Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alinworm
Am schimbat cauciucurile pe fata cu 2 buc de iarna si se pare ca am probleme cu directia, imi trage usor ba stg ba dreapta. (toate anvelopele sunt 155/80 R13)

As vrea sa stiu dc si a echilibrat cineva rotile pana acum si cat a costat ( o recomandare eventual in buc).

Este nevoie si de o reglare geometrie roti?
roakru
pretul variaza in functie de service. pe mine demontatul gumelor de vara, montatul celor de iarna, bagat presiune si echilibrat (2 roti) ma dus 20 roni.
la servicele asta, imi baga presiune cu 2 lei(4 roti), iar la altu ma costat 4 lei(4 roti). preturile difera mult.

geometria la roti, nu este necesara pentru ca ai schimbat gumele(din cate stiu eu). daca ti-a tocit neuniform gumele vechi, iti recomand sa te duci sa faci si geometria, pretul se invarte in jurul sumei de 100 roni.
HUMMER H1
inainte de geometrie trebue verificat si remediat eventualele jocuri ce pot aparea la bucse , caseta directie , capete de bara , rulmenti etc
Alex4u
dar nu trebuia sa pui roti pe masina neechilibrate...ca daia trage stanga-dreapta...daca tragea doar intr-o parte atunci se putea vb de geometrie..
alinworm
deci trage usor dreapta! Ma gandesc la primavara sa ii fac bucsaraia fata, schimb bielele de directie...dar intai merg la service sa intreb cam ce trebuie schimbat ca dacioara sa fie in perfecta stare pt a se putea face geometria.

In afara de faptul ca trage un pic dreapta uzeaza neuniform anvelopele fata, pe interior sau exterior!
PH-06-BOA
Trebuie sa te duci la cineva pe care-l cunosti, altfel te va pune sa schimbi si ...volanul.
Ca trage dreapta, ori unhgiul de fuga pe stanga e prea mare (tirantul e reglat incat impinge bascula superioara prea mult spre inapoi), ori cel de pe dreapta e prea mic (bascula e dusa spre in fata de catre tirant, sau a zburat bucsa si e gol, ureche rupta). Ca uzeaza neuniform, convergenta nu e corespunzatoare, si aici am explicat de multe ori, ce sa faceti singuri acsa. Asa ca, baga-te sub masina si misca de toate articulatiile, vezi ce are joc, schimba-le, monteaza-le corect (la toate bucsile sa strangi tirantii, cu masina pe roti, alfel le vei rupe, de cum ai lasat masina jos).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.