Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA 1990
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
iulica89
QUOTE(maho @ 9 Jan 2017, 10:45)
Iulica, omu' vroia all-season.
*


All season-ul low cost e cam slab, asa ca mai bine ar lua de vara si asa are siguranta 9 luni pe an, pe cand cu cal-magarul all-season pierde si colo si colo.


@Dragos: Michelinul se fabrica la Floresti, langa Ploiesti.
Ov
eu am pe break barum made in romania smile.gif
pe berlina am nexen made in korea parca biggrin.gif
pe 2000 kumho facute'n china
pe 16 nankang tot asiatice cred
si pe 243 si M hankook facute nustiuunde

Am pe TOATE masinile vechi cauciucuri noi noute. Diferenta fata de o anvelopa veche este incredibila mai ales la o masina care sufera din fabrica de frane si directie smile.gif

EDIT: in afara de cele 4x4 care sunt MT-uri, toate sunt anvelope de vara.
STORMTROOPER
@iulica - eu stiam ca se fabrica la Zalau in jud. Salaj. In 2011 am stat pe linga fabrica.

http://www.michelin.ro/despre/michelin-in-romania
dethave
@STORMTROOPER
Am inteles:daca sunt fabricate in Romania sunt cah....
Ov
nu tot ce se face in romanie e cah smile.gif
sobolan
eu am pe Logan Michelin Energy Saver si pana alaltaieri am mersi cu ele prin zapada(stiu ca nu e prea ok,dar aveam rotile in alt loc-greu de ajuns la ele) dar prind bine...ideea e ca la -15 is moi,e cauciuc de calitate,natural probabil sau in cea mai mare proportie......alea de iarna is Pneumant(germania) si-s tari ca piatra la -5,zici ca-s din plastic,diferente nu prea sunt,poate un pic pe franare mai bine cu alea de iarna,profilul e altfel.....
Deci ideea mea e ca degeaba ai cauciucuri noi daca-s facute de niste petarde de firme.....
dethave
QUOTE(dethave @ 9 Jan 2017, 07:55)
Barum mai bun ca Mislen? De cand?
*


QUOTE(STORMTROOPER@ 9 Jan 2017, 18:04)
Cam de cand Barum se fabrica in Cehia sub licenta & CTC GoodYear si Michellin se fabrica la Zalau, asa ca ....

De asta am afirmat ca meid in roumenia=cah
Ov
Mai baieti, omiteti faptul ca sunt zeci de modele din fiecare anvelopa si ca puteti foarte usor sa cadeti in confuzia de a compara mere cu pere. Repet, am luat anul trecut (2016) barum NOI care sunt facute in Romania. Deasemenea Michelin echipeaza si masini de curse si nu prea cred ca anvelopele alea sunt facute la noi smile.gif
razvan32
in sfarsit am reusit sa dau zapada de pe masina si de langa masina. multa a mai fost. smile.gif
sobolan
pacat ca nu-i pui o husa macar,o protejeaza enorm de mult....intra zeama pe la chedere si sta acolo pana face gauri mai ales pe sub parbriz/luneta.
razvan32
QUOTE(sobolan @ 12 Jan 2017, 21:14)
pacat ca nu-i pui o husa macar,o protejeaza enorm de mult....intra zeama pe la chedere si sta acolo pana face gauri mai ales pe sub parbriz/luneta.
*




am una din poliester dar este rupta. pe eticheta zice ca impermeabila, dar nu se umezeste intre tabla si ea?
sobolan
daca ai de aia la 60 ron nu e buna,se lipeste,am avut si eu....acum am una la 150 ron,captusita pe dinauntru,nu se lipeste si e material bun......sta asa afara in ninsoare/la frig si n-are nimic,sub husa e pace si liniste smile.gif .....garajul e ideal dar in garaj am alte aratari de masini,asta e....
razvan32
QUOTE(sobolan @ 12 Jan 2017, 21:39)
daca ai de aia la 60 ron nu e buna,se lipeste,am avut si eu....acum am una la 150 ron,captusita pe dinauntru,nu se lipeste si e material bun......sta asa afara in ninsoare/la frig si n-are nimic,sub husa e pace si liniste smile.gif .....garajul e ideal dar in garaj am alte aratari de masini,asta e....
*




de unde pot sa iau una buna?

