Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kosmodisk
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Marty
In urma accidentului de la Ranca am ramas cu niste repercursiuni destul de neplacute. Starea mi s-a ameliorat pe tot parcursul tratamentului, dar acum, la 10 zile de la terminarea medicatie, pot spune ca-s cam in acelasi punct in care ma aflam INAINTE de a ma apuca de pastile, ba chiar mai rau (ma doare si noada acum). Drept urmare m-am gindit sa achizitionez un briu clasic si am ajuns la un Kosmodisk. A incercat cineva asa ceva? Cunoastei in mod direct pe cineva care foloseste/a folosit?
Hai merci!
Richelieu
S-a dilit Martinezu'! sad.gif Pune botu' la reclamele oteviste. sad.gif Se duce dracului forumul asta. sad.gif
Laurentziu83
Nu mai bine cauti alt doctor decat sa te iei dupa Oteveu?
Richelieu
Nu vezi ca doctorii se tin de curse? slap.gif
bion
Parca doamna cu care compatimeste Martinezu e doftoritza. Si daca vrea sa mearga la alt doctor nu indrazneste biggrin.gif . De fapt ii trebuie picaturi de ochi sa vada unde calca s`un furuncul pe un coi ca sa-l doara in alta parte si sa uite de cocoasa.
Martinezu fa si tu o poza un remeneu la gab si vezi ce s-a defectat acolo.
Marty
bioane, in urma unui remeneu s-a constatat 2 vertebre fracturate + 2 fisurate si s-a dat tratament medicamentos de catre un neurolog. Tratament pe care l-am urmat cu destula strictete (am uitat o pastila, sa zicem). Cit m-am pastilat mi-a fost bine, de cind am oprit pastilele mi-e din ce in ce mai cum imi era la inceput.
Alydor
Ghips? Martinezule lasa dracu prostiile alea kosmodisk si alte labareli... meri la un doctor de oase si iti spune ala ce ai de facut... Cu kosmodisc risti sa iti bulesti si mai tare coloana. Nu uita ca nu e avizat de catre doctori...


Suma respectelor, Alydor
Marty
La coloane fracturate nu se baga ortopejii, se baga neurologii.
Ghips nu se poate pune pentru ca nasuleala e sus. Vorbim de T1, T5, T 7 si T11. Cica nici corset nu se poate.
Richelieu
Pai si daca nasuleala e sus, cum dracului pui cosmodiscu' ala? Ca si Quasimodo?
Marty
Ba dajtectule, na de vezi cum il pun...

user posted image
Richelieu
Io bag sama ca ejti desperat rau daca recurgi la astfel de tratamente! Mergi matale la alt medic. Nu or mai fi multi de cand cu salariile astea mari, dar poate ai noroc sa gasesti unul care te vindeca definitiv. E alta problema daca dupa tratament mai sufli au ba. biggrin.gif
ady77
QUOTE(Marty @ 3 Jan 2011, 12:33)
Ba dajtectule, na de vezi cum il pun...

user posted image
*


Kosmodisk-ul ti-l da cu accesoriul ala de il poarta in poza? Daca da, vreau si eu rolleyes.gif
bion
Martinezule ca sa-ti ridic moralul.De-acu tot o sa te doara cand mai mult cand mai putin.Chestia e ca in timp te obisnuiesti. O sa intri in grupul prezicatorilor meteo rolleyes.gif
Bre si-ai stat in cusca aia la remeneu nu te-or apucat toate alea smile.gif .
Marty
Mbre, faza e ca cu citeva zile-nainte facusem unu' de cap si ma tinuse acolo fro doojda minute. Cind ma dusei sa fac asta de schinare, mi-a zis ca-mi trage o expunere si gata, ca-n 2 minute-s afara. Exact si fix pwla! Dupa juma' de ora incepusem sa ma gindesc serios daca s-apas pe buton sau nu. Noroc ca m-au scos d-acolo de buna voie si nesiliti de nimeni. Mai nasol e ca cind iesi afara din tub, ma astepta gagica-mea cu o privire Bamby style, asa, cu ochii mari, umeji si vinovati. In plus de asta a tinut sa-mi aduca la cunostinta ce-ti relatai mai sus.
tkx
Stiu pe cineva care foloseste si nu cred ca-i diliu (e ditamai directorul la o multinationala care produce cablaje).
Problema e ca nu prea am glume cu el (suntem rude prin alianta), dar o sa ma intersez.
P-A-C-O
QUOTE(Marty @ 3 Jan 2011, 12:22)
in urma unui remeneu s-a constatat [...] si s-a dat tratament medicamentos de catre un neurolog. Tratament pe care l-am urmat cu destula strictete (am uitat o pastila, sa zicem). Cit m-am pastilat mi-a fost bine, de cind am oprit pastilele mi-e din ce in ce mai cum imi era la inceput.

