Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor 3.0 de pe laguna pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
DrAg0nX
Salutare. Problema sta in felul urmator am posibilitatea de a cumpara un motor 3.0 benzina 207 cp de pe o laguna II. De ce l-as cumpara? In speranta ca l-as putea transplanta pe un logan. Cineva a pus un motor de 2.8 vr6 pe logan, ma gandesc daca incape motorul de 3.0 rolleyes.gif Daca nu mai am o varianta detin un megane 1 an 2002. Oare pe acesta s-ar potrivi mai usor acest motor? Mentionez ca nu ma intereseaza omologarea rar(stiu ca oricum costa mult prea mult) Intrebarea este daca tehnic se poate transplanta in special pe logan. Oricum o sa vorbesc cu mecanicul meu dar as vrea niste pareri de pe forum. Sper sa nu fiu luat la misto ca nu bag in seama respectivele posturi! Multumesc anticipat.
alienu2006
stai linistit si robert a fost luat la misto cu vr6 de passat...
tinant cont ca sunt marci "asemanatoare"... e posibil sa fie mai usor la tine ... dar trebuie masurat verificat si toate cele...
ce pot sa zic ... bafta multa daca te apuci de asa ceva ... e de munca biggrin.gif...
DrAg0nX
vr6 de golf. Ms frumos de incurajari. Se pare ca fizic ar fii posibil. O sa mai continui cercetarile(in perioada asta nu prea am timp). Oricum va fi un proiect de durata.... daca ma decid sa incep totul (asta oricum in primavara) promit sa postez aici.
riderontornadoes
sa ne tii la curent. daca reusesti, imi iau si eu logan.
DrAg0nX
daca as stii ca in caz de reusita ar renunta toti romanii sa cumpere golfuri/bmw-uri etc rupte de la nemti si ar cumpara dacii, de maine m-as apuca de el... Dar e chestie de mentalitate... neamul are intiparita ideea de masina noua noi avem intiparit snobismul, emblema de bmw in frunte, sa ne laudam in fata rudelor/prietenilor.. pacat.. mai avem mult de evoluat. (nu vreau sa se simta nimeni jignit ma refer in general)
ArtVandelay
sa stii ca sunt prosti aia de cumpara un bmw de 200 e cai, facut si proiectat la mama lui de nemti nu pe genunchi in romania, mai bine si-ar pune toti motoare de 3litri pe caroserie proiectata pentru 1.4, esti destept si tu..
succes in a face din kkt brici
DrAg0nX
Daca loganu ar avea 200cp stock cat crezi ca ar costa? sigur nu pretul actual. Loganu e o masina ieftina si nu are pretentie de masina premium.
Ma intreb ce gandeau cei cu bmw-uri(persoane cu mentalitatea ta) cand vedeau spatele SGM-ului...
Aveti toti boala de bmw, uitati ca v-ati nascut in dacia 1300....
Ky_Cristian
QUOTE(DrAg0nX @ 24 Dec 2010, 17:49)
noi avem intiparit snobismul, emblema de bmw in frunte, sa ne laudam in fata rudelor/prietenilor.. pacat.. mai avem mult de evoluat.
*



Ce te opreste sa te lauzi cu loganul? Eu ma laud cu 1310 radmasa.gif
Lasand gluma la o parte, iti urez succes in ceea ce ti-ai propus.
DrAg0nX
QUOTE(Ky_Cristian @ 24 Dec 2010, 18:42)
Ce te opreste sa te lauzi cu loganul? Eu ma laud cu 1310  radmasa.gif
Lasand gluma la o parte, iti urez succes in ceea ce ti-ai propus.
*


ce ma opreste? Inca nu am unul tongue.gif ms frumos si va urez sarbatori fericite tuturor membrilor forumului !
ArtVandelay
QUOTE(DrAg0nX @ 24 Dec 2010, 19:36)
Daca loganu ar avea 200cp stock cat crezi ca ar costa? sigur nu pretul actual. Loganu e o masina ieftina si nu are pretentie de masina premium.
Ma intreb ce gandeau cei cu bmw-uri(persoane cu mentalitatea ta) cand vedeau spatele SGM-ului...
Aveti toti boala de bmw, uitati ca v-ati nascut in dacia 1300....
*




pai e o diferenta intre "daca ar avea loganul 200 de cai - facut de fabrica" si "hai sa-l facem noi de 200 de cai"


sgm o fi pus el vr6 pe logan, dar omul ala putea alte motoare pe masini cand nici nu exista loganul. adica stie ce face, structura intarita, frane modificate, suspensii, tot. si nici asa nu e 100% safe