13 Jan 2017, 11:20:
un link, o adresa?
Adrian Frigo
QUOTE(razvan32 @ 13 Jan 2017, 12:16)
de unde pot sa iau una buna?

De la Lidl când mai apare! wink.gif
maho
Orice prelata (chiar si scumpa/buna) are si niste dezavantaje, la pachet cu avantajele (care ar fi protectia fata de soare, intemperii, apa): mentine aerul umed sub ea (fiind impermeabila, deh), si mai are si riscul de a fi ciordita/vandalizata. Ideal ar fi (daca n-ai garaj) s-o folosesti cand e nevoie, dar apoi s-o dai jos si sa "aerisesti" masina destul de des.
razvan32
in decembrie am inlocuit garniturile la cilindru la puntea spate. acum am vazut pe interiorul rotii spate ca s-a umezit. sad.gif
asta inseamna ca trebuie sa cumpar cilindru cu tot cu garnituri?
STORMTROOPER
Sau trebuie sa cauti&cumperi miste garnituri de calitate. Eu din 2010 am pus Rolast pe masina si nici in momentul de fata nu am probleme cu ele. Banuiesc ca ai pus Arcomp ca de alea se gasesc la magazi.
razvan32
unde gasesc garnituri bune?
am uitat sa mentionez ca pe interiorul cilindrului pe circa 8 mm la ambele capete este putina rugina.
Ov
e 15 lei un set de garnituri seinsa autofren care sunt foarte foarte bune sau 30 de lei un cilindru complet samko/lpr care iarasi e foarte bun si voi puneti piese de 2 lei de la magazin sad.gif

http://www.epiesa.ro/cilindru-receptor-fra...2/subcat-10128/
Adrian Frigo
QUOTE(Adrian Frigo @ 7 Dec 2016, 04:29)
Cum a zis și sobolan,garniturile,sau dacă ești mai "norocos" cilindrul cu totul. sleep.gif  De cele mai multe ori exact așa se întâmplă,rar să mai poți salva cilindrul...trebuie desfăcut și văzut.Dacă-i din garnituri,faci pe dracu-n patru și cauți de Rolast(era pe la bursă parcă),iar dacă nu găsești sunt bune și alea de Autofren(găsești la Unix pe fi 22 sistem Bendix-Bosch).Cilindru,tot la ăștia și recomand Samko Italia,eu am fost mulțumit de ei(lucrați la cote,garnituri bune,preț parcă vreo 25 de lei) că de uzină slabe șanse....atâta doar să ungi suplimentar pistonașele cu vaselină și n-au moarte!Spor la treabă! smile.gif

Eu am scris dar cine să citească?! mad.gif
razvan32
QUOTE(Ov @ 17 Jan 2017, 09:03)
e 15 lei un set de garnituri seinsa autofren care sunt foarte foarte bune sau 30 de lei un cilindru complet samko/lpr care iarasi e foarte bun si voi puneti piese de 2 lei de la magazin sad.gif

http://www.epiesa.ro/cilindru-receptor-fra...2/subcat-10128/
*




o sa cumpar cilindru.

19 Jan 2017, 09:49:
QUOTE(Ov @ 17 Jan 2017, 09:03)
e 15 lei un set de garnituri seinsa autofren care sunt foarte foarte bune sau 30 de lei un cilindru complet samko/lpr care iarasi e foarte bun si voi puneti piese de 2 lei de la magazin sad.gif

http://www.epiesa.ro/cilindru-receptor-fra...2/subcat-10128/
*




am vazut pe siteul lor 2 tipuri de cilindru cu distanta dintre suruburile de fixare: 25 si 36 mm.
care este bun?
maho
25 mm.
razvan32
multumesc.

19 Jan 2017, 11:47:
am vazut ca sunt 2 tipuri. care este cel bun?


http://www.epiesa.ro/cilindru-receptor-fra...rticol-2801682/

http://www.epiesa.ro/cilindru-receptor-fra...rticol-2801697/

19 Jan 2017, 11:49:
unu cu cod LPR 4518 si celalalt LPR 4537.
maho
Primul, 4518, ca ala-i cu filet cu pas "fin".
Daciotul_98
QUOTE(razvan32 @ 19 Jan 2017, 09:32)
o sa cumpar cilindru.

<span class='edit'>19 Jan 2017, 09:49:</span>
am vazut pe siteul lor 2 tipuri de cilindru cu distanta dintre suruburile de fixare: 25 si  36 mm.
care este bun?
*


Salut te pot ajuta cu un set de cilindri noi de uzina 35 lei ambii
razvan32
QUOTE(Daciotul_98 @ 19 Jan 2017, 21:29)
Salut te pot ajuta cu un set de cilindri noi de uzina 35 lei ambii
*




niste poze cu cilindrii se poate?

