Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cursa pedala frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
Fiind nemultumit de cursa destul de lunga a pedalei de frana : frana tinea eficient doar pe la jumatate, am hotarat sa desurubez tija care iese din tulumba. Acum cursa mi s-a scurtat bine, dar am impresia ca franeaza doar fata (stiti senzatia). E adevarat sau e doar o parere de-a mea ?

Stiu despre reglajul de 9mm, acum o am scoasa mai mult, dar rotile nu se incing....
ramsen
ai facut cea mai mare greseala sa desfiletezi virful care iese din servofrina si impinge in capul pistonului la pompa de frina...practic tu ai actionat frina si masina merge infrinata...am avut si eu pedala la fel ca tine dar eu am reglat repartitorul din spate cu rotile pe asfalt si plan drept...intre pirghia repartitorului si acea tija de plastic am lasat sa fie decit 5 mm...dupa aceasta reglare pedala de frina a inceput sa tina mai sus si la jumatatea cursei deja dau cu capul in parbriz...succes
augustin87r
Inseamna ca eu trebuie sa schimb repartitorul. L-am reglat si eu , dar ca la carte. Se uzase o saiba pe care statea bratul lui in reapaos ,asa ca am reglat tija de plastic ca sa compenseze acea uzura de 2mm. In fine, masina culmea ca nu merge infranata (nu se incing rotile), deci suspectez si pompa de frana.

Nu stiu daca e posibil ca dupa ani si ani sa faca mai putina presiune decat trebuie. Are 8 ani aproape...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.