Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferenta intre fetele de usi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius Adrian
Salutare, am si eu o intrebare: cum pot sa deosebesc fata de usa produsa la Pitesti fata de celelalte facute de alti producatori? Multumesc anticipat!
Electronistu'
Scrie pe ele...?!? ca pe orice produs nou cumparat... blink.gif
gattoman
Sal.Din cate stiu singurul producator de fete de usi in afara de uzina e conex-u. Diferenta consta in culoarea grundului folosit, cele de conex sunt gri iar cele de uzina sunt negre.La montaj mai apar diferente biggrin.gif biggrin.gif alea de conex se potrivesc cu greu. biggrin.gif biggrin.gif
Electronistu'
Asa este. Mai ales ca vad ca initiatorul are dacia 1300 deci fete cu linia aia de la geam accentuata, nu rotunjita, ca la astea noi. Deci solutia e oricum Conex. Eu chiar azi mi-am luat o aripa, stanga fata, de conex. Ca uzina nu mai face de alea de vreo 10 ani :)poate chiar mai bine. Insa se potriveste fff bine, la fix. Unchiul meu si-a schimbat-o pe cea de pe spate, si ii bate vantul in masina blink.gif . Daca gasiti de uzina, luati-le, daca nu, oricum numai Conex e solutia.

Totrusi mai este o firma tot la Pitesti, care le face bune, si cu preturi intre Conex si Uzina.
Marius Adrian
Deci am pus aceasta intrebare deoarece am luat fete de usi NEGRE si pe ele scrie ceva de genul ca ar fi facute in ARGES, dar tinichigiul la care am dus masina la reparat mi-a spus ca nu sunt de Pitesti pentru ca nu au nu stiu ce cleme sau gauri in dreptul oglinzilor. Oricum m-am linistit daca spui ca difera culoarea. Multumesc inca o data pentru raspuns.
rtulea
QUOTE(Marius Adrian @ 30 May 2005, 17:20)
... Oricum m-am linistit daca spui ca difera culoarea. ..
*



Stai linistit, niciodata fetele de usi, aripile sau orice alta tablaraie cumparata din magazin nu se va potrivi "la fix" cum era cea originala. Am schimbat si eu la o dacie 1310 din '78 fetele de usi iar acum ca sa deschid portiera spate dreapta trebuie sa deschid usa fata. mad.gif
Marius Adrian
dar cel putin este la dunga?
rtulea
Este la dunga, dar mai bine nu era si puteam sa deschid usile independent una de alta. Asa trebuie sa deschid una sa o pot deschide pe cealalta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.