Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Ivdanyel
Salut,

Am primit 5 litri de antigel Carifil XLC -37,carateristici fara silicati , pt motoare si instalatii din aluminiu,culoare rosie.
Pot sa pun la SN ca-i fac distributia Sambata.
caphonne
In mod normal nu.Trebuie antigel tip D Glaceol.Dar faci cum vrei probabil vei citi si alte pareri de la colegi.
SYL
@caphonne pune si tu semne de punctuatie, ca se intelege exact pe dos, fata de ceea ce ai vrut sa zici.
Deci ideea e ca trebuie pus antigel tip D (Glaceol, Glacelf, etc), nu ault tip de antigel !
Maskatu
Eu as zice sa nu pui. Instalatia este foarte "sensibila" si tocmai de aceea este recomandat sa pui antigelul "dacia".
djasu82
eu zic sa puna daca nu are in compozitie silicati , silicati terminau radiatoarele de aluminiu, mai infromati-va nu ramaneti cu ideea ca trebuie doar acel antigel rx tip d care si acesta e fara silicati dar prea concentrat.
Daca era asa de bun nu ar mai fi schimbat maskatu radiatorul mic .
Eu i-am pus rozaliu tip G , ideea e sa speli instalatia de 3 ori inainte de a pune un nou antigel cu apa .
Maskatu
Radiatorul de caldura nu se strica din cauza antigelului de la dacia. Se strica pentru ca este prost conceput si nu are imbinarile facute cum trebuie. Daca era antigelul atat de prost. s-ar fi stricat si radiatorul mare de la motor...
djasu82
eu il am de original si nu a picat deloc din el , daca era prost conceput picura din prima doar e presiune pe conducte .
Eu am pus antigel tip G roze desi as fi pus rosu nemtesc de la opel dar am ramas pe roze.
Maskatu
Probabil ca cele din ultimul lot au avut si caloriferul de conceptie mai buna. Problema cu caloriferul spart este destul de des intalnita mai ales la primul lot.
Ivdanyel
Salut,

Asa zic cei de la Dacia ca recomanda Elfx ,antigel tip D,cand l-am intrebat pe piesar-ul de la AutoNesti de ce trebuie sa iau tip D nu stia ce explicatie sa-mi dea.I-am zis ca antigelul meu nu contine silicati si se poate fi folosit tot timpul anului in sistemele de racire din aluminiu,protejeaza motorul impotriva supraincalzirii,inghetului,coroziunii si a blocarii sistemului de racire(aveam antigelu in masina de aceea am memorat).
Culoarea este roz si nu rosie si se schimba la 120.000 km.

Pun eu acest antigel Antifreeze XLC -37 si o sa va tin la curent cu ce se intampla la masina.

O seara buna.
romaro
eu cand aveam dsn am pus antigel normal,din acela pt 1300 si nu am avut probleme cu radiatorul sau altceva.si am avut masina de noua pana acum vreo 2 ani.
Ivdanyel
hai ca am pus si Antifreeze XLC -37,ciudat ca inainte imi curgea antigelul pe la radiator (cum te uiti la masina in partea stanga ) si acum nu mai vad antigel sub masina.Ieri dupa ce am schimbat distributia am alegat masina , azi de dimineata am fost plecat si acum ma uit in parcare si nu vad urma de antigel smile.gif
Oare sa nu o fi fost concentratia buna la antigelul Tip D pe care l-am avut si sa fi scurs prin niste pori de la radiator....mister
Va voi tine la curent cu ce se mai intampla

Maskatu
Are bucati de plumb by default radmasa.gif precum solutiile stop oral.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.