicni pe cei care au votat tot timpul) ....

Cred ca si eu sunt un pic .... asta e .. asta sunt ..
Cips
Am votat si eu "tot timpul" desi e valabil tot in proportie de 80% din cazuri si anume:

- in oras doar spre seara, cand, pe majoritatea starzilor, inca nu e nevoie de faza scurta pentru a vedea drumul;

- in afara orasului tot timpul.

Motivul principal e acela de a ma vedea mai bine ceilalti soferi :shock: si nu de aspect cool al masinii 8) . Poate o sa radeti si nu aveti decat sa o faceti!

O masina cu lumini aprinse se vede mult mai bine la drum lung si e mult mai usor de apreciat atat distanta cat si limitele precise ale vehicolului, fata de una cu lumini stinse. Parerea mea!

Ca si precizari: cu vederea stau foarte bine, iar atunci cand sunt silit sa stau in spatele unei masini pe care nu o pot depasi de obicei opresc proiectoarele ca sa nu deranjeze.

Privind insa din alt unghi, oare cei de afara degeaba merg cu faza aprinsa zi si noapte?
SYL
QUOTE


- in afara orasului tot timpul.  
Motivul principal e acela de a ma vedea mai bine ceilalti soferi  si nu de aspect cool al masinii  . Poate o sa radeti si nu aveti decat sa o faceti!  


Si eu procedez la fel. Ziua in afara localitatii merg cu proiectoareel aprinse pt a fi vazut mai bine de ceilati soferi, mai ales ca am masina inchisa la culoare.

In plus si in oras merg cu ele aprinse cand ploua, ninge....Dar niciodata nu merg cu faza si proiectoareel aprinse in acelasi timp pt a nu ii deranja pe ceilalti.



Corect:
QUOTE


Privind insa din alt unghi, oare cei de afara degeaba merg cu faza aprinsa zi si noapte?

RIon
Eu am prins ceata cu vizibilitate la maxim 10m, ploaie deasa la primul meu drum, si pe un traseu greu, muntele Meses (ZALAU); am folosit proiectoare + faza scurta, mi se pare normal ca, in conditii de gen, sa le folosesc, mai ales ca le am, si ca l-am stresat pe electrician sa imi schimbe releul de la ele, care voia sa mearga doar din cand in cand.

Le-am folosit si cand am mers pe un drum aproape forestier, sau pe strazi intunecate din cartiere, pe unde stiu eu ca sunt gropi.
Ciombe
mai oameni buni, numai la noi e moda asta cu proiectoarele... De multe ori vedeam NOAPTEA cate un berbec care folosea pozitia + proiectoarele... becurile de faza scurta le tinea stinse (facea si el economie...)

La Olteanca nu am proiectoare... mi-am pus insa becuri "Phillips Night Vision Plus" de 100W90 si nu mai am treaba cu vederea petimp de noapte. farurile mele sunt reglate perfect si folosesc reglajul in functie de sarcina de cate ori e nevoie.

Proiectoare din alea mici bengoase am avut pe mondeo - le foloseam si io asa ca sa ma dau bengos, cand mai mergeam cu prietenii pe strand. In rest nu prea le vad utiliteatea.

...Iar in Vest (Ungaria, Austria, Germania)īte amendeaza daca te vede ca folosesti proiectoarele atunci cand nu e ceata sau ninsoare/ploaie abundenta!

Numai bine!
csergogaby
Mie mi se pare o mare idiotenie sa folosesti proiectoarele atunci cand nu e ceata. NU degeaba dau amenzi cei din tarile mai civilizate...



Este foarte deranjant :shock: findca sunt putine masini care le au reglate bine. Si daca mergeti pe strada si le aveti aprinse si cineva fa baga faza lunga sa stiti ca ala pot fi eu, fiidca ma dispera acest obicei de tarani parveniti care le aprind ca "sa se dea bengosi".



