Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curge ceva ....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Tocmai am descoperit acum cand am dat jos de pe masina aripile. bara fata, scutul ca e numai ulei (sau ceva de genul asta). Mentionez ca mi-a fost schimbata garnitura de chiuloasa acum o luna. M-am uitat nu pare sa curga pe la garnitura, insa am observat o dara groasa de la bujia nr. 3. Ma gandesc ca nu prea are cum sa curga ulei pe acolo insa .... poate stiti voi ce e. Si inca ceva la bujia asta a fost pusa o reductie si dupa aia pusa bujia. Cred ca a fost stricat filetul .. ma gandesc..
Ce poate sa fie ??
rtulea
S-a dus dracu mansonul acela inserat pe post de reductie. Schimba-l sau cumpara o chiuloasa noua.
Al Cap0nE
M-am confruntat cu aceeasi belea timp de 6 luni. Pierdeam ulei pe la o bujie cu reductie in veselie. La un moment dat am cumparat un tub de adeziv pt blocat filete. Am desurubat reductia din bloc, am aplicat adezivul pe filetul reductiei, am insurubat la loc, am pus putin (1-2 liniute) pe filetul bujiei, am insurubato si pe asta, am lasat aprox 1 ora sa se intareasca si de atunci(1 an de zile!), desi am fost foarte circumspect dar alta solutie (ieftina) nu gaseam, nici un stop de ulei nu a mai scapat pe acolo !!! Daca vrei, maine iti si spun cum se numeste, o sa ma uit pe tub.

PS
Nu mai stiu exact cat a costat dar a fost sub 100mii
diaconuliviu
QUOTE(Al Cap0nE @ 1 Jun 2005, 21:54)
[...]  am pus putin (1-2 liniute) pe filetul bujiei, am insurubato si pe asta, am lasat aprox 1 ora sa se intareasca si de atunci(1 an de zile!), desi am fost foarte circumspect dar alta solutie (ieftina) nu gaseam, nici un stop de ulei nu a mai scapat pe acolo [...]

*



Pai si de un an nu ai schimbat bujia aia?
Sau pe filetul ei ai pus doar de forma?
rtulea
"Al CapOnE" ceea ce ai facut tu se numeste distrugerea definitiva a chiulasei. Cand va trebui sa schimbi bujiile sau pur si simplu sa reglezi distanta intre electrozi as fi curios sa aflu cum vei proceda. Pentru reglat distanta hai sa spunem ca desfaci chiuloasa happy.gif , dar pentru inlocuirea bujiei vei practica o gaura si mai mare in chiuloasa si vei insera o reductie mai mare?
Cum te-ai gandit tu sa lipesti bujia pe mansonul de reductie?
Al Cap0nE
QUOTE(rtulea @ 2 Jun 2005, 09:28)
"Al CapOnE" ceea ce ai facut tu se numeste distrugerea definitiva a chiulasei. Cand va trebui sa schimbi bujiile sau pur si simplu sa reglezi distanta intre electrozi as fi curios sa aflu cum vei proceda. Pentru reglat distanta hai sa spunem ca desfaci chiuloasa happy.gif , dar pentru inlocuirea bujiei vei practica o gaura si mai mare in chiuloasa si vei insera o reductie mai mare?
Cum te-ai gandit tu sa lipesti bujia pe mansonul de reductie?
*



Tu crezi ca acel adeziv e facut asa damboulea ? Ma faci sa rad. Este ceva care doar etanseaza, denumirea de adeziv de blocat filete, nu este corecta, dar asta se foloseste, pt ca practic nu il BLOCHEAZA. Stai linistit ca am schimbat bujia la 6 luni dupa ce am aplicat solutia si a iesit la fel de usor ca si fara adeziv. Pe noua bujie am aplicat la fel adeziv pe vreo 2 liniute din filet si in continuare nu am nici o problema. Si cu siguranta la fel de usor va iesi si reductia, desi nu vad motiv pt care sa o scot prea curand. Capisi ? wink.gif
raptordivx
Vai ce bine ar fi daca mi-ai spune cum se numeste chestia aia plsss.
Si inca o treaba .. cum e treaba cu liniutele unde se aplica ?? Pe bujie ?? sau pe reductie ? Iar la reductie unde se aplica ?? Chiar pe chiuloasa sau pe reductie inainte de a o infileta ?? Sau astepti pina aproape de capatul infiletarii si la sfarsit pui din tub ? Explica mai detaliat ca ma apuc si fac dreaq' vreo tampenie.
paulp
Dupa cum ai inteles e clar ca o sa faci vreo prostie smile.gif

