Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA 1990
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
sobolan
QUOTE(razvan32 @ 7 Dec 2016, 00:20)
  ce trebuie sa schimb?
*



garniturile cilindrului receptor.
BLUE R 19
Poate si sabotii...
Adrian Frigo
QUOTE(razvan32 @ 7 Dec 2016, 00:20)
azi am vazut in spatele cauciucului stanga spate urme de lichid....ce trebuie sa schimb?

Cum a zis și sobolan,garniturile,sau dacă ești mai "norocos" cilindrul cu totul. sleep.gif De cele mai multe ori exact așa se întâmplă,rar să mai poți salva cilindrul...trebuie desfăcut și văzut.Dacă-i din garnituri,faci pe dracu-n patru și cauți de Rolast(era pe la bursă parcă),iar dacă nu găsești sunt bune și alea de Autofren(găsești la Unix pe fi 22 sistem Bendix-Bosch).Cilindru,tot la ăștia și recomand Samko Italia,eu am fost mulțumit de ei(lucrați la cote,garnituri bune,preț parcă vreo 25 de lei) că de uzină slabe șanse....atâta doar să ungi suplimentar pistonașele cu vaselină și n-au moarte!Spor la treabă! smile.gif

Edit:
QUOTE(BLUE R 19 @ 7 Dec 2016, 04:27)
Poate si sabotii...

Ăia îi spală cu benzină dacă sunt buni... wink.gif
sobolan
ideea era ca daca sabotii is dusi de tot cursa e mai mare si s-ar putea deranja garnitura de la loc sau ar intra intr-o zona ruginita spre exterior unde ea n-a lucrat si apoi de-acolo si scurgerile .....
Oricum din ce vad eu tii la masina aia da' nu-i faci mare lucru,intr-un fel e ok ca doar de aia e masina,daca-ti merge bine e ok,km multi ! smile.gif
razvan32
azi am reusit sa schimb garniturile la cilindrul receptor spate. pana acum totul este bine.
om_bland
Foarte bine ca iti merge smile.gif, fereasca Dumnezeu de probleme cu daciile acum, iarna. wacko.gif
razvan32
QUOTE(sobolan @ 9 Dec 2016, 01:23)
ideea era ca daca sabotii is dusi de tot cursa e mai mare si s-ar putea deranja garnitura de la loc sau ar intra intr-o zona ruginita spre exterior unde ea n-a lucrat si apoi de-acolo si scurgerile .....
Oricum din ce vad eu tii la masina aia da' nu-i faci mare lucru,intr-un fel e ok ca doar de aia e masina,daca-ti merge bine e ok,km multi ! smile.gif
*




multumesc frumos.
razvan32
s-a rupt ceva din plastic de la blocul de climatizare si a iesit cablul de robinetul de caldura. am desfacut cele 2 suruburi de jos ca sa dau afara blocul de climatizare. am tras de el in fata, stanga, dreapta dar nu vrea sa iasa. de ce nu vrea? am uitat ceva?
om_bland
Dupa ce desfaci panoul de climatizare... trebuie sa il impingi catre poliță, nu sa il tragi catre tine smile.gif
sobolan
trebuie dat jos si torpedoul da-ti belesti rau mainile p-acolo prin plasticele alea.....eu am schimbat la mine rahatu' ala de panou cu 3 leviere.....e jale.....cum a zis om_bland il bagi inauntru,nu tragi.....
Daca e doar vorba de maneta aia de sus se poate schimba asa pe pozitie,impingi de ea inauntru pana cand scapa de pe ax apoi o ridici pe o diagonala si tragi afara.....simplu....

1990,un an bun la tabla inca...bai nene da' arata bine masina........pare destul de ok !!!
Dacia-Berlina1997
Mi se pare mie sau ai anvelope Victoria pe masina ? rolleyes.gif
sobolan
dupa profil asa par...alea-s pericole rutiere pe camera ! sad.gif
Ov
si fara camera tot pericol sunt ca dupa atatia ani sigur sunt tari ca piatra
sobolan
casante si crapacite..... mad.gif ,ale mele chiar erau bune da' tot le-am dat la gugu radmasa.gif
razvan32
Sunt cauciucuri Victioria Floresti. Sunt pe masina din 1999 si inca mai au carne. Foarte greu se tocesc. Pe fata am cauciucuri de 5 ani si deja sunt tocite aproape la maxim. Pe vremuri se faceau cauciucuri de calitate.
sobolan
arunca-le.....au 18 ani,tu-ti dai seama ca esti pericol public ?
DACIOTUL_97
Degeaba au profil daca e cauciucul îmbatranit.
Ov
Intre un cauciuc care nu se toceste si unul care se toceste o sa-l aleg intotdeauna pe cel din urma. Toceala aia inseamna aderenta si e de preferat sa o ai.
sobolan
rotile pe camera is predispuse mai mereu la expolozii....fereasca Dumnezeu sa patesti pe fata si sa te prinda pe un drum aglomerat si sa ai macar vreo 60......iti pui viata in niste anvelope ordinare sad.gif ,gandeste-te bine,daca n-ai bani de anvelope nu mai circula cu ea,e mai safe asa....
maho
QUOTE(razvan32 @ 4 Jan 2017, 18:04)
Sunt cauciucuri Victioria Floresti. Sunt pe masina din 1999 si inca mai au carne.

