Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: avertizor benzina pe drojdie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
incubus
Am pus la 1300 a mea o sonda de benzina cu contact de avertizare pentru rezervor "pe drojdie"... Vreau sa trag un fir la un bec in bord, dar nu stiu sigur ce putere trebuie sa aiba el...Problema e serioasa, caci daca pun unul de putere exagerata, ma gandesc ca atunci cand scade benzina si face contact, o sa dea scanteie prea mare la sonda si...BUUUM ! blink.gif
Acuma pe bune, stie cineva ce putere trebuie sa aiba beculetul acela care zice cand esti pe rosu cu benzina ?
Din cate am vazut, acest sistem apare la daciile relativ mai noi...Este becul legat cumva direct la sonda, respectiv la "+"? Sau e legat printr-un montaj electronic, ceva...?

diaconuliviu
Bec de bord..deci 2W.
acel bec se alimenteaza de la + prin contact; al doilea fir se conecteaza la firul dedicat al sondei. Cind nivelul atinge minimul reglat, sonda "pune masa" si inchide circuitul
Nu stiu daca la tine ai vreun bec nelegat in circuit pe bordul 1300 ; o sa ma uit pe o schema daca e vreunul cu alta destinatie nefolosit si legat la + contact.
Daca nu, pui o lampa de bord rectangulara, ca "Brake" legata cum am spus.
A, va trebui sa schimbi si mufa de pe instalatie cu una cu 2 fire, vezi la dezmembrari.
incubus
Merci, Liviu ! Deci zici ca becul ala tre' sa fie de 2 W. Eu deja am pus ochii pe locul din tabloul de bord unde poate fi montat: e vorba de unul din cele trei locase pentru becuri din partea inferioara a cadranului vitezometrului, care sunt nefolosite (oare frantujii ce puneau acolo la R 12 ale lor ?).
Acolo se potriveste la fix, bagat putin presat, un soclu de bec de iluminat cadranul indicatoarelor suplimentare de apa si ulei, care sunt pe toate drumurile.
diaconuliviu
QUOTE(incubus @ 2 Jun 2005, 20:05)
[...]
Acolo se potriveste la fix, bagat putin presat, un soclu de bec de iluminat cadranul indicatoarelor suplimentare de apa si ulei, care sunt pe toate drumurile.
*


Pai alea-s de 2W.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.