QUOTE
Ma intreb ce gandeau cei cu bmw-uri(persoane cu mentalitatea ta) cand vedeau spatele SGM-ului...


well, nu toata lumea s-a nascut pentru a face liniute. unii au alte asteptari de la masina, cum ar fi confort, manevrabilitate, chestii pe care n-o sa le obtii tu dintr-un logan. de-asta isi cumpara "prostii" masini de 200 de cai facute de fabrica direct
DrAg0nX
Nu am intentia sa fac eu lucrarea. Si bineinteles ca singuranta e pe primul loc. Eu nu am folosit cuvantul "prosti" fie el si in ghilimele, in schimb tu l-ai folosit de 2 ori in 2 posturi...
alienu2006
eu as vrea sa vad fata lu unu cu bmw cand trece un "cacanar"... dinasta cu loganu pe langa el ... si mai ales cum are robert emblema de 1.4 ...
sa fim seriosi ... multi au bani de un bmw dar nu multi au tupeul si cunostiintele sa faca ce a facut el ... sau ce vrea colegul sa faca cu motorul de laguna...
erau intr-un timp zvonuri ca francezii scot logan rs ... dar sigur nu il vor face... ca pret fiind sub laguna megane si clio ii spargeau ca vanzari...

24 Dec 2010, 19:41:
si sunt cativa care au avut tupeu initiativa cunostinte si bani sa faca ceva ... gen sgm(vr6 passat 174pc stock)... vgroza (1.6 kompressor 168 cp)... si mai e un baiat in bucuresti tot cu motor de laguna de 2000... mai e bibi cu logan 1.5 dci 155cp ... si restu cu care mai sunt peste 100 pe pe 1.6...(in ultima sunt inclus si eu biggrin.gif )
CGDBZ
Chiar daca e cam vechi acest Logan imi place si nu cred ca o sa mai faca cineva vre-unul asemanator.
DrAg0nX
foarte interesant... chiar nu stiam. normal ca nu le-ar conveni sa piarda din vanzarile clico/megane rs si-ar taia singuri craca de sub picioare....
alienu2006
eu unu daca as dispune de sumele necesare m-as baga la asa ceva ... la un transplant dinasta ... cunostiinte am si ce inca nu stiu invat ...
AR-18-MOS
QUOTE(alienu2006 @ 24 Dec 2010, 19:35)
si restu cu care mai sunt peste 100 pe pe 1.6...(in ultima sunt inclus si eu biggrin.gif )
*


Da' ce realizare imensa! radmasa.gif Si cum ai determinat cei peste 100 de cai? Ai adunat ce ti-a spus "tiunarul" cu cifrele de pe cutia filtrului de aer sport la cei 90Cp stock?
Paul Gabriel
Daca tot vrei sa pui motor de 3.0 pe logan de ce ii mai intrebi? L-ai vazut pe ''sgm'' sa faca un topic despre treaba asta? ''motor VR6 pe LOGAN'', nu prea cred. Mai bine te apuci de treaba, daca chiar vrei si nu intrebi pe nimeni. Succes
alienu2006
AR-18-MOS am vazut pe cartoon network >:P ...dupa ce afli ce are modificat atunci comenteaza pana atunci ai loc in banca...
dizzy
Poti sa montezi ce motor vrei tu, bani sa ai.
Totusi ia in considerare urmatoarele chestii:
Motorul montat pe SGM este un VR6, nu un V6.
Un VR6 e mult mai usor de montat decat un V6 clasic.
Care e scopul lucrarii? Sa te dai smecher ca ai 200CP? Pe o masina proiectata pentru 110?
Cred ca e mai usor si mai bine sa pui un 2,x litrii in 4 cilindrii din care poti sa scoti in jur de 150-200 cp, sau un 1,4 turbo pe care il poti duce aproape de 200CP.
Vezi ca mai exista si Volvo seria 300 si 400 cu motor turbo de 1721cmc care se preteaza la un transplant
Daca vrei o masina de 200CP, ia o Laguna cu motorizarea aia. O sa fie mult mai buna decat o sa reusesti tu sa faci vreodata Loganul.
Paul Gabriel
@dizzy Daca il vede cineva in trafic cu laguna de 3.0 crezi ca ii cineva curios? Dar cu logan e altceva, cand ii da talpa sa faca un bmw, sau alte masini mai tari, lumea o sa fie curioasa, el o sa fie cunoscut etc. Ar trebui sa intelegeti cumva care e treaba cu motoare schimbate smile.gif
AR-18-MOS
QUOTE(alienu2006 @ 28 Dec 2010, 09:35)
dupa ce afli ce are modificat atunci comenteaza pana atunci ai loc in banca...
*