19 Jan 2017, 23:58:
ok.

20 Jan 2017, 09:50:
ce marca de termocupla este buna?

20 Jan 2017, 19:08:
am gasit la magazin o termocupla de import care scria pe corpul ei 80 - 75. este buna?
Daciotul_98
Astia sunt, pe interior sunt dati cu vaselina la spary speciala ce nu ataca garniturile. Ca fapt divers brecul meu are tot sistemul de franare refacut de mine aproape nou tot sistemul (in afara de pompa frana, tamburi, si discuri de frana), am folosit aceasta vaselina si nici acum la mai bine de 1,7 ani nu se aude scartaind daca o imping, cilindrii si etrierele au aceasta vaselina.
razvan32
ce filet au suruburile de prindere la cilindru? cumva M6?
razvan32
vreau sa cumpar o termocupla pentru radiator si nu stiu de care sa cumpar.
http://www.epiesa.ro/comutator-senzor-daci...4/subcat-10434/

28 Jan 2017, 17:07:
care este mai bun?
sobolan
90-85 cu termostat de 87,daca ai termostat de 89 pui 92-82 dar o sa stea apa cam sus dry.gif
razvan32
QUOTE(sobolan @ 28 Jan 2017, 17:19)
90-85 cu termostat de 87,daca ai termostat de 89 pui 92-82 dar o sa stea apa cam sus dry.gif
*




nu stiu de care termostat am.
DACIOTUL_97
Scrie pe el.Cele mai bune termostate sunt cele care deschid la 85-86...parerea mea.La termocuple nu ma pricep,dar cred ca e destul de clar ce a scris sobolan.Bafta !
razvan32
cum pot sa-mi dau seama la ce temperatura deschide termostatul fara sa-l dau jos de pe masina?
Victor3001
Nu prea cred ca poti...
sobolan
QUOTE(razvan32 @ 31 Jan 2017, 19:15)
cum pot sa-mi dau seama la ce temperatura deschide termostatul fara sa-l dau jos de pe masina?
*




daca nu se ridica apa e blocat pe deschis,daca se cam ridica apa si da caldura e ok iarna si ulterior mai face si bule in borcan inseamna ca sta blocat si trebuie sa-l inlocuiesti la primavara dar odata cu el inlocuiesti si garnitura de la chiuloasa.....jucati-va smile.gif
maho
@razvan32: e f. usor sa-l dai jos si sa-l pui la loc, nu-ti trebuie decat o surubelnita (dreapta sau in cruce, depinde ce coliere ai). Da-l jos (la rece - ar trebui sa fie "inchis") si baga-l intr-o cratita cu apa pe care-o pui pe aragaz, si mai bagi si-un termometru cu scala mai mare, lângã (sau il tii pana vezi ca incepe sa deschida termostatul, si verifici atunci temperatura).
QUOTE(sobolan @ 31 Jan 2017, 21:52)
daca nu se ridica apa e blocat pe deschis,daca se cam ridica apa si da caldura e ok iarna si ulterior mai face si bule in borcan inseamna ca sta blocat

Apa se ridica ceva (pana pe la ~ 60 de grade, in functie de ce radiator ai si temperatura aerului care-l raceste) chiar si daca n-ai termostat (nu doar daca-i blocat pe deschis) - poti avea chiar si putina caldura (am testat la inceputuri, pe a mea, cand am luat-o in primire). Daca e blocat pe inchis, o sa se aprinda martorul de temperatura, destul de repede...
sobolan
martorul apei se aprinde la 115 grade,daca s-a aprins ala deja e amin smile.gif segmentii devin fier mort,garnitura e prastie(posibil) ....
razvan32
Cine stie cand are loc Intalnirea nationala Dacia Club? Pe ce data?
razvan32
de ce la luneta apare apa pe interiorul geamului?
maho
Probabil nu-ti functioneaza dezaburirea lunetei (papuc dezlipit sau linie intrerupta). Totusi pana la apa ar trebui intai sa se abureasca de nu mai vezi nimic...iar daca stergi insistent aburul de cateva ori cu o carpa, si apesi bine, risti sa ajungi la ce am scris in paranteza. Martorul din butonul din bord (portocaliu) se aprinde?
razvan32
cand sta pe loc dupa o zi, doua se intampla asta.
sobolan
ai frunze/ceva e obturat in aerisirile de pe stalpi sau/si in grila caloriferului......
razvan32
anul asta unde se tine Intalnirea nationala DACIA CLASIC?
iustin_uap
Sighisoara, in weekendul 15-17 iunie.
razvan32
merci smile.gif
razvan32
in centrul Sighisoarei sau in ce loc? de la ce ora?
Ov
in cetate vor fi expuse masinile, sambata, ora inca nu s-a stabilit, probabil ceva gen 10-13
razvan32
merci.
razvan32
am schimbat limitatorul de frana din spate. aerisirea cum se face? doar la rotile din spate sau la toate 4 roti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.