Si de obicei cei care fac acest lucru au un cd prins la oglinda si pe luneta un autocolant BOSS sau semnul Nike. Ah... uitasem sa zic si ca asculta manele cu toate geamurile jos. (tarani de tarani)



Din pacate la noi a deveit o moda proasta... abia atept sa plec din tara asta de rahat.
igs
si cand ne parasesti ? in ce directie ?
csergogaby
Offtopic: Inca nu stiu cu exactitate cand, dar sigur in Canada.
echosektor
le folosesc tot timpu.am observat ca strainii folosesc proiectoarele destul de des.sa fie o chestie de civilizatie?
bogdan_o
Nope. Strainii merg mai tot timpul cu faza scurta. In afara orasului in anumite tari e obligatorie aprinderea farurilor. Ins chimb pentru proiectoare iti iei amenda daca nu le folosesti numai pentru situatiile pentru care au fost concepute, adica ceata.
dragOn
Cred ca folosirea proiectoarelor aiurea ar trebui si la noi interzisa prin lege!
bogdan_o
Depinde de proiector. Spre exemplu alea de Dacii berline (alea patrate, nu astea pentru berlinele noi, in forma de lacrima) au pe sticla o bucata de tabla exact in dreptul becului. Asa ca nu deranjeaza, lumina fiind numai cea disipata de oala proiectorului. Iar daca pastrezi becurile originale de 55 (parca) si nu-ti pui becuri de 100 eu zic ca e chiar ok. Proiectoarele de SLZ se pot regla (dedesubtul proiectoarelor, in bara, exista o gaura prin care se baga o surubelnita si se pot regla), asa ca nu ar trebui sa deranjeze (cu mentiunea de se pastra becuri simlare cu originalele).



Eu as interzice de la comercializare becurile de 100 W. Indiferent cat de bine ar fi reglate farurile, cand mai vezi venind de pe contrasens venind o masina cu becuri din astea care iti bronzeaza retina nu poti sa ai decat cuvinte de lauda la adresa soferului . Am mai vazut si in marile magazine becuri pe care scria "a nu se folosi pe drumurile publice". Si-atunci de ce naiba le mai vand. E clar ce o sa se intample cu becurile alea, ca eu ma indoiesc ca iti halogene speciale pentru mersul pe camp.
Uncle-Sam
n-am avut ocazia decat de 2 ori sa le folosesc pe timp de ceata, da din aia sanatoasa ca in mlastina. Prima data eram cu clio lu taicamiu si a doua oara cu fosta mea iubire (1300). In rest le aprind mereu noaptea pt "basini" cum se zice smile.gif
SYL
Pe mine ma enerveaza f tare cei care merg (in special noaptea) cu stopurile de ceata aprinse cand afara e senin. Scopul stopurilor de ceata e de a fi aprinse cand e ceata densa sau cand sunt precipitatii abundente care scad f mult distanta de vizibilitate; in schimb pe timp senin pe langa faptul ca fiind f puternice impiedica vederea corecta a stopurilor de frana, te si deranjeaza "la retina" cand stai in spatele unuia care merge cu ele aprinse.

Am citit mai demult un articol legat de acest subiect, in care se spunea ca e mai mare nesimtenia la cel care merge cu stopurile de ceata aprinse, decat unul care merge cu faza lunga (de drum) si uita sa treaca pe faza scurta (de intalnire) cand vine alt autovehicul din fata. Parerea mea e ca ar trebui si legea sa faca ceva in acest sens.
Cib
pentru cei care aprind faza lunga atunci cand dati de niste proiectoare aprinse un sfat: Aveti grija ca si celalalt are faza lunga si uneori cu becuri de 100 w din acelea care iti arata drumul bine noaptea si pentru ca sa scaneze retina la nesimtitii care nu stiu sa schimbe faza. Becurile de 90/100w, daca ai farurile reglate bine, nu au de ce sa deranjeze. pe faza scurta ilumineaza mai bine aceeasi distanta ca unul de 55/60w Dar atentie ca sunt becuri si de 175w!!!

pentru cei carte sunt deranjati de proiectoare sau intensitatea luminoasa a unui far reglat corect: nu va obliga nimeni sa va uitati la farurile mele. Trebuie sa va uitati in drepta jos unde faza scurta trebuie sa lumineze un pic mai mult decat celelalte. Uneori proiect te ajuta sa vezi ce nu vezi in faruri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.