Tuningarežule, inainte sa "aflu" ce are "modificat", se pune problema daca-mi pasa sau ma intereseaza aceasta! wink.gif Pana atunci, tiuneaza-ti cazanul...ori in ploaie, ori in copac.
DrAg0nX
@ Ingerasu mai bine ti-ai asculta propriul sfat din semnatura...
slider2
scurt pe doi:
- de putut se poate orice teoretic, in practica te vei lovi de o gramada de probleme, dar bani sa ai ca iesi la capat
- de facut s-a mai facut, dar rarut (ca-i mai dragut)
- de omologat nu se va omologa in veci
- de costat va costa o gramada
- de modificat o sa ai foarte mult pentru ca va trebui sa umblii la suspensie, frane, distributia maselor
- de stiut exact daca se potriveste 3.0 v6 pe logan nu are nimeni de unde sa stie decat daca mai exista cineva care sa fii facut aceasta operatiune.

in orice caz bafta si sa ne tii la curent, iar legat de motivul pentru care vrei sa faci aceasta modificare eu il consider pueril, dar este opinia mea. prefer o masina cu un motor mai modest (a se citi ca nu visez la 200cp dar nici nu ma multumesc cu vreun trabant), dar care sa consume mai putin astfel incat sa-mi permit sa foloesc automobilul pentru scopul achizitionarii, respectiv pentru a ma deplasa.
bolidu
Laudabila intentia dar totusi al draq de greu de pus in practica... si pana la urma daca o sa reusesti, si aici ma refer nu numai la transplantul motorului, nu cred ca o sa obti o masina care sa te poti folosi zilnic de ea cum faci in prezent ci mai degraba o masina de show off, o plimbare in wheeckend pe la diverse evenimente concursuri etc dupa care in garaj cu prelata in cap. Conceptul fiind altul o sa ai multe probleme, reglaje minore pasa sa o pui la punct cat de cat sa mearga ok

Cred ca totusi 3000 e prea mult... daca tot dispui de musetel incearca un 2000 sau ceva modern de pe vre-o rasturnata un FSI sau GT.

La ce punte spate te-ai gandit ? Frane bune gasesti la toate magazinele la pretul corect, amortizoare si arcuri trebuie sa ti le iei dupa anumite calcule nu asa dupa ochi sau dalea reglabile.... Motorul il iei cu tot cu cutie ? La un impact frontal mai violent ai toate sansele ca motoroiul ala sa iti aterizeze in brate etc. si dupa toate astea o sa zici: Ba cu cati bani, timp si nervi am bagat mai bine imi luam un Ford Focus ST sau o Skoda OCtavia RS la an bun si era de 1000 de ori mai bine. Este doar parerea personala !

Sunt multe necunoscute dar toate au o rezolvare la un moment dat cu oameni potrivitii, informatiile necesare, piesele necesare si nu in ultimul rand cotoarele.

Succes in continuare si sa ne ti la 220 !

Un an nou fericit all !
4x4
Īți spun eu cum se face, dai Deconectare și te apuci de calculat.
c0sti
prima oara cand luat permisu am condus o masina din 1979, ca sa am la logan un asemenea motor cu atatia caluti, ar fii ceva, sa ne tii la curent daca reusesti

QUOTE(DrAg0nX @ 24 Dec 2010, 03:40)
Salutare. Problema sta in felul urmator am posibilitatea de a cumpara un motor 3.0 benzina 207 cp de pe o laguna II. De ce l-as cumpara? In speranta ca l-as putea transplanta pe un logan. Cineva a pus un motor de 2.8 vr6 pe logan, ma gandesc daca incape motorul de 3.0 rolleyes.gif  Daca nu mai am o varianta detin un megane 1 an 2002. Oare pe acesta s-ar potrivi mai usor acest motor? Mentionez ca nu ma intereseaza omologarea rar(stiu ca oricum costa mult prea mult) Intrebarea este daca tehnic se poate transplanta in special pe logan. Oricum o sa vorbesc cu mecanicul meu dar as vrea niste pareri de pe forum. Sper sa nu fiu luat la misto ca nu bag in seama respectivele posturi! Multumesc anticipat.
*


th3k1d
Salutare.

pana la urma ce ai facut cu proiectul acesta?lai lasat balta sau ai continuat sa mai faci ceva?sunt interesat sa vad daca ai reusit sal faci si daca ai intampinat probleme multe si mari?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.