Prea putina, mai ales acum, daca-i vorba de ce se vede in pozele din 10 septembrie.
Am mai povestit, am mers si eu cu Victoria (dar aratau mult mai bine ca ale tale) cu camera, acum vreo 6 ierni, pe o vreme cam cum e acum prin sud: drumuri viscolite, șleauri de ghiațã pe drum, etc. Nu ma laud cu asta (ca nu-i de laudat), dar au facut fațã cu brio, mers drept, decent, fara sa forțez limitele (si asa mai mici) ale masinii sau cauciucurilor. E un risc asumat, nu-i obligatoriu sa explodeze (n-am avut o pana in viața mea). Recomand sa faci ce zic colegii, sa le pastrezi (eventual, desi arata rau) pt. expoziții, si sa-ți iei altele pt. circulat.
razvan32
o sa-mi iau altele dupa ce trece iarna.

7 Jan 2017, 14:38:
m-am gandit sa-mi iau cauciucuri M+S ca sa le folosesc atat iarna cat si vara. e buna idea?
maho
Depinde cat mergi: eu fac cam 4-5000 km/an, nu s-ar justifica seturi separate, asa ca am niste Debica Navigator 2 (M+S), si-s ok. Nu te obosi sa cauti din astea, ca nu se mai fabrica de ceva timp.
Ai vazut la stiri, zilele astea, o gramada de "plastice" ( icon_mrgreen.gif ) scumpe (BMW, etc. - nu dacii vechi) impinse de la spate ca sa iasa din zapada de ~ 15-20 cm pe drum. Sunt convins ca aia n-aveau cauciucuri ieftine (mixte, all-seasons), ca doar isi permiteau; concluzia o tragi tu. wink.gif
In principiu, la intrebarea ta, eu iti raspund: da!
razvan32
QUOTE(maho @ 7 Jan 2017, 14:49)
Depinde cat mergi: eu fac cam 4-5000 km/an, nu s-ar justifica seturi separate, asa ca am niste Debica Navigator 2 (M+S), si-s ok. Nu te obosi sa cauti din astea, ca nu se mai fabrica de ceva timp.
Ai vazut la stiri, zilele astea, o gramada de "plastice" ( icon_mrgreen.gif ) scumpe (BMW, etc. - nu dacii vechi) impinse de la spate ca sa iasa din zapada de ~ 15-20 cm pe drum. Sunt convins ca aia n-aveau cauciucuri ieftine (mixte, all-seasons), ca doar isi permiteau; concluzia o tragi tu. wink.gif 
In principiu, la intrebarea ta, eu iti raspund: da!
*




si eu tot cam 5000 km/an. dar vara creste mult consumul de benzina cu ele?
maho
La dacie, consumul creste sau scade mai mult datorita altor factori (reglaj carburator, stil de condus, etc.) decat datorita cauciucurilor, in cazul nostru e insesizabila diferenta.
sobolan
ca si maho,as merge mereu cu ms-uri....diferenta la consum/zomot de rulare/ce o mai fi e insesizabila.....
razvan32
Ca marca de cauciuc care este mai bun. Nu stiu de care sa-mi iau.
R12G
Niste marci bune ti-as recomanda DEBICA,MONTANA,NOKIAN,HANKOOK.
maho
Montana marca buna? coffee_spitsk.gif
Debica e medie, acceptabila zic eu, dar de ceva timp nu se mai fabrica "Navigator" (varianta lor de all-season), deci e posibil sa fie mai vechi, daca gasesti pe stoc pe undeva.