unsure.gif

QUOTE
Structurile organice ce țin de domeniul neurologiei sunt: creierul, ...
frustrat.gif
ady77
QUOTE(Marty @ 3 Jan 2011, 12:29)
La coloane fracturate nu se baga ortopejii, se baga neurologii.
*


Richelieu
Neurologul este un urolog de tip nou? unsure.gif
tribunul
De fapt ce anume te doare? si cand te doare?
cdadan
QUOTE(Richelieu @ 3 Jan 2011, 14:24)
Neurologul este un urolog de tip nou? unsure.gif
*


Nu, este olog de neuroni.
Marty
QUOTE(tkx @ 3 Jan 2011, 13:50)
Problema e ca nu prea am glume cu el (suntem rude prin alianta), dar o sa ma intersez.
*

Stai linistit c-am comandat unu' deja, tre' sa vina zilele astea. LA 40 de lei... daca nu-i bun il dau alor mei!
tkx, multumesc frumos oricum!



3 Jan 2011, 14:35:
QUOTE(tribunul @ 3 Jan 2011, 14:30)
De fapt ce anume te doare? si cand te doare?
*

Ma doare coloana, in zona toracala si mai jos, spre coccis (da' asta nu de la lovitura). Ma doare ceva pe sub omoplati, ma doare si imi trozneste ceva cind stranut/tusesc, ma doare cind respir, ma doare cind stau pe scaun, ma doare cind stau intins. Astea la toracala.
Richelieu
Te doare si la coțăială? biggrin.gif
AR-18-MOS
Cica la Tulcea e un doctor bun. Poate te rezolva el! 04.gif
Marty
Cine, ma, tata lu' Laurentiu83?
Laurentziu83
Ausma? Da clisme cu ulei de motor ai incercat? wink.gif)

Daca pompezi cu putere poate ajunge pana sus la vertebrele alea care scartaie...
Richelieu
E musai sa fie rodat uleiul ala de motor! Altfel cica nu da rezultate.
Laurentziu83
Iegzact !
tribunul
QUOTE(Marty @ 3 Jan 2011, 14:33)
Ma doare coloana, in zona toracala si mai jos, spre coccis (da' asta nu de la lovitura). Ma doare ceva pe sub omoplati, ma doare si imi trozneste ceva cind stranut/tusesc, ma doare cind respir, ma doare cind stau pe scaun, ma doare cind stau intins. Astea la toracala.
*


Daca te doare sub omoplati, nu cred ca poti sa porti brau. Tu nu ai durerile "clasice" de mijloc, plus ca daca braul te strange te doare si mai tare.
Cred ca trebuie sa astepti intr-un repaus cat mai mare sa ti se sudere fisurile respective.
Markos
QUOTE(Marty @ 3 Jan 2011, 12:33)
Ba dajtectule, na de vezi cum il pun...

user posted image
*


ai mai slabit nedumerire.gif
Filip
Imi pare rau. Dar ce ti-a spus doctorul, se mai sudeaza vertebrele la loc? Daca nu, se repara cu operatie? Ma gandesc ca daca nu se remediaza, mereu vei ramane cu o sensibiliate, si e destul de nasol. Stiu eu de ce stau in casa pe vremea asta!
Oricum sanatate, nu stiu ce sa zic, ma intristeaza vestile astea.
4x4
Cam cât timp stai pe așezat pe scaun într-o zi Marty? Atât în mașină și la birou/acasă? Și eu am ceva probleme cu durerile de spate, dar la mine e în principal zona lombară apoi cea cervicală. Sincer pe mine m-a ajutat enorm schimbarea scaunelor, am acum acasă un scaun ergonomic ce îmi suportă spatele pe toată porțiunea lui și are și tetieră, plus că are o formă "anatomică" astfel încât stau foarte natural și comod pe el, am ajuns să îmi dau seama cât de tare mă durea spatele abia după ce durerile au încetat.

În mașină, dacă conduc dacia, la drumuri mai lungi de o oră prefer să pun o perniță jos la spătar și să pun scaunul într-așa o poziție încât să mă pot lăsa pe el cu toată spinarea și capul să fie rezemat pe tetieră pentru a nu-mi obosi gâtul. Dar cel mai bine e să nu merg cu dacia căci e tortură.

Deci fă și tu câteva probe, și un pic de kineto terapie.
Alydor
Recomandam Lopatin si impachetari cu namol. Sa te obisnuiesti.


Suma respectelor, Alydor
marksman
QUOTE(Alydor @ 3 Jan 2011, 15:35)
Recomandam Lopatin si impachetari cu namol Cimitirol.


tribunul
Si ceai de Clopotnita.
Marty
Io cre' ca aveti nevoie d-o doza forte de Aminamin.

3 Jan 2011, 15:56:
QUOTE(tribunul @ 3 Jan 2011, 15:15)
Daca te doare sub omoplati, nu cred ca poti sa porti brau. Tu nu ai durerile "clasice" de mijloc.
*

N-auzi, ma, ca ma doare si noada? Aia as cataloga-o ca "durere clasica de mijloc". Unde dracu' crezi ca-mi pun briu', pe tzitze?
tribunul
Bre, durerea radiaza...faci buba la mijloc si te doare pe piciorul drept sau pe stangul.
kog
ai dureri de mijloc? Nu esti gravid cumva?
bion
Marty nu-i baga in seama. Referitor la durerile tale stai linistit: mori cu ele nu de ele smile.gif
ady77
Gata, l-ai linistit icon_mrgreen.gif
dr_mKe
Vreau sa vaz eu neurolog operand. Eventual neurochirurg. Acolo trebuia tu sa ajungi din capul locului, zic eu.
Exista tot soiul de polimeri pentru varii probleme vertebrale in ziua de azi, se practica si la noi treaba asta. Publicasem un articol mai amu' cativa ani cand s-au efectuat primele proceduri la Bucale.
corbex
Medicamentele pe care ti le-a dat nenea ala nu contin ipsos, ca sa te astepti sa-ti sudeze fisurile. Probabil ca au fost antiinflamatoare si antialgice. Ca nu te-a pus sa bagi degetele-n priza imediat dupa ingurghitare, ca sa faca electoliza cu coloana si sa se depuna la locul faptei.
Ai terminat medicatia, au revenit durerile. Cosmodiskul ala e bun in cosmos si pentru aia slabi de spinare. Mai bun ar fi un briu lat, cel putin pentru zona lombara.
Daca durerile nu te lasa cu vremea, ar fi bun un nou RMN citit de un doctor care a luat examenele gratis si care sa-ti dea indrumarea potrivita.
dr_mKe
A se reciti cu un post mai sus
corbex
Din ce-ai scris tu se intelege ca se fac incrcari timide si ca putuni medici sint familiarizari cu fenomenul. Sa fi dat Marty peste unul? blink.gif
bion
Iaca am intrebat un maistor neurochirurg ce si cum. Daca nu e apasare pe nervi maduva nu e treaba de neurochirurg. Se ocupa ortopezii. Daca nu e de operat tratament cu bumbi. Durerea poate sa persiste pana la 6 luni.Daca pacientu face miscari bruste sau are dureri e bine sa poarte un fel de corset numit Boston. tocilar.gif
Marty iti trimit nr. de cont pe PM sa bagi 100 ieuro coplata biggrin.gif
neumann
ieczac, se injecteaza polimeri d'aia de zice doctor maic, da doar daca situatia e futibila rau.

Nalta ordine de idei, parca nefasta era in domeniu, martinezule? dacie no-ntrebi pe ea, sau crezi ca s-a cam plictisit de tine, de la o vreme si e prea timida sa iti spuna?
dr_mKe
Daca si cu parca. Intereseaza 2 aspecte: compresiune pe nervi si daca exista au ba conditii patologice, recte osteopenie/osteoporoza, pentru tratamentul cauzei cu tot cu efecte si nu viceversa.

Corset ma indoiesc eu ca poarta Martinezu, sunt foarte neplacute, noroc de sezon rece. Mai simplu este sa stea cuminte cu limitarea miscarilor active si timpului petrecut in pozitie bipeda ori pe scaun, bulangind de zor pe forum. Chiar dauneaza grav sanatatii.

Bucurestiul e mare, doctori buni sunt destui.
Markos
QUOTE(bion @ 3 Jan 2011, 18:42)
e bine sa poarte un fel de corset numit Boston.

asta e tocilar.gif

user posted image
bion
La bujetu` dat de Boc sunt polimeri din aia low cost ramasi de la savanta de renume mondial biggrin.gif
dr_mKe
I rest my case.
Markos
mai stai, ca scrie pacientu' de juma de ora.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.