Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait spate!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BOBINATOR
Am o probelma care nu ma afecteaza in mod direct dar ma deranjaza.Se manifesta la plecarea de pe loc si la viteze mici .Scartaie sau freca ceva la rotile din spate si ma inerveaza de nu se poate .Am schimbat ferodourile si inainte tot asa facea .Mecanicul mi-a spus ca asa " face toate ".Am senzatia ca atinge ceva si harjaie acolo.Daca schimb arcurile ce tin sabotii pe pozitie pot sa am vre-o ameliorare caci ma gandesc ca s-or fi slabit si atinge ferodoul de tabur mereu!
axel
QUOTE(BOBINATOR @ 30 May 2005, 17:25)
Am o probelma care nu ma afecteaza in mod direct dar ma deranjaza.Se manifesta la plecarea de pe loc si la viteze mici .Scartaie sau freca ceva la rotile din spate si ma inerveaza de nu se poate .Am schimbat ferodourile si inainte tot asa facea .Mecanicul mi-a spus ca asa " face toate ".Am senzatia ca atinge ceva si harjaie acolo.Daca schimb arcurile ce tin sabotii pe pozitie pot sa am vre-o ameliorare caci ma gandesc ca s-or fi slabit si atinge ferodoul de tabur mereu!
*


pai daca zici ca atinge ferodoul de tambur inseamna ca asa i-a reglat mecanicul.e bine sa frece dar putin.nu cred ca rezolvi nimic daca schimbi arcurile acelea
rtulea
QUOTE(BOBINATOR @ 30 May 2005, 16:25)
Am o probelma care nu ma afecteaza in mod direct dar ma deranjaza.Se manifesta la plecarea de pe loc si la viteze mici .Scartaie sau freca ceva la rotile din spate si ma inerveaza de nu se poate .Am schimbat ferodourile si inainte tot asa facea .Mecanicul mi-a spus ca asa " face toate ".Am senzatia ca atinge ceva si harjaie acolo.Daca schimb arcurile ce tin sabotii pe pozitie pot sa am vre-o ameliorare caci ma gandesc ca s-or fi slabit si atinge ferodoul de tabur mereu!
*



Daca tocmai ai schimbat ferodourile pe spate atunci trebuie sa astepti putin sa se "rodeze". Acestea au un mecanism cu dinti care se auto-regleaza functie de uzura ferodourilor. Asteapta putin si daca "scartaiala" continua desfa oala rotii si adi la minim mecanismul de reglat distanta la saboti. Acestia se vor "auto-regla" cand o sa pui frana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.