Vezi pe aici.
BLUE R 19
Se mai fabrica Montana ?
sobolan
montana nu cred sa mai fie dar oricum erau penale rau....plastic.....sawa erau ok,debica iar,matador foarte bune......
harby ;))
recomand matador, tigar (taurus, kormoran) ca marci low-buget
razvan32
O sa-mi iau pana la urma Matador.
sobolan
tigar am eu pe dacie....ai grija sa-ti iei 155/80 ,parca asa ai tu in talon trecut....
Alex1300BV
50% dintre Dacii poarta 165....
sobolan
extraordinar.....esti sigur ? laugh.gif daca-s mai multe ? conteza ce scrie in carte/talon !
RaduWra
Recomand Matador pentru buget redus, iar pentru ceva mai bun Dunlop, Bridgestone, Michelin, Good Year.
sobolan
daca-s bani as merge pe Michelin, Firestone ,Toyo.....Continental-ul s-a bulit sau mi se pare mie,am avut 4 pe symbol si mi se parea ca n-au o aderenta buna,erau tari,nush ce naiba....
iulica89
Ca utilizator de Debica Frigo nu pot spune decat ca sunt foarte multumit. Le am de 5/6 ani si nu stiu daca s-au tocit 3mm in timpul asta.
Matador se crapacesc in nici 5 ani. Mai bine pui un cauciuc mai de marca si te va tine mult si bine. Confortul si calitatea la franare vor fi sensibil imbunatatite, la fel si rulajul pe suprafete umede.
Mai am de vara niste tigar(4 buc din 2008), dar nu sunt foarte multumit, au cedat nervos relativ repede(abia astept sa le schimb) la fel si kormoran impulser. Debica Passio 1 iar sunt foarte bune, banuiesc ca si gen. 2 asemenea.
La dimensiuni mai bine alege 165/70 r13 - vei avea acceleratie mai buna si 1cm ala chiar va face diferenta la o situatie mai delicata(eu am avut accident cu 155-am pus frana si m-am dus sanie) cu 165 altfel sta treaba.
Daca ti se rupe(ca si mie) pune 175/70 r13 si nu iti vei mai face griji deloc la niciun capitol - am fost la ITP, le-am aratat si au zis sa le las acolo, desi aveam rotile cu 155 in portbagaj, Ca fapt divers am achizitionat doua 185/60r13 nankang toursport 611 noi pe care intentionez sa le port la vara.

Have fun!
razvan32
QUOTE(sobolan @ 8 Jan 2017, 16:01)
tigar am eu pe dacie....ai grija sa-ti iei 155/80 ,parca asa ai tu in talon trecut....
*




in talon scrie 155 R13. inseamna ca pot sa iau orice?
sobolan
inseamna ca trebuie sa iei 155/80 R13 wink.gif
DACIOTUL_97
155 am si eu în talon,dar de aproape 10 ani umblu cu 165 si nu am avut treaba cu nimeni...
BN64FLO
La astea mai noi ai si varianta 165 in carte si de aia nu prea fac figuri...de la 175 in sus deja nu mai vorbim de omologare pe dacia 13xx...desi, si eu am pe una 175 vara si pe cealalta 185 biggrin.gif
sobolan
165/70 sau 155/80 cum are si el,cum am si eu....
iulica89
155/80 sunt ca de bicicleta. Mult prea inguste. Pune 165/70 pentru a nu avea dureri de cap.
Pana si fabrica monta pe cele pt Canada 175, si din '90 puneau 165 sr(/80).
Adrian Frigo
QUOTE(R12G @ 8 Jan 2017, 11:02)
Niste marci bune ti-as recomanda....MONTANA...

radmasa.gif Montana nu se mai fabrică din 2006!Bune cauciucuri au mai fost...
Ca mărci bune,lowcost,poți să-ți recomand Debica sau Michelin(dacă vrei ceva și mai bun,Barum)!Și să-ți pui de 165,la frânare e ceva diferență,sunt dacii cu ambele dimensiuni trecute în talon,nu zice nici dracu ceva! wink.gif

dethave
@Adrian Frigo
Cred ca faci confuzie intre Michelin si Barum....
Adrian Frigo
Confuzia fiind? huh.gif
dethave
Barum mai bun ca Mislen? De cand?
maho
QUOTE(iulica89 @ 8 Jan 2017, 21:36)
Ca utilizator de Debica Frigo..
Matador se crapacesc in nici 5 ani.
Mai am de vara niste tigar... la fel si kormoran impulser. Debica Passio 1 iar sunt foarte bune...

Iulica, omu' vroia all-season.
STORMTROOPER
QUOTE(dethave @ 9 Jan 2017, 07:55)
Barum mai bun ca Mislen? De cand?
*



Cam de cand Barum se fabrica in Cehia sub licenta & CTC GoodYear si Michellin se fabrica la Zalau, asa ca ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.