Deci, cauta la magazinele mari (cum e Autocenter in Iasi) pasta de blocare piulite, sau rahat de lipit blocul motor (e ceva care se cheama sudura metal, dar e scumpa cu draci).
Scoti reductia, si bujia, cureti bine bine gaura de la chiulasa si reductia, pui maglavais de ala pe filetul exterior al reductiei, o infiletezi cu mina cit poti pe gaura din chiulasa, pui o bujie noua in reductie (fara sa mai pui maglavais pe filetul bujiei ca o s-o scoti dupa aia cu bormasina) si infiletezi bine reductia cu tot cu bujie.
Lasi sa se intareasca cit scrie pe tub, si apoi incepi sa te plimbi pe la dezmembrari in cautarea unei chiulase sh, dar fara reductii smile.gif
Al Cap0nE
Nu stiu daca o sa gasesti exact asta, dar la mine e un tub mic albastru , inauntru este o pasta, de fapt mai mult lichid, albastru. Cum am amplicat ? Am scos reductia, am degresat foarte bine filetul exterior cat si cel interior, am curatat pe cat posibil si filetul din chiulasa. Dupa asta am aplicat pe aproape toata suprafata filetului exterior al reductiei, de jur imprejur, lipiciul minune, am insurubat cat am putut cu mana in chiulasa. Apoi am aplicat putin si pe filetul bujiei (cand am zis 2 liniute, ma refeream la 2 santuri din filet wink.gif ) dupa care am insurubat bujia in reductie, mai cu viata decat in mod normal, dar sa nu exagerezi wink.gif Am asteptat cam o ora (pe tub zicea 20 minute) si am luat-o la teste. Si spre surprinderea mea a functionat perfect. Nici strop de ulei nu mai scapa.

Atunci cand am schimbat bujia am observat ca adezivul era sub forma unui cauciuc elastic, deci nu ceva rigid! De aceea se poate desuruba foarte usor bujia in prealabil. Nu se rigidizeaza gen poxipol. Deci nu are ce sa strice sau sa fie ceva ireversibil wink.gif cum se tem colegii de forum tongue.gif . De acel "rahat de lipit blocul" de care zice paul, nu stiu nimic.

PS
Vezi ca sunt pe 3 categorii adezivii astia : light, medium si hard. Eu am folosit medium.

Later edit, acum, dupa ce am pus poza am vazut ca scrie si pe tub ca e REMOVABLE !! wink.gif
raptordivx
Merci de poza si de sfaturi maine am sa ma duc sa vad si eu unde se gaseste asa ceva si cam cat costa. Ca banuti de chiulasa noua nu am. 10X.
Daaa.. inca ceva in capul meu nu prea e clar cum de exista ulei acolo. Acolo nu este camera de ardere? Nu ar trebui sa existe decat aer si vapori de bezina nu ?? Sau gandesc prost ?? Ma rog lamuriti-ma si pe mine ..
raptordivx
La tara (Suceava) aici unde stau eu acum nu gasesc nici de-al dreaq' solutie din asta. Nu stiu pe unde sa mai caut. Poate imi spuneti si mie vreun magazin virtual de unde sa comand on line. Sau daca poti plss iti platesc cat mai ai in tubul ala daca nu-ti mai trebuie.
Al Cap0nE
Eu l-am cumparat de la un magazin de piese auto. Nu ai nici un prieten in Buc sa-ti trimita ? In tubul meu nu stiu cat mai este si are si un an de zile de stat in portbagaj, nu stiu daca mai e chiar bun wink.gif
raptordivx
Am sunat la Iasi un prieten sa ma ajute dar sa vad ce face .. poate gaseste ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.