Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA 1990
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
razvan32
Radiatorul este de ''Romradiatoare Brasov'' . Dar nu îmi dau seama daca este de aluminiu sau de cupru.
Este tot de culoare neagră.
maho
Ar trebui sa-ti dai seama, dupa greutate. smile.gif
E du cupru, Romradiatoare a facut doar de-astea.
razvan32
Am schimbat antigelul. Am spalat instalatia cu apa distilata, dar nu ma asteptam sa iasa multa mizarie.
Am scos radiatorul si l-am spalat cu apa. A iesit multa mizerie.
razvan32
poze de la lucrare.
iulica89
Ce tip de antigel ai folosit?
razvan32
G11 albastru
iulica89
Pune o poza cu ambalajul. De unde ai luat?
razvan32
Pe saitul retromobil.ro am vazut ca in septembrie este Intalnirea nationala Dacia clasic.
Stiti pe ce data si unde se tine?
razvan32
M-am dus sa fac ITP si cel de acolo mi-a zis ca s-a uitat la bucsile de la bascula inferioara au rupt cauciucul si au joc.
Am vrut sa ma cert cu el, dar am zis ca tot la el vin. Vin acasa si m-am apucat de treaba. Scot chei tubulare, presa pivoti, presa bucsi si ma apuc de treaba. Ma gandesc, daca tot dau bascula jos, sa scimb si pivotul. Desfac piulita, dar nu de tot, bag presa si sare pivotul. Continuu cu desfacerea piulitei si surpriza. Am zis ca nu este adevarat. Se invarte piulita cu tot cu filet. Ma gandesc ca era mai bine daca desfaceam piulita de tot si dupa aia bagam presa. Asta e. Omul invata din greseli. Alta solutie nu am avut decat sa tai cu flexul. L-am taiat si am scos bascula. Dupa aia totul a fost usor. Un sfat pentru cei care schimba pivotul: intai scoateti piulita si dupa aia depresati pivotul.
Pun niste poze cu toata lucrarea care am facut-o.
razvan1985
Nu trebuia sa tai axul pivotului,bagai un levier intre capul planetarei si bascula,si tineai in tensiune,iarcu cealalta mana desfiletai piulita,deh,mai capeti experienta ...😉
razvan32
QUOTE(razvan1985 @ 25 Jul 2021, 18:49)
Nu trebuia sa tai axul pivotului,bagai un levier intre capul planetarei si bascula,si tineai  in tensiune,iarcu cealalta mana desfiletai piulita,deh,mai capeti experienta ...😉
*




Asa este. La asta nu m-am gandit. Data viitoare asa o sa fac.

12 Aug 2021, 15:10:
Burduful de la pivotul inferior pe partea stanga este rupt. Am burduf de rezerva. Se schimba greu? Am vazut ca au 2 inele metalice. Cel mare de sus cum se pune? Este greu?
Ma gandesc sa dau vaselina veche jos si sa pun alta noua. Dar cata vaselina pun?

12 Aug 2021, 15:12:
Se poate sa scot doar pivotul fara sa dau bascula jos?
razvan32
In sfarsit am reusit sa am un garaj pentru dacioara mea. URAAAA...De cand tot caut. A venit si norocul pe strada mea. Nu o sa mai ninga pe ea, nu mai ploua pe ea. Sunt asa de fericit. Si in plus o sa fac reparatii la masina fara nici o problema.
1310CL
Super , tot respectul ca încă ai nervi sa o întreții și în 2023 !
Alex1300BV
si cum e garajul? ce suprafata are? cum l-ai amenajat? poze?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.