Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Delco defect sau mecanic dobitoc?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
argon
Acum cateva zile am rugat un mecanic de la mine de la lucru sa-mi schimbe platina(avea ditamai gauroaca), dar a descoperit urmatoarea (ca sa-i zac asa) problema: axul delcoului(cu delcoul montat) are la invartirea cu mana putin jos stanga-dreapta. A zis ca e gata delcoul, ca e defect si trebuie altul nou, si ca il gasesc la lucru pana la ora cutare(cu mentiunea ca pe cel "defect" il tine el pentru piese)
SI eu cum nu-mi place sa fiu luat drept prost mai ales de catre nea Gicu Unsurosu' am verificat la inca 3 dacii ale prietenilor acest jos si e la fel, chiar mai mare, si le merge perfect si mie si lor masina....Binenteles mecanicul a zis ca acum merge, dar in curand o sa ma lase .....asa sa fie oare? jocul axului e normal?
rtulea
QUOTE(sandman @ 31 May 2005, 09:57)
Acum cateva zile am rugat un mecanic de la mine de la lucru sa-mi schimbe platina(avea ditamai gauroaca), dar a descoperit urmatoarea (ca sa-i zac asa) problema: axul delcoului(cu delcoul montat) are la invartirea cu mana putin jos stanga-dreapta. A zis ca e gata delcoul, ca e defect si trebuie altul nou, si ca il gasesc la lucru pana la ora cutare(cu mentiunea ca pe cel "defect" il tine el pentru piese)
SI eu cum nu-mi place sa fiu luat drept prost mai ales de catre nea Gicu Unsurosu' am verificat la inca 3 dacii ale prietenilor acest jos si e la fel, chiar mai mare, si le merge perfect si mie si lor masina....Binenteles mecanicul a zis ca acum merge, dar in curand o sa ma lase .....asa sa fie oare? jocul axului e normal?
*


Jocul e normal. Eu la masina mea pot sa rotesc axul cam 15 gr la liber si masina merge bine. Cred ca mecanicul vrea sa se scoata cu un delcou. Ca sa il dai gata pe mecanic spune-i ca vrei doar sa schimbi boltul care tine fixat axul acestuia, sa vezi ce fata va face si-ti va spune ca in maxim 500Km se va duce dracu totul. Opinia mea este sa-ti schimbi mecanicul ca asta e pus pe afaceri.
DodoBird
Sau mai bine spunei mecanicului tau ca de ziua lui ii cumperi tu cadou un delcou , si sa nu te mai chinue cu masina biggrin.gif !
Numai de bine !
tao13
ala e un mecanic de rahat.scuze de expresie.delcoul are cam un mm joc lateral.spune-i ca daca vrea delcou sa ia de la dezmembrari.hahaha.saluti
Tonyus
Din cate stiu eu acel joc e "normal".Daca are joc stg.-dr. (dupa cate am inteles) se poate sa fie din bucsile alea din corp.Mai precis ,in partea inferioara( cea care intra in bloc) a corpului ai (2) bucsi din alama .Daca alea se uzeaza,apare acel joc.Remediu: trebuieste cautat una bucata strungar (priceput si pe cat posibil prieten) , dus la el axa delco, corp delco si explicat ce doresti, de restul se ocupa el.Sper ca am ajutat cu ceva. Daca nu e din bucsi jocul atunci uita ce am scris mai sus.Bafta!
Ov
daca jocul e prea mare, trebuie schimbat DOAR axul, nu intregul delcou. Asa ca ar fi bine sa cauti alt mecanic wink.gif
ali73
Salut!Jocul de care spui trebuie sa fie.Altfel masina nici nu ar merge bine.Daca te uiti cu atentie,sub platou ai sa vezi ca exista doua arculete care la miscari stanga-dreapta se intind sau se destind.Acesta face parte din reglajul centrifugal al avansului la aprindere.
daciaclub-Stef
jocul e joc.adica miscare libera intre doua puncte(la noi in ograda).iar avansul centrifugal nu e joc.roteste spre dreapta "luleaua" si vezi daca revine singura inapoi.daca nu au sarit arculetele de sub platou insa ar fi trebuit sa se resimta in mersul motorului.jocul mic este normal(la noi)ca asa face pitestiu sau cine o mai face piesele.si la unul nou in magazin veti vedea ca are joc in partea de jos la stift.daca e prea mare jocul trebuie schimbat stiftul din partea de jos a delcoului.in general din cauza jocului se largeste si canalul stiftului asa ca trebuie majorat si pus un stift mai mare.succes.
diaconuliviu
Miscarea libera poate fi generata si de uzurile aparute in camele/canalele avansului centrifugal sau a slabirii arcurilor. Sau, a unei interventii la acei suporti din care se regleaza tensiunea